Seo Araçları

Backlink Analizi Yapabileceğiniz Araçlar

Backlink Analiz Araçları

Backlink, backlink, backlink… SEO ile uğraşan biri iseniz gün içinde bu kelimeyi ne kadar duyduğumu tahmin edersiniz, SEO’nun temellerinden olan backlink, Google’ın siteleri değerlendirirken de kullandığı bir ölçüt. Her ne kadar bazı kişiler ileride backlink tamamen bitecek dese de şuan bitmiş değil ve biz de şuana ayak uydurmak zorundayız. Sitelerinize muhakkak backlink almışsınızdır, peki bunları hiç oturup adam akıllı analiz ettiniz mi ? Cevabınız hayır ise Backlink analizi yapabileceğiniz araçlar makalem ile devam edelim.

Backlink Analizi Nasıl Yapılır ?

Bu konu çok kapsamlı bir konu aslında, yakın zamanda detaylı bir makale gelecek bu konu ile ilgili ancak şuan için sadece ufaktan teğet geçeyim. Aldığınız backlink sayısı, bu backlinklerin dofollow/nofollow oranı, hangi anchor texte alındığının bilgisi, link alınan sayfanın otoritesi gibi birçok faktörde sıralama yapıyorsunuz, bu verileri de bir araya getirdiğinizde sitenizin backlink profili ortaya çıkıyor.

Backlink Analizi Yapabileceğiniz Araçlar

Kesinlikle çok çok verimli bir liste olacağını şimdiden söyleyeyim. Verdiğim araçları da ayrıca Ücretli, Ücretsiz, Hayri’nin Favorisi şeklinde gruplandıracağım, böylelikle kafanızda daha net fikirler oluşabilir. Backlink analiz araçları piyasada pek çok ama size sadece işinize yarayacak olanları sunacağımdan emin olabilirsiniz.

Ahrefs

 Ücretli    Hayri’nin Favorisi 

Piyasada en verimli analizler sunan backlink araçlarından biridir. Bu denli kapsamlı analizler sunduğundan dolayı da fiyatı da biraz tuzludur. Üyelikleri aylık 99$ ile 999$ arasında değişiyor Ahrefs’in. Sadece backlink analizi için değil, rakip analizi, anahtar kelime analizi, otorite analizi gibi daha birçok analiz için Ahrefs‘i tercih edebilirsiniz, ben şahsen tavsiye de ediyorum. Excel ve .pdf şeklinde rapor da çıkarabiliyorsunuz, sitelerinizin en güçlü, en çok trafik alan sayfaları neler, ilk sayfada olduğunuz kelimeler neler, öne çıkarılan snippets bulunan kelimeleriniz neler gibi birçok sorunun cevabını Ahrefs sayesinde bulabilirsiniz. Backlink konusunda zaten konuşmama gerek yok, dilediğiniz birçok analizi ve filtreyi uygulayabilirsiniz backlink analizi için.

Ahrefs alternatiflerini merak ediyorsanız ilgili yazıma kelimeye tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Çıkardığım örnek bir Ahrefs raporu (Kendi tarafımca Türkçeleştirilmiş ve düzenlenmiştir) : 

Örnek Ahrefs Raporu

Örnek Ahrefs Raporu

Semrush

 Ücretli   Deneme Sürümü 

Ahrefs’in bir benzeridir diyebilirim. Fiyat olarak bir nebze daha ucuzdur, Semrush ile de verimli analizler yapabilirsiniz. Ancak ben data olarak Ahrefs’in backlink datasını Semrush’ın üstünde görüyorum. Semrush‘ı denemek isterseniz 14 günlük deneme sürümünden faydalanabilirsiniz. Özellikle Semrush’ı ben anahtar kelime konusunda kullanmayı tercih ediyorum, çok güzel semantik kelime tavsiyeleri sunabiliyor.

Rank Signals

 Ücretsiz 

Ücretsiz olarak kullanabileceğiniz iş görür bir backlink analiz aracı. Rank Signals’a girip sitenizi sorguladığınızda basit filtrelemeler yapabilirsiniz ancak backlinklerin tamamını görmek için üye olmanız gerekiyor siteye. Dofollow/Nofollow ayrımını, kırık link analizini ve link kalitesini kendi metriklerine göre analiz edebilmektedir. Ücretsiz backlink analiz aracı arıyorsanız listeye eklemeniz gereken bir site diye düşünüyorum.

Majestic

 Ücretli    Ücretsiz Sorgu 

Majestic Backlink Analizi - Grafik

Majestic Backlink Analizi – Grafik

Kısıtlı da olsa ücretsiz olarak da sorgu yapabildiğiniz ancak ücretli versiyonu da bulunan bir analiz aracıdır. Majestic ile backlink analizi başlıklı makalemde detaylıca bahsettiğim bu araç ile genel backlink profilinizin durumunun ne olduğunu az çok saptayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir :  Ücretsiz Detaylı Backlink Analiz Aracı - Majestic

Link Miner

 Ücretli   Ücretsiz Sorgu   Hayri’nin Favorisi 

Link Miner

Link Miner

Link Miner‘in herkesin bildiği bir araç olduğunu düşünmüyorum çünkü henüz yeni çıktı. KWFinder sitesini yapan firmanın (KWFinder ile anahtar kelime analizi makalemi okuyabilirsiniz) bir başka sitesi. Kesinlikle denemenizi tavsiye ediyorum, şuan araç hakkında detaylı bilgim yok ancak kendi sitemi sorguladığımda birçok backlinke ulaştım diyebilirim. Ücretsiz sınıfının hakkını fazlasıyla veriyor. Mangools Premium üyeliğini satın aldığınızda sorgu ve analiz sınırlaması hakkınız artıyor.

Link Research Tools

 Ücretli   Deneme Sürümü 

LRT, backlink analizi için piyasadaki en kaliteli araçlardan biridir. Deneme sürümü bulunan araç ile backlink profilinizi çıkarabilir, ileriki dönemler için strateji belirleyebilirsiniz. Kendim kullandım ve gayet basit bir paneli var, kullanımı vs. de kolay, raporlar anlaşılır tarzda raporlar.

MOZ

 Ücretli   Ücretsiz Sorgu 

MOZ - Open Site Explorer

MOZ – Open Site Explorer

MOZ, piyasadaki en büyük SEO firmalarından biridir, içeriklerinden tutun da araçlarına kadar harika bir sitedir, özellikle kurucusu Rand Fishkin’i kişisel olarak takip ediyorum, takdir edilesi bir isim. MOZ da Ahrefs gibi çok yönlü analizler yapabileceğiniz bir araçtır, kelimeden tutun da backlinke, backlinkten tutun da site içi seo analizine kadar yapabilirsiniz. 30 günlük deneme sürümü imkanı bulunan MOZ’u mutlaka denemenizi tavsiye ederim.

Ayrıca MOZ’un Open Site Explorer aracından günlük 3 sorgu yapabiliyorsunuz ücretsiz olarak, tabii her araca erişemiyorsunuz, erişim kısıtlı. Lafı gelmişken piyasada gördüğünüz DA PA değerlerinin de MOZ analiz aracının değerleri olduğunu belirteyim, bazı arkadaşlar Google’ın resmi değeri sanıyor o nedenle söyleme gereği duydum.

Open Link Profiler

 Ücretsiz   Hayri’nin Favorisi 

Open Link Profiler

Open Link Profiler

Ücretsiz segmentte değerlendireceğimiz bir araç var yine karşımızda. Hatta ücretsiz segmentin en sağlam araçlarından biri diyebilirim Open Link Profiler için. Yine Dofollow/Nofollow filtrelemesi yapabiliyor ve aldığımız linkin kalitesini ölçebiliyoruz bu araç sayesinde. Ücretsiz backlink analiz araçları arıyorsanız yine listeye eklemeniz gereken bir araç.

CognitiveSEO

 Ücretli   Deneme Sürümü 

Rakip analizini tek başına yapabilecek kapsamlı bir araç olan CognitiveSEO, backlink analizi konusunda da size yardımcı olabilir. Yine 14 günlük deneme sürümü bulunan bu araç ile backlinklerinizi detaylı olarak izleyebilirsiniz. Ayrıca bu siteden ben dalgalanma volalilitesini de takip ediyorum ücretsiz olarak, siz de takip edebilirsiniz.

Kerboo

 Ücretli 

Ücretli bir araç olmasına karşın fiyatlarının hakkını veren bir araç diyebilirim, ayrıca Neil Patel, makaledeki birçok analiz aracı gibi bu aracı da tavsiye ediyor. Yine basit anlamda backlink analizinizi gerçekleştirebilirsiniz Kerboo ile birlikte.

Backlink analiz araçları için sizin de tavsiye ettiğiniz araçlar var ise yorum kısmından mutlaka belirtmenizi rica ederim. Ayrıca hem makale hakkında, hem de SEO hakkında sorularınız olursa her türlü soruyu bana yorum kısmından sorabilirsiniz, son olarak bu tarz kaliteli makalelerimden anında haberdar olmak için abone olmanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

[Toplam Oy Sayısı: 1 Ortalama Puan: 5]