Dijital Pazarlama

Dijital Rekabette Çok Yönlülük Öne Çıkmaya Başladı !

Dijital Rekabette Çok Yönlülük Öne Çıkmaya Başladı

Dijital medyanın en büyük çalışma bölümlerinden oluşan SEO (Search Engine Optimization) yani arama motoru optimizasyonu çalışmaları yer alıyor. Bir dönemlerde belirli yöntemler üzerinden devam ettirilen bu çalışmalar, son dönemlerde çok yönlülük üzerine kurulmaya başladı. Zira Google gibi arama motorları, artan rekabet ve kullanıcı deneyimi konularını hesaba katarak, web sitelerinden çok daha farklı gereksinimler beklemeye başladı. Peki, yeni dönemde dijital medya tarafındaki rekabet, hangi kategoriler üzerinden devam ettirilmeye başlanacak.

Rekabeti korumak için çok yönlülük ön plana çıkartılmaya başladı!

Öncelikle belirtmek gerekirse SEO yani arama motoru optimizasyonları, temel olarak iki önemli ana başlık üzerinden sürdürülmektedir: site içi optimizasyon çalışmaları ve site dışı optimizasyon çalışmaları! Son yıllarda bu iki önemli ana başlık üzerine, bir de sosyal medya eklenmiş oldu. Lakin sosyal medya kulvarını da site dışı optimizasyon çalışmalarına dahil edebileceğimiz düşünüldüğünde, temel olarak iki başlığın varlığını sürdürdüğü, rahatlıkla söylenebilir.

digital-rekabet-cok-yonluluk-1

20. yüzyıl sonrasında Google üzerinden oluşan internet trafiği çok büyük bir artış gösterince, SEO kavramı da kendini göstermeye başladı. Bu süreçten sonra da web siteleri, dijital rekabeti sürdürebilmek ve dijital varlığını elde edebilmek için, internetin en büyük trafik akışının sağlandığı arama motorları üzerine çalışmalar yapmaktaydı. Bu süreçten günümüze kadar devam eden dijital medyanın arama motoru optimizasyonu çalışmaları, içinde bulunduğumuz dönem itibariyle de farklılaşmaya ve yeni medyanın rekabetini zorlaştırmaya başladı. Bunun temel nedeni de Google, Bing, Ask, Yandex ve Baidu gibi arama motorlarının, web sitelerinden çok yönlü bir gelişim süreci beklentisinin oluşması olarak açıklanabilir.

Arama motorları kapsamına dahil edilen internet sitelerinin çok büyük bir seviyeye ulaşması ve yeni web girişimlerinin her geçen saat daha da fazla bir noktaya ulaşması, Google başta olmak üzere tüm arama motorlarını da bu konuda çeşitli yaptırımlar uygulamaya sürükledi. En nihayetinde de arama motorlarının web sitelerinden beklentileri, çok daha çeşitli bir hale büründü.

digital-rekabet-cok-yonluluk-4


Daha önceleri dijital rekabet ve SEO çalışmaları söz konusu olduğunda, daha çok site dışı optimizasyon olarak ifade edilen alanda yoğun çalışma sistemleri oluşturulmaktaydı. Backlink yani geri bağlantı olarak ifade edilen dijital referans edinimi gibi temel başlıklar, site dışı çalışmalarda yer almaktadır ve şimdiye kadar tüm çalışmalar, bu tarafta yürütülmekteydi. Ancak daha önce ifade dildiği gibi internet sitelerinin sayısının çok ciddi bir şekilde artması ve arama motorlarının sıralama algoritmalarının çok daha gelişmiş yapıya ulaşması, dijital dünyadaki yeni medya rekabetini, çok daha farklı alanlara yaymaya başlamış oldu.

İlginizi Çekebilir :  Seo E Ticaret Dijital Pazarlamaya Dair Blog

Yeni medyanın SEO çalışmalarındaki çeşitlilik, hangi gereksinimlere sahip?

Arama motoru optimizasyonu çalışmalarının çok yönlü bir hale gelmesi, özellikler son yıllarda SEO analiz siteleri üzerinde de kendini göstermeye başladı. Söz konusu olan bu analiz siteleri üzerinde bir inceleme yapıldığında; web sitesinin kod yapısı, dahili bağlantıları, harici bağlantıları, indeks sayıları, içerik tipleri, site hızı ve kullanıcı deneyimi gibi çok farklı başlıklar üzerinde derecelendirme yapıldığı dikkat çekmektedir. Nitekim SEO analiz siteleri kapsamında yer alan tüm bu başlıklar, yeni dönemdeki yeni medyanın dijital rekabetini de özetlemektedir.

digital-rekabet-cok-yonluluk-2

Google başta olmak üzere tüm arama motorları, sadece backlink odağındaki rekabeti dikkate almaktan çok daha öteye gelmeye başladı. Bu süreçte oluşan yeni rekabetin kuralları gereği bir web sitesinin tasarımı, kod yapısı, hızı, kullanıcı deneyimi, içerik yapısı ve çoklu platformlara sunduğu uyumluluk gibi çok çeşitli etmenler ortaya koymaya başladı. Tüm bu etmenler, temel olarak kullanıcılar için iyi detaylar olarak değerlendirilmektedir. Arama motorlarının da rekabeti kullanıcılara en iyi hizmeti veren platformları ayrıştırması üzerine kurulduğunda, çeşitlilik temellerinin oluşmaya başlaması, sektör için çok da şaşılacak bir durum olarak karşılanmadı.

Yeni dönemdeki girişimlerin başarıya ulaşması, sadece belli konular üzerine çalışmaktan çok daha fazlasını gerektiriyor. Bir web sitesinin kategorisi ve amacı her ne olursa olsun yeni medyadan elektronik ticarete kadar olan tüm web siteleri, dijital rekabette önemli yerlere ulaşmak için site tasarım sürecinden içerik kalıplarının hazırlanmasına kadar tüm detayları uygulaması gerekmektedir. Elbette ki sürecin bu şekilde çok daha farklı dallara ulaşması, rekabetin ne derece zorlu bir hale geldiğini de ortaya çıkartıyor. SEO hakkında bir çok ücretsiz kaynak bulmak mümkün genellikle Müslüm Aslantürk hocamızın SEO haberlerini takip ediyorum ve sizlere de öneriyorum.

Toparlamak gerekirse dijital dünyadaki rekabetin temel araçlarından olan SEO yani arama motoru optimizasyonu, çok daha özenli ve çok yönlü sürdürülmesi gereken bir yapı haline geldi. Bu süreçte başta yeni medya olmak üzere tüm yeni veya mevcut girişimler, arama motorlarının ve kullanıcıların gereksinimlerini, tüm açılardan yerine getirmek durumundadırlar. Zira başarılı bir girişime ulaşmak veya mevcut girişimin başarısını devam ettirmek için, arama motorlarının tüm kriterlerini yakından takip etmek ve yerine getirmek gerekmektedir.

[Toplam Oy Sayısı: 1 Ortalama Puan: 5]