SEO

Adwords Reklamlarının SEO Üzerine Etkisi Nedir ?

Adwords Reklamlarının SEO'ya Etkisi Nedir

Adwords reklamlarının kullanım oranı gün geçtikçe artıyor. Adwords reklamlarının SEO üzerine etkisi de en çok merak edilen ve gözlenen konulardan biri. Ben de bugün sizlere birkaç şey karalamaya karar verdim bu konuda.

Adwords ve SEO

Öncelikle şunu söyleyeyim, Adwords’ün SEO üzerine doğrudan bir etkisi yok.  Yani Adwords reklamı aldım sitem bir anda patladı gibi hurafelere kulak asmayın.

Sitenin bir anda uçuşa geçmesinin birçok sebebi olabilir ama bu sebeplerden biri Adwords değil kesinlikle.

Ha buradan Adwords’ün SEO’ya bir etkisi yok gibi çıkarımlar yapamayız kesinlikle, benim bahsettiğim nokta doğrudan etki. 

Adwords’ün SEO Üzerine Etkileri

Şimdi etkilerden bahsetmeden önce SEO kavramını biraz açalım. SEO dediğimiz şey arama motoru optimizasyonu evet ama bunun temelinde kullanıcı yatar. Siz ziyaretçiniz için sitenizi iyi optimize ediyorsanız başarılı bir SEO rotası izliyorsunuz demektir. Çünkü Google’ın yaptığı neredeyse her güncellemenin temeli kullanıcı deneyimini arttırmak.

 Bir Örnek:  Geçtiğimiz aylarda gelen bir güncelleme ile H1’den sonra Adsense reklamı kullanan siteler gerilemişti. Buradan da anlayacağınız gibi gelen güncellemelerin çoğu kullanıcı deneyimini arttırmaya yönelik.

Şimdi Adwords’e geleceğim, SEO kullanıcı dedik. Adwords’ün de etkisi burada oluyor.

 Varan 1:  Sitenize reklamlar sayesinde organik kullanıcı çekiyorsunuz. Organik ziyaret SEO için bir artıdır.


Gerçekten güzel bir reklam pazarlaması yaptıysanız verimli sonuçlar alırsınız organik ziyaret konusunda. Elbette sadece organik ziyaret için Adwords alınmaz. Şimdi diğer noktaya gelelim.

 Varan 2:  Sitenize Adwords sayesinde gelen ziyaretçiler sitenizi beğenirse diğer sonuçlar için de sizi tercih eder.

Bakın burası çok önemli bir nokta. Şimdi misal ben SEO kelimesi için Adwords reklamı veriyorum diyelim, ve bu reklamdan bana ziyaretçi akışı oluyor haliyle.

İlginizi Çekebilir :  Dijital Girişimlerin Başarı Kaynağı: SEO!

Buraya kadar tamam.

Siteme gelen ziyaretçiler gerçekten benim sitemi beğeniyor, SEO konusunda faydalı kaynak sunuyorum ve ziyaretçi beni takibe alıyor. Burası da tamam.

Şimdi aynı ziyaretçinin bir SEO araması yaptığını düşünelim, örneğin SEO Teknikleri aramasını yapıyor. Benim sitem bu sorguda 5. sırada, ama ziyaretçi şöyle sonuçlara bir göz attığında benim sitemi görüyor ve aynen şunu söylüyor ve benim sonucuma tıklıyor : ”Aaa ben bu siteye daha önce girmiştim, gerçekten faydalıydı”.

Bunun bana faydası ne oluyor peki ? 5. sırada olmama rağmen güzel bir tıklama oranına sahip oluyorum o kelimede ve haliyle yüksek tıklanma oranım olunca sıralamam da artıyor.

Yani Adwords’ün SEO üzerine dolaylı yoldan faydası vardır. Özellikle Varan 2 dediğim örneği çoğu sektör için genişletebilirsiniz. 

Umarım size Adwords ve SEO’ya faydasını doğru bir şekilde anlatabilmişimdir. Kısaca özetlemem gerekirse :

  • Doğrudan faydası yok, kitle genişletmeye ve sonucunda yükselmeye yönelik bir faydası var.

Makalemin size faydalı olmasını umarak size bol SEO’lu günler diliyorum, saygılar.

Sorularınız varsa yorum kısmından sormayı ve makale hakkındaki görüşlerinizi de belirtmeyi unutmayın !

[Toplam Oy Sayısı: 11 Ortalama Puan: 4.5]