Webmaster

CloudFlare Nedir ? – CloudFlare Kurulumu – CloudFlare Ayarları

CloudFlare Nedir - CloudFlare Kurulumu ve CloudFlare Ayarlari

İnternet üzerindeki her sitenin mutlaka bir güvenlik ve hız desteğine ihtiyacı vardır. Örneğin WordPress altyapılı siteleri ele alalım. WordPress genellikle yayınladığı güncellemeleri altyapı açıklarını kapatmak için yapmaktadır, o nedenle sürüm güncellemeniz siteniz için büyük önem taşır. Altyapı açıklarını kapattığınızda sitenizin hacklenme ihtimali elbette ki azalacaktır ancak siber ortamdaki saldırganlar bir siteye saldırı yaparken sadece hackleme türünü tercih etmezler, kısaca Ddos adını verdiğimiz, siteye yüksek trafik gönderimleri yaparak sunucuyu, siteyi yavaşlatma, hatta siteyi devre dışı bırakmaya bile çalışırlar. İşte bu noktada Cloudflare’den yararlanabilirsiniz.’CloudFlare Nedir ? – Cloudflare Kurulumu Nasıl Yapılır ?‘ başlıklı makalemi dikkatle okumanızı tavsiye ederim.

Cloudflare Nedir ?

CloudFlare Logo

CloudFlare Logo – www.cloudflare.com

Öncelikle CloudFlare nedir onu açıklayayım kısaca size.Cloudflare, sitelere arkaplanda güvenlik, hız, sıkıştırma desteği veren bir sistem. Ücretli/ücretsiz paketler bulunan bu sistem, sitenize doğru kurulum yaptığınızda ve entegre ettiğinizde, yapacağınız ayarlara bağlı olarak güvenlik duvarı, hız için sıkıştırmalar, html/css sıkıştırmaları, ftp, webmail, cpanel giriş engellemeleri gibi birçok seçenek sunar, ayrı zamanda SSL eklemesi ve yapılandırmalarını yapabilirsiniz CloudFlare üzerinden. Günler geçtikçe bu sistemin kullanım oranı artmaktadır. Genelde çoğu kişi için ücretsiz versiyonlar yeterli olsada, Ddos saldırısı alan birçok site yüksek güvenlik için ücretli versiyonları tercih etmektedir. Cloudflare Ddos saldırını önlemede başarılı bir sistemdir, örneğin bazen R10’a girerken 5 saniye beklersiniz ve önünüzde bir pencere çıkar, o CloudFlare sisteminin bir belirtisidir.

Kısaca anlattığımı düşünüyorum, CloudFlare nedir öğrendiysek isterseniz şimdi kurulum ve ayarlarına geçelim.

CloudFlare Kurulumu Nasıl Yapılır ?

1) CloudFlare Kurulumu – Hesap Oluşturun

İlk olarak CloudFlare Kayıt linkine tıklayıp kendinize bir hesap oluşturmanız gerekmekte. Hesap oluştururken doğru bilgilerinizi kullanmaya özen gösterin lütfen çünkü CloudFlare kurulumu için en temel adım bu.

2) CloudFlare Kurulumu – Site Ekleme Kısmına Gelin

CloudFlare Kurulumu - Site Ekleme

CloudFlare Kurulumu – Site Ekleme

CloudFlare kurulumun 2. adımında, hesabınıza giriş yapın ve ‘+Add Site‘ linkine tıklayın karşınızdaki pencereden. Sitenizin adresini girip ‘Scan DNS Records’ butonuna tıkladıktan sonra çok az beklemeniz gerekmekte, DNS sunucularınız CloudFlare’a tanımlanacaktır.

3) CloudFlare Kurulumu – DNS Yapılandırmaları

Sıradaki adımda size karmakarışık gelen bir ayar kısmı karşınıza çıkacak, Bu kısmı hiç ellemeden aşağıya inip ‘Continue’ butonuna tıklayın, bu ayarları kurulumdan sonra da değiştirebilirsiniz.

4) CloudFlare Kurulumu – Size Uygun Planı Seçin

CloudFlare Kurulumu - Plan Secme Kismi

CloudFlare Kurulumu – Plan Secme Kismi

CloudFlare kurulumunun 4. adımında karşınıza paket seçme ekranı çıkacak. Eğer siteniz için risk teşkil eden saldırılar yapılmıyorsa ve anormal derecede güvenlik, sıkıştırma tekniklerine ihtiyacınız yoksa ben Free planı ile yola başlamanızı tavsiye ederim zira bende şuan o plandayım ve fazlasıyla işimizi görüyor.


5) CloudFlare Kurulumu – Alan Adı Sunucularınızı Yapılandırın

CloudFlare Kurulumu - Name Server Degistirmeleri

CloudFlare Kurulumu – Name Server Degistirmeleri

5. adımda geldiğinizde size 2 tane Name Server ( Alan adı sunucuları ) verecektir. Size verilen bu 2 sunucuyu, sitenizin alan adının kayıtlı olduğu firmadaki hesabınıza girip değiştirmeniz gerekli. CloudFlare kurulumunun en önemli adımlarından biridir. Hosting yönlendirmesi yaparken hosting firmanız size 2 adet adres verdi doğru mu ? Örneğin ns1.veridyen.com / ns2.veridyen.com gibi. Sizde bu adresleri domain firmanıza girip ilgili kısma yerleştirdiniz. Evet şimdi hosting yönlendirmesinde yaptığınız gibi size verilen bu 2 sunucuyu hosting firmanızın name serverları ile değiştirmeniz gerekiyor.

İlginizi Çekebilir :  Kaliteli Site Hızı Ölçme Siteleri

Yani hosting yönlendirmesi yaparken nereye hangi sunucuları girdiyseniz, şimdi yine aynı şekilde aynı yere girip hosting firmanızın sunucularını CloudFlare’ın size verdiği sunucularla değiştirmeniz gerekiyor. Daha sonra kurulumu bitirmiş olacaksınız. Nameserverların oturup CloudFlare’ın etkin olması 1-2 saati bulabilen bir durumdur.

#1 Bilgilendirme : CloudFlare kurulumu tamamlandığında yani ns adreslerinin yönlendirilmesi tamamlandığında artık sunucunuzun adresi gizlenmiştir ve sistem size yeni bir adres vermiştir. Bu da şu demek oluyor, sitenize saldırı yapmak isteyen kötü niyetli kişiler sunucunuzun ip adresini tespit edemeyecekler. CloudFlare bypass yöntemleri var ama gün geçtikçe zorlaşıyor bypass etmek.

CloudFlare Ayarları Nasıl Yapılır ?

CloudFlare Ayarlari - Genel Sekme

CloudFlare Ayarlari – Genel Sekme

CloudFlare kurulumunu yaptıktan sonra yapabileceğimiz birkaç ayar mevcut free versiyonda. İlk olarak site yönetim panelinize girdiğinde sizi şöyle bir ekran karşılar. Yukarıda gördüğünüz mavi butonlar ayrı ayrı ayar kategorileridir.

1) CloudFlare Ayarları – Analytics Kısmı

Bu kısımdan sitenize giren kullanıcıların analizini görebilirsiniz, ayrı zamanda sitenize giren arama motorları botlarının da analizini görebileceğiniz gibi, sitenize saldırı yapmak amacıyla kötü amaçlı ziyaretçilerin (botlar) de analizini görebilirsiniz.

2) CloudFlare Ayarları – DNS Kısmı

CloudFlare kurulumu yaparken atladığımız noktanın ayarlarını şimdi yapabiliriz. Bunları ek güvenlik önlemleri olarak düşünebilirsiniz ancak ben fazla kurcalamanızı tavsiye etmiyorum, detaylıca araştırıp kurcalayabilirsiniz. Örneğin bu kısımda, FTP seçeneğini sağdaki gri buluta basarak aktif hale getirdiğinizde FTP ye giriş yaparken sadece ip adresinizi kullanabileceksiniz, tabii güzel bir güvenlik önlemi, ancak diğer seçenekler için de bunu yaptığınızda (örneğin, webmail) giriş yaparken sorun yaşayabilirsiniz. O yüzden ben çok bilmiyorsanız ellememenizi tavsiye ederim.

3) CloudFlare Ayarları – Crypto Kısmı

CloudFlare ayarlarını yaparken, bu kısımdan SSL sertifikası ile ilgili ayarlamaları yapabilirsiniz, hali hazırda zaten sitenizde SSL sertifikası varsa ellemenize gerek yok.

4) CloudFlare Ayarları – Firewall Kısmı

Güvenlik duvarı ile ilgili ayarlamaları bu kısımdan yapabilirsiniz. Ben güvenlik önlemlerini low (düşük) olarak ayarladım, çünkü pek fazla saldırı almıyorum. Ancak saldırı aldığınızda ana sayfadan ‘I’m Under Attack !’ butonunu seçerek güvenlik önlemlerini hatsafaya çıkarabilirsiniz.

5)  CloudFlare Ayarları – Speed Kısmı

CloudFlare ayarları için bu bölümden hız ile ilgili iyileştirmeler yapabilirsiniz. Ben HTML, CSS, Java Script için de sıkıştırma seçtim. Ancak bu işlemi yaptığınızda sitenizde bozulmalar meydana geliyorsa lütfen kapatmayı unutmayın. 

6) CloudFlare Ayarları – Caching Kısmı

Bu kısımdan Cache (Önbellekleme) ile ilgili ayarlamaları yapabilirsiniz. Ben Caching Level – Standard olarak seçtim ve saat kısmında ise ‘4 Hours’ seçeneğini kullandım. Sİz kendi tercihlerinize göre ayarlayabilirsiniz.

 Editörün Seçimi:   Filezilla Kullanımı başlıklı makalemi okuyarak popüler ftp programı Filezilla’nın kullanımını kolayca öğrenebilirsiniz, sitenizin yönetimi için şarttır.

Diğer ayarlara fazla değinmek istemiyorum çünkü pek önemli bir şey göremedim açıkçası. Makale için cidden emek verdim, bir yorumunuzu eksik etmeyip makaleyi sosyal medyalarda paylaşırsanız çok sevinirim. ‘CloudFlare Nedir ? – CloudFlare Kurulumu  – CloudFlare Ayarları‘ başlıklı makalemde bahsedeceklerim bu kadar, hepinize takipte kalmanızı ve iyi günler dilerim.

[Toplam Oy Sayısı: 5 Ortalama Puan: 3.8]