Tanıtım

Düdüklü Tencerelerin Özellikleri ve Gelişimi

Duduklu Tencerelerin Ozellikleri ve Gelisimi

   Bu tencerelerin bir çok çeşidi vardır, sağolsun Tefal ve birkaç inovatif firmayı da eklersek, gittikçe daha über şekilli, zaman ayarlı, basınç ayarlı, yandan tutmaçlı, ortadan kıvırmaçlı, alarmlı, takılır çıkarılır modüllü; kısacası kışkırtıcı denilebilecek bir sürü özellikte zibilyon tane modeli türetiliyor. Düdüklü tencere deyip geçmeyin.

   İnovasyon her şeye lazım. Sadece özenmek ya da basit bir farklılık, alt tarafı bir “basınca dayalı hızlı pişirme prensibi” işleten bir basit makineye ne pazarlar açıyor, insanlar bu çelik parçasına ne paralar bayıyorlar.


   Ucuz mal alacak kadar zengin değilimciden tutun, taa “bu çok şekilmiş, kesin bunu alalım”cıya kadar bir milyon çeşit versiyon insan, kazandıklarının fazla gelmesinden mütevellit diyeceğim ama sadece bu da değil, aynı zamanda geliştirdiği türlü komplekslerine maske yapmak üzere, sosyal statü ezikliği, psikolojik anksiyete merkezli garip sıkışmışlıklarına deva niyetiyle bile sayılabilecek garip ve bir çoğu saçma sayılabilecek gerekçelerle bu ürünlere hurra saldırıyorlar. İnsan çeşidi yönüyle zenginizdir. Neyse, konuya dönelim. Düdüklü tencere esasen mekanizma olarak ilginç bir mantığa dayalı. Örneğin içindeki su hiçbir zaman kaynamaz. Kaynamadığı için suyun sıcaklığı sürekli yükselir. Sıcaklık yükseldikçe besinlerin pişme süresi kısalır. Malum su normalde 100 derecede atmosfer basıncına eşitlenir ve sürekli kaynar. Sıcaklık 100 derecede sabit kalır. Hadi diyelim tuzlu ıvır zıvırlı bir sudan bahsediyoruz, o zaman da 103 derecede kaynar. Ama bu düdüklü böyle değil işte. Bu aletin içindeki suyun sıcaklığı 125 dereceyi bile bulduğu olur. O tıpa var ya hani, foss diye buhar fışkırtan.. o tıpayı açtığınız anda içeri oksijen girer, dışarı basınçla içerideki buhar çıkar. Bu durumla birlikte içerideki suyun sıcaklığı düşer. Hatta düdüklü tencere patlaması söz konusu olduğu durumlar bilinir ki bombastik bir etki yarattığı aşikar. 2 bin liraya satılan versiyonlarını almak değil tabi ki öneri, ama kesinlikle alırken bi kalite gözetmekte fayda var diyebilirim. Son olarak dikkatinizi çektiyse düdüklü tencere içindeki buharı almak için hızlıca tıpa gevşetmesi yapınca bir şey farketmişsinizdir. O da tıpayı açtıkça, iç basınç dış basınca eşitlendikçe suyun kaynamaya başladığıdır.

İlginizi Çekebilir :  Kodak Döküman Tarayıcıların Özellikleri

   Yani garip olan şu ki, kaynamayan su, altını kapattığınız halde kaynamamaya devam etmiyor, sıcaklığı yüz derecenin öyle üzerinde ki, altını kapatmak sıcaklığın yüzün altına düşmesine neden olamıyor, üzerindeki sıcaklıklarda olduğu için bir süre kaynamaya başlıyor.

Tanıtım amacı içermektedir.

[Toplam Oy Sayısı: 0 Ortalama Puan: 0]