SEO

Dijital Girişimlerin Başarı Kaynağı: SEO!

SEO Nedir Detaylarıyla

Ekonomi ve yatırım dünyası, geleneksel kalıpların hiç beklenmedik bir şekilde dışına çıkmaya başladı. İnternet ortamının hiç akıllara gelmeyen şekilde bir temel haline gelmesi, beraberinde internet ortamında türeyen iş modellerini de göstermeye başladı. Nitekim son yıllarda, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de dijital girişimlerin varlığı artış göstermiş oldu ve bu süreç, ivme kazarak devam ediyor. Mevcut iş birimlerinin online yani çevrimiçi platformlara yansıtılma çalışmaları devam ederken, elbette ki yeni girişimler de oluşuyor ve bu oluşumların sayısı da her geçen gün artış gösteriyor. Bu noktada başarılı dijital girişimler için en büyük yardımcı, SEO yani Search Engine Optimization olarak kendini gösterdi. Peki, tam manasıyla SEO nedir?

Search Engine Optimization nedir?

SEO (Search Engine Optimization) yani Arama Motoru Optimizasyonu, belki de açıklamasını en net şekilde yansıtan tabirlerden olmayı başarmaktadır. Zira tam da açıklamasında olduğu gibi SEO, bir web sitesinin, sektörü ve amacı her ne olursa olsun Google ve diğer arama motorları için en iyi şekilde optimize edilmesi anlamına gelmektedir.

Search Engine Optimization Nedir

Search Engine Optimization Nedir

Google, Bing, Yahoo, Ask ve Baidu gibi dünyanın en popüler arama motorları, kullanıcıların aradıkları ile ilgili sonuç sayfası oluşturmaktadır. Bu sayfalar, kısaca SERP yani Search Engine Result Page olarak ifade edilir. Elbette ki bu SERP bölümündeki internet sitelerinin sıralamaları hem mevcut içerikler hem de söz konusu olan web sitesinin arama motorlarının kriterlerini ne derece yerine getirip getirmediğine göre değişiklik göstermektedir.

Örneğin bir kullanıcı, “SEO nedir?” şeklinde bir arama yaparsa, Google ve diğer arama motorları, SERP üzerindeki ilk sayfalara çeşitli kriterlere sahip olan sayfaları getirmektedir. Bu kriterler, içerik kalitesi, web sitesinin konu ile ilgisi, domain otoritesi ve daha birçok etmen yer alıyor. Her ne kadar arama motorlarının bu tarz kriterler doğrultusunda siteleri sıraladığı bilinse de ne yazık ki söz konusu bu kriterler, net olarak açıklanmaz. Zira bu kriterlerin net olarak açıklanması, sıralama sistemini tamamıyla saf dışı bırakacaktır. İşte tam da bu noktada, SEO çalışmaları kavramı kendini belli etmiş oluyor.


Dijital girişimler için SEO neden önemli?

Öncelikle şu konuya açıklık getirmek gerekiyor ki 2000’li yıllarından başından bu yana tüm dünyadaki kullanıcıların internet kullanım alışkanlıkları, çok büyük bir oranda Google ve diğer arama motorları üzerinden şekillenmeye başladı. O dönemde sıkı bir rekabete tutuşan Google ve Yahoo, en nihayetinde internet ortamının temellerini, arama motorları ile kurmuş oldu. Dolayısıyla arama motorlarının SERP kapsamında yer almayan web siteleri, sektörü ve amacı her ne olursa olsun kullanıcı nezdinde bir yer edinmesi, neredeyse imkansız bir konumda kalacaktır. Bu konuyla ilgili oluşan bir yargıya göre arama motorlarında yer almayan web siteleri, dijital varlığı olmayan web platformları olarak ifade edilmeye başlamış durumdadır.

İlginizi Çekebilir :  Adwords Reklamlarının SEO Üzerine Etkisi Nedir ?

Kullanıcıların bu derece önem verdiği arama servisleri, beraberinde dijital reklam kavramını da getirdi. Zira dijital reklamların altında yatan sebep de, doğrudan doğruya bu temellere dayanmaktadır. Keza Google’ın kendisi dahi AdWords isimli sistemi ile web sitelerine dijital varlık vaadinde bulunmaktadır. Ancak organik kullanıcı olarak ifade edilen kitleye erişmek için, mutlak suretle SERP üzerinde iyi konumlar elde etmek gerekiyor.

SEO Ajansları

SEO Ajansları

SEO ajansları tarafından verilmeye başlanan bu hizmet, sektörü ve çalışma şekli her ne olursa olsun dijital varlık oluşturma konusunda en iyisini ve en kalıcısını vaat etti ve sektörde çok ciddi değişimler sağlandı. İlk dönemlerde reklam çalışmaları ile yapılan denemeler, yoğun maliyetler ve kalıcı olmayan yapısından dolayı özellikle yeni dijital girişimlerin sonunu getirme noktasında etki göstermeye başladı. Dolayısıyla sektördeki eğilim, doğrudan doğruya SEO tarafında kaymış oldu.

Açıklanan bilgilere göre Google’ın 250’den fazla sinyali yani sıralama kriteri bulunuyor. Bu kriterlerin büyük çoğunluğu, Google tarafından açıklanmıyor. Bu kriterleri SEO uzmanları tarafından yapılan denemelerle ortaya çıkartılıyor. Tüm bu kriterler konusunda uzmanlaşmış ve birçok tecrübe kazanmış kimseler veya kurumlar, yeni dijital girişimler için çok büyük bir rehber konumunda yer alıyor.

Yeni girişimler, temel olarak marka bilinirliği ve kullanıcı kitlesi edinme amacı gütmektedir. Tam olarak bu amaçları yerine getirmek üzere temeli atışmış olan SEO, en nihayetinde online yani çevrimiçi ortamdaki girişimleri başarıya ulaştıran anahtar oluyor.

Sektör ile ilgili aramalarda iyi sıralar elde etmek, marka bilinirliğine katkı sağlamak ve web sitesinin otoritesini artırmak, en nihayetinde başarılı girişimler ile sonuçlanıyor. Tüm bu adımlar da, incelenen örneklere göre en iyi şekilde optimizasyon çalışmaları ile atılabiliyor.

Son olarak belirtmek gerekirse bir web sitesinin, amacı ve kategorisi her ne olursa olsun en doğru ve en büyük kitleye erişerek başarılı bir konuma çıkması için, arama motorları üzerinde iyi bir sırada yer alması gerekiyor. Nitekim bu ihtiyaçları da en iyi SEO çalışmaları ile elde etmek mümkün olmaya başladı. Arama motorlarının önemi devam ettikçe, başarılı girişimlerin kaynağı da optimizasyon çalışmalarında saklı kalmaya devam edecek.

[Toplam Oy Sayısı: 3 Ortalama Puan: 3.7]