Webmaster

4 Adımda Daha Okunaklı İçerikler Oluşturun !

4 Adimda Daha Okunakli Icerikler Olusturun !

Bir blogun en kilit noktası, temelini oluşturan bel kemiği makaleleridir. Bir blogun teması optimizasyonu her ne kadar iyi olursa olsun eğer makaleleri kötüyse blogun durumu genel manada pek iyi değildir. Bu nedenle makaleleri kaliteli üretmek, hele hele okunaklı üretmek çok önemlidir. Okunaklıdan kastım kullanıcının okumayı seveceği tarz.

Bu ‘4 Adımda Daha Okunaklı İçerikler Oluşturun‘ başlıklı makalemde sizlere daha okunaklı içerikler oluşturmak için birkaç püf nokta vereceğim.

Daha Okunaklı İçerik Oluşturma Yolları

1) Kullanıcıyı Sıkmayan Anlatım

Sıkılmış Panda

Okunaklı İçerikler Oluşturun – Kullanıcıyı Sıkmayın

Biraz geniş bir konudur. Kullanıcıyı sıkmama kavramını tam anlamıyla uygulamak için öncelikle akıcı bir üslup kullanmalısınız. Akıcı bir üslup kullandığınız zaman okuyucunun okudukça okuyası gelir.

İkinci bir husus da konuyu çok uzatmamak veya çok kısa tutmamak, ortasını bilmelisiniz. Gelip de 1 cümlede anlatacağınız şeyi 10 cümlede anlatırsanız okuyu sıkılacaktır. Aynı şekilde çok kısa kesmek de diğer faktörlere zararlıdır.

2) Bol Bol Resim Kullanın

Makalelerinizde bol bol resim kullanmaya özen gösterin ama makalelerinizi de dergiye çevirmeyin, dozunda tutun resim kullanımını. Konu ile ilgili resim kullandığınız zaman okuyucunun dikkati resimlere de kayacak ve kolay kolay sıkılmayacaktır. Eğer ücretsiz ve güzel resim kaynakları arıyorsanız ‘Webmasterlar için Ücretsiz Resim Kaynakları‘ başlıklı makaleme göz atabilirsiniz.


3) Okunaklı ve Modern Font Kullanımı

Font - Plaka

Okunaklı İçerikler Oluşturun – Fontlar

Blogunuzda kullandığınız font gerek görünüş gerek ise okunaklık açısından çok önemlidir. O nedenle güzel bir font tercihi yaparsanız yazılarınızın okunaklık oranı artacaktır. Blogunuzda okunaklı olmayan bir font varsa okuyucu sitenizden soğuyup çıkacaktır.

Önerdiğim Fontlar
● Open Sans
● Roboto
● Arial (Klasik ama yinede okunaklı)

En İyi Fontlar‘ başlıklı makaleme göz atarak sitenizde ve grafiklerinizde kullanabileceğiniz en iyi 10 fontun listesini görebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir :  Kaliteli Blog için Altın Tavsiyeler

4) Başlık Kullanımı

Baslik Sablonu

Okunaklı İçerikler Oluşturun – Başlıklar

Uzun bir paragrafı başlıklara bölmeden tek bir seferde alırsanız okuyucu okumaktan erinecek ve sıkılacaktır. Ele aldığınız konuyu başlıklara bölmeli ve bu başlıklara H2 H3 gibi başlık etiketleri atamalısınız.

4 Adımda Daha Okunaklı İçerikler Oluşturun‘ başlıklı makalem hakkında sorularınız veya merak ettikleriniz varsa bana yorum kısmından sorabilirsiniz, yorumlarınıza elimden geldiğince ilgi gösteriyorum.

[Toplam Oy Sayısı: 0 Ortalama Puan: 0]