Blogger, Wordpress

5 Maddede Blogger vs WordPress

Blogger vs Wordpress

Günümüzde özel yazılımların dışında hazır sistem olarak site açmak için kullanılan 2 popüler altyapı Blogger ve WordPress. İnsanlarda, bu iki platform arasında seçimlerde sürekli bir kararsızlık mevcut. Bu kararsızlığı yenmek için önümüzdeki 5 maddeyi dikkatlice okuyunuz ve kendiniz karar veriniz. Karar verme süreciniz  kendi istek ve ihtiyaçlarınıza göre değişebilir, ‘5 Maddede Blogger vs WordPress‘ başlıklı bu makalemde 5 maddede bu iki platformu karşılaştırdım.

Blogger vs WordPress

1) Hosting Masrafı

hosting_blogger vs wordpress

WordPress kullanmak için herhangi bir hosting sitesinden para vererek hosting almanız gerekir. Bu hostinglerin özellikleri iyileştikçe fiyatları artmaktadır ve bazen birtakım sorunlar çıkmaktadır. Örneğin CPU su düşük bir hosting alırsanız siteniz ziyaretçileri kaldıramayıp zaman aşımına uğrar ve bir süre kapalı kalır. Yada depolaması düşük alırsanız waboleb.info yeterince resim vb. ögeleri depolayamazsınız. Ancak blogger Google altyapılı olduğu için geçici süre kapanma söz konusu olamaz ve depolama alanı gibi özellikler sınırsızdır. Bu konuda Blogger bir adım önde. İnternette ücretsiz hosting veren siteler de mevcut fakat onlarda bir yere kadar idare etmektedir.

2) Eklenti Olanakları

blogger vs wordpress plugin

Sitenize çeşitli faydalar sağlayan eklentiler sitenizi güzelleştirir ve fayda sağlar. Maalesef Blogger’da eklenti pek çok değildir ve eklemek livetur.net için kodlarla uğraşırsınız. Ancak WordPress’de birçok eklenti mevcuttur ve bu eklentileri hızlı bir biçimde kurabilirsiniz. WordPress’de bulunan birçok eklenti sitenizi çeşitli alanlarda geliştirir. O nedenle eklenti çokluğu ve pratikliğinde WordPress’in bariz bir üstünlüğü mevcut.


3) Güvenlik

güvenlik
Blogger Google altyapılı olduğu için Blogger tabanlı siteniz Google sunucularında güvenle barınır. WordPress’de güvenlik önlemlerini eklentiler ile veya sağlam bir hosting alarak sağlayabilirsiniz. Yüksek güvenlikli hosting pahalı olacağından paraya kıymanız gerekir. Bu nedenle Blogger bu konuda bir tık daha önde.

İlginizi Çekebilir :  Wordpress için Altın Değerinde SEO Eklentileri

4) Tema ve Kullanım Paneli

tema_panel

Tema açısından her iki sistemde gelişmiştir. Ancak WordPress’in temaları altyapısı gereği biraz daha fonksiyonludur fakat Blogger’ın da güzel temaları vardır. İnternette her iki platform için de ücretli tema hazırlayan kişi ve kurumlar mevcut.

Kullanım paneli açısından WordPress’de birazcık daha fazla düzenleme yapabilirsiniz ancak Blogger’ın kullanımı son derece basit ve pratiktir. Bu nedenle burada seçim sizin, WordPress’ın panelini de alışarak öğrenebilirsiniz ancak Blogger paneli WordPress’e göre daha basittir. Ama aralarında dağlar kadar da fark yoktur orası ayrı tabii.

5) Seo

blogger vs wordpress seo

Seo açısından Blogger Google altyapılı olduğundan bir adım önde başlayabilir, ancak WordPress’de Seo ile ilgili birçok eklenti mevcuttur ve ayarları yaparak WordPress için Seo başarısı elde edebilirsiniz. Ancak dediğimiz gibi Blogger’ın da bir Google platformu olduğunu ve Seo çalışmalarının genelde Google için yapıldığını unutmayalım. Seo konusunda iki platform da iyidir, sadece WordPress’de birkaç oynama yapmanız gerekli, Blogger’da da ek ayarlar yapabilirsiniz.

İki platformun da kimi yerlerde iyi , kimi yerlerde kötü tarafları var. Buna kendi ihtiyacınıza göre karar vermelisiniz. Örneğin, hosting parası benim için dert değil diyorsanız WordPress tercih edebilirsiniz veya ben basit panel istiyorum diyorsanız Blogger’a yönelebilirsiniz. Blogger vs WordPress konusunda kafanızda hala soru işareti varsa yorum kısmını kullanabilirsiniz.

  Bir önceki makalem ‘Keyword ve Jenerik Domain Nedir‘ makalesinde , keyword domain , jenerik  domain ve domainin basit tanımlarını yaptım.

[Toplam Oy Sayısı: 0 Ortalama Puan: 0]