SEO

2018 için Altın Değerinde 6 SEO Püf Noktası

2018 için 6 SEO Tavsiyesi

2017’nin son çeyreğine girdik, 2018’e çok çok az kaldı. Peki bizi 2018’de SEO adına neler bekliyor bunu düşünmenin zamanı gelmedi mi sizce de ? SEO için çok ilginç ve hararetli geçecek bir yıl olan 2018 yılında bizi SEO adına neler bekliyor gelin bakalım.

2018’de Göreceğimiz SEO Trendleri

Sesli Arama ve Dijital Yardımcılar

Google Sesli Arama

Google Sesli Arama

İnsanlar gittikçe tembelleşiyor ve hangi iş olursa olsun kolay yolu tercih ediyorlar. İşte burada arama yaparken ki kolay yol sesli aramalar. İnsanlar yazmak yerine arayacakları şeyi söyleyerek hem zamandan tasarruf ediyor hem de kendilerini yormuyorlar. Google’a göre her 5 kişiden 1’i sesli arama özelliğini kullanıyor ve inanın bana bu oran 2018’de kat kat daha artacak.

O nedenle bu özelliğe 2018 yılında yabancı kalmamak için uzun kuyruklu anahtar kelimelere önem vermek gerekiyor. Çünkü insanlar sesli arama yaparken klasik anahtar kelimeler yerine uzun kuyruklu anahtar kelimeler kullanır. O nedenle eski veya yeni yazacağınız makaleler için long tail keywords ( uzun kuyruklu anahtar kelimeler ) optimizasyonunu ihmal etmeyin.

Google’da 2018’de sesli arama kullanan kişilerin sayısı artınca haliyle algoritmalar buna nazaran şekillenmeye, kullanıcıya en doğru, en pratik ve en hızlı sonuç veren siteleri ön plana çıkarmaya başlayacak. Bu başlıktan çıkaracağımız ders uzun kuyruklu anahtar kelime kullanımına önem vermek ve kullanıcının ses ile aratabileceği kelime gruplarına odaklanmak, doğal bir dil kullanmak.

Bağlantı Kurma (Backlink)

Evet yine backlink, 2018’de de önem kaybetmeyecek ama birazcık daha şekillenecek diyebiliriz. Şimdi olduğu gibi önümüzdeki yıl da bağlantı kurmak için kesinlikle doğal yollar tercih etmek gerekiyor. Footer gibi doğal olmayan bağlantılardan uzak durmayı deneyebilirsiniz, çünkü silindiği takdirde yükseldiğiniz gibi geri de düşüyorsunuz.

Doğal bağlantılar oluşturmak için :

  • Sitenizin kategorisiyle alakalı sorulmuş bir soruya site adresi ile yanıt vermek. Örneğin bir Seo blogunuz mevcut, bir kullanıcı herhangi bir forum veya soru cevap sitesinde Seo ile alakalı bir soru sormuş ve sizin bu soruyla alakalı bir makaleniz var. Ona ”Şu sana yardımcı olabilir dedikten sonra makalenizin açık urlsini bırakabilirsiniz”. Açık url kısmını özellikle vurguluyorum çünkü doğal görünüm için iyi bir seçim.
  • Tanıtım yazısı. Ama nasıl ? Ücretli bağlantı değil mi ? Diyorsunuz… Evet öyle. Ama buna doğal bir görünüm kazandırmak sizin elinizde. Örnek olarak herhangi bir haber sitesini ele alalım. Sitenizle alakalı bir kategorisi var ve siz de bu haber sitesinden tanıtım almak istiyorsunuz. Eğer doğal bir görünüm istiyorsanız sitenizle ilgili kategorisinden haber niteliği taşıyan bir içerik ile açık url kullanarak nofollow link alın. Çünkü bir haber sitesinin size dofollow link çıkması kadar doğal olmayan bir şey yoktur.

2018’de bağlantı kurarken dikkat edeceğiniz bir nokta da misafir yazarlık. Birçok SEO uzmanı misafir yazarlık ile alınan backlinklerin spam ve şüpheli bağlantı olarak algılandığını belirtti Google nezinde. Bunu da göz önünde bulundurabilirsiniz. Son olarak linklerinizden sitenize yönlendirilen referans trafiği hala fayda sağlayan bir etken.

Google Webmaster Blogu – Spam Bağlantılar 

Kullanıcı Deneyimi

Her sene ve her algoritma değişikliğinde önemini koruduğu gibi önümüzdeki yıl da koruyacak, hatta arttıracak önemini. 2018’de kullanıcı deneyimine bağlı güncellemelerden etkilenmemek için sitenizin UX (User Experience – Kullanıcı Deneyimi) uyumlu olarak tasarladığından emin olun. Kullanıcılar sitenizde rahat geziyor mu, nerede olduğunu şaşırıyor mu, bu soruları kendinize sorarak objektif bir değerlendirme yapın.

İlginizi Çekebilir :  Tanıtım Yazısı için Doğru Site Seçimi

Kullanıcı Deneyimi Nasıl Geliştirilebilir :

  • Kullanıcının faydasına ve kullanıcıyı sıkmayan içerikler yayınladığınızdan emin olun.
  • Kullanıcılar için faydalı içerikler yazmak, içeriğin okunabilirlik seviyesi düşük olunca tek başına yeterli olmuyor maalesef. O nedenle içeriğinizi kullanıcının en rahat okuyabileceği şekilde yapılandırın. Uzun cümle ve paragraflardan kaçının, uygun yazı tipi ve arkaplan seçimi yapın.
  • Site hızına önem gösterin, hiçbir kullanıcı yavaş bir sitede gezmek istemez emin olun.
  • Kullanıcılarınızın ortalama oturum süresini arttırmak için güncellemelere gidin. Bir kullanıcı sitenize girip 30 saniye içinde terkediyorsa bu, hemen çıkma oranınızın yükselmesine ve sizin Google gözünde düşmeniz sonucunu beraberinde getirecektir. Oturum süresi arttırma makaleme bir göz atabilirsiniz bu makaleyi okudaktan sonra.
  • Doğru bir navigasyon yapısı kullanmalısınız.

Yani 2018’de kullanıcı deneyimine bağlı güncellemelerden etkilenmemek için bunlara dikkat etmek gerekiyor, tek gayeniz kullanıcıyı rahat ettirmek, ona fayda sağlamak olduğu zaman bunlar doğal olarak gelişiyor rahat olun.

Featured Snippets

Featured Snippets Örneği

Featured Snippets Örneği

Stone Temple Consulting‘e göre Google’daki arama sonuçlarının %30’unda öne çıkarılmış parçacıklar yani Featured Snippets bulunuyor. Bu oran, bu yılda bile böyle ise önümüzdeki yıl nasıl olur bunu göz önünde bulundurun ve önemini iyice kavrayın.

Öne çıkarılmış parçacıklar (Türkçe çevirisi hemen hemen böyle), hem sitenizin SERP sonuçlarında daha çok dikkat çekmesini, hem de içeriğinizin arama motorlarında daha çok tıklanmasını sağlar. O nedenle bu konuya önem vermekte fayda var diyebilirim önümüzdeki sene SEO’ya yabancı kalmak istemezseniz.

Şimdi işin ilginç noktasına gelelim, ilk başta bahsettiğim sesli arama ile bunu kombinlerseniz işte o zaman hedefi tam 12’den vurursunuz. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler kullanıp bir de bunları öne çıkarılmış parçacıklar için optimize ederseniz SERP sonuçlarında üst sıralarda olacağınızdan şüpheniz olmasın.

Mobil Uyumluluk

Google git gide mobil ile masaüstünü birbirinden tamamen ayırmayı hedefliyor. 2018’de ani düşüşler yaşamamak istiyorsanız mobile önem gösterin.

Mobil versiyona üvey evlat gibi davranan siteler 2018’de düşüşler yaşayacak. Eğer siz bunlardan olmak istemiyorsanız mobil versiyonunuzu ziyaretçileriniz için optimize etmeyi ihmal etmeyin. Hızlı bir mobil versiyona sahip olun, bunun dışında ziyaretçilerinizin mobilde de rahat dolaşması için gerekli diğer optimizasyonları ihmal etmeyin.

Bir diğer nokta ise AMP, şuan 2 milyondan daha fazla site AMP kullanıyor. Şuan için bir sıralama faktörü değil, ama ileride olmayacağının garantisini kimse veremez öyle değil mi ?

Görsel Aramaların Potansiyeli

Şuanda bile oldukça hatrı sayılır trafik sağlayan görsel aramaları, önümüzdeki yıl bu potansiyelini arttıracak. Evet bazıları görsel aramaları hor görüyor, ne işime yarar diyor ama 2018’de kendileri şahit olacaklar bunun önemine.

Birçok şirket görsel aramaların potansiyelini kabullenmiş durumda, birçok blog ise görsel aramalarda öne çıkmak için kendileri özgün resimler, grafikler üretiyor ve bunları optimize ediyorlar.  Sizde kullandığınız resimleri özgünleştirme yoluna gidebilir ve beraberinde optimize edebilirsiniz. Böylelikle görsel aramalarda da iyi bir yer edinme şansınızı arttırırsınız.

Evet, 2018 SEO için oldukça ilginç ve hararetli geçen bir yıl olacak. Bizi tam anlamıyla neler bekliyor sizlere aktarmaya çalıştım, ayrıca yabancı kalmamanız için püf noktaları da açıkladım, umarım yararınıza olur bu içerik. Hepinize iyi günler, esenlikler!

 

[Toplam Oy Sayısı: 11 Ortalama Puan: 3.5]