pc fan bilgisayarı soğutma yolları
Bilgisayar

Bilgisayarı Soğutma Yolları

Bilgisayar yeni çıkan teknolojiler ile birlikte hayatımızın hemen hemen her alanına girmiş durumda. Bu nedenle bu devirde verimli çalışan bir bilgisayara sahip olmak önemli. Bilgisayarımızın verimli çalışması için sıcaktan uzak kalması gerekir. Bilgisayarların ısınması bilgisayarı yavaşlatır. Bu nedenle bilgisayarın verimli ve hızlı çalışması için motorunun soğuk kalması gereklidir. Bu makalemde bilgisayarı soğutma yolları başlıklı listeleri vereceğim.

Bilgisayarı Soğutma Yolları

Ne Kadar Az Toz, O Kadar İyi

pcfan_intel
Bilgisayarın motorunda toz bulunması bilgisayarı yavaşlatır ve tozdan dolayı ısınmasına neden olur. Isınınca da yavaşlayacağından dolayı oyunuzdan vs. verim alamazsınız. O nedenle eğer biliyorsanız ara ara bilgisayarınızı tozlardan arındırın ve temiz bir motoru olsun. Eğer bilmiyorsanız işi bilen birine temizlettirin.

Fan ve Termal Macun

fan_parca

Bilgisayarınızın fanını da sık sık temizleyin ve arındırın. Yine bilmiyorsanız işten anlayan birine başvurabilirsiniz. Fan bilgisayarın motorunu soğutur. Fandan da önemli olan bilgisayarınızdaki termal macunu sık sık tazelettirin. Termal macun bilgisayarın soğuk kalmasını sağlar. Bilgisayar temizlenen yerlerde bulabileceğiniz termal macunu yine işi bilen birine sürdürebilirsiniz.

Ekstra Soğutucular

fan

Eğer fanınız yeterli gelmiyorsa seçkin mağazalardan ek soğutucular satın alabilirsiniz bu sayede daha hızlı soğutursunuz.

Bilgisayar ve Aletlerin Dizim Şekli

office_pc

Bilgisayar ve yanındaki fare, klavye vs. doğru bir şekilde istiflenmesi çok çok önemlidir. Eğer hepsini yapış yapış koyarsanız o kısma hava az girecektir ve bilgisayarınız havasız kalacaktır. Bu nedenle hava girişine uygun şekilde, aralarında boşluk olacak biçimde düzenleyin. Laptoplar için ise masa ile arasına ek fan koyarsanız daha iyi olur ve alttan hava alır.

Umarım bu yollar bilgisayarınızı soğutmanıza yardımcı olur ve daha verimli bir bilgisayara kavuşursunuz.

Bir önceki makalem ‘Kullanışlı Güzel Grafik Tasarım Programları‘ makalesinde , işinize yarayacak grafik tasarım programları listelenmiştir.

İlginizi Çekebilir :  Webmasterlar İçin Google Chrome Eklentileri
[Toplam Oy Sayısı: 0 Ortalama Puan: 0]