Grafik-Tasarım

En İyi Fontlar – Tam 10 Adet Güzel Yazı Tipi

Grafikleriniz ve Siteleriniz icin En Iyi Fontlar

Fontlar internet sitesindeki içeriklerin ve grafiklerin güzel görünmesini sağlayan en önemli yapı unsurlarından biridir. Grafiklerinizde, sitenizde güzel fontlar kullandığınızda grafiğinizin görünümünü hoş kılar, internet sitenizde gezen bir ziyaretçiye sitenizin daha hoş görünmesini sağlarsınız. Font seçimi kişiden kişiye değişen bir unsur olsa da ben sizlere bu ‘En iyi fontlar‘ konulu makalemde en iyi 10 fontu listelemek istedim, keyifli okumalar.

En İyi Fontlar – Grafikleriniz ve Siteleriniz için En Güzel Fontlar

1) Open Sans

Open Sans- En Iyi Fontlar

Open Sans- En Iyi Fontlar

Kuşkusuz herkesin sevdiği bir fonttur Open Sans ve birçok internet sitesi tarafından kullanılmaktadır. O nedenle en iyi fontlar listemde Open Sans’a da yer vermek istedim. Open Sans gerek siteniz, gerek ise grafikleriniz için en uygun font seçimi olabilir, çünkü son derece sade ve okunaklı bir yazı tipidir. O nedenle sitenizdeki içeriklerde ve grafik tasarımlarınızda Open Sans kullanmanızı ben tavsiye ederim şahsen.

2) Raleway

Raleway - En Iyi Fontlar

Raleway – En Iyi Fontlar

Benim gözüme en hoş gelen fontlardan bir tanesidir.  Son derece okunaklı ve ziyaretçiyi siteye bağlayan bir font. En iyi fontlar listemde kendi sevdiğime yer vermezsem olmaz diye düşünüyorum ve sizlere bu fontu hem grafiklerinizde, hem de sitenizde kullanmanızı tavsiye ediyorum.

3) Droid Sans

Droid Sans - En Iyi Fontlar

Droid Sans – En Iyi Fontlar

Oldukça sevilen yazı tiplerinden biridir. Paragraf, başlık ve alt başlıklar için kullanımı çoğu yerde olduğu gibi uygundur. Sitenizde kullanarak içerik kısmınızı sade bir görünüme kavuşturabilir, içeriklerinizin okunma oranını arttırabilirsiniz. O nedenle en iyi fontlar listemde bu fonta da yer vermek istedim.

4) Roboto

Roboto - En Iyi Fontlar

Roboto – En Iyi Fontlar

Yine en çok sevilen fontlardan biri ile devam ediyorum listeme. Roboto fontu da birçok site ve grafikte oldukça yüksek oranlarda kullanılan yazı tiplerinden bir tanesidir. Ben de bu makaleyi yayına aldığım tarihte, sitemde başlıklar için Roboto fontunu tercih ediyorum, sebebi ise derli toplu durması ve dikkat çekmesi. En iyi fontlar arasında yer almayı en fazla hak eden fontlardan bir tanesidir Roboto. Ayrıca Roboto fontu Android işletim sisteminin temel yazı tipi olarak kullandığı fontlardan bir tanesidir.

5) Lane – Narrow

Lane - En Iyi Fontlar

Lane – En Iyi Fontlar

Lane – Narrow fontu belkide çok fazla kişinin bilmediği bir yazı tipidir ancak çok güzel tasarlanmış bir fonttur. Tek sevmediğim tarafı Türkçe karakter uyumu sebebiyle sitelerde kullanılamaması, onun dışında grafiklerinizde kullanabilirsiniz. En iyi fontlar arasında yer alan bu font, Türkçe uyumlu değilse grafiklerimde nasıl kullanacağım ? Demeyin, örneğin Ğ harfi yerine G harfini kullanıp üstüne bir çizgi ekleyerek Ğ harfini o şekilde de oluşturabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir :  Kurumsal Web Tasarımda Güven ve Profesyonellik

6) Lato

Lato - En Iyi Fontlar

Lato – En Iyi Fontlar

Oldukça sade, ince çizgilerle dizayn edilmiş hoş bir font. Sitenizde, grafiklerinizde ve daha birçok yerde gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz, özellikle sade sevenler için çok uygun diye düşünüyorum bu fontu. En iyi fontlar arasında yer alan Lato fontunu sitenizdeki içeriklerde de kullanarak yazılarınızın okunma olasılığını arttırabilirsiniz.

7) Ubuntu

Ubuntu - En Iyi Fontlar

Ubuntu – En Iyi Fontlar

Ubuntu yazı tipi adından da anlayabileceğiniz üzre Ubuntu işletim sisteminin temel yazı tipidir. Ancak bu font genel hatları ile her türlü kullanıma uygun, okunaklı bir fonttur. O nedenle en iyi yazı tipleri listemde Ubuntu yazı tipine de yer vermek istedim.

8) Lora

Lora - En Iyi Fontlar

Lora – En Iyi Fontlar

Paragraflarınız için kullanabileceğiniz sade, okunaklı ve göze tanıdık gelen bir yazı tipidir. Gözüme tanıdık geldi diyordum, nereden geldiği aklıma geldi ? Büyük ihtimalle bu font WordPress’in geliştirici ekibi tarafından geliştirilen AMP eklentisinin mobil cihazlardaki varsayılan fontu. Bildiğiniz gibi AMP (Hızlandırılmış Mobil Sayfalar – Türkçesiyle -) sitelerin mobilde hızlı açılmasını sağlayan ve son zamanlarda yaygınlaşan bir proje.

9) Source Sans Pro

Source Sans Pro - En Iyi Fontlar

Source Sans Pro – En Iyi Fontlar

İçeriklerinizin okunma oranını arttırabileceğiniz en ideal fontlardan bir tanesi diyebilirim çünkü gördüğünüz üzre gayet okunaklı bir font Source Sans Pro fontu. O nedenle en iyi yazı tipleri listemde grafiklerinizde, sitenizde ve her yerde kullanabileceğiniz Source Sans Pro fontuna yer vermek istedim.

10) Oswald

Oswald - En Iyi Fontlar

Oswald – En Iyi Fontlar

Son olarak sade, okunaklı bir yazı tipi ile bitiriyorum listeyi. Oswald gördüğünüz gibi gayet okunaklı bir yazı tipi, birazcık daha yapışık görünmesine karşın başlıklarda, alt başlıklarda vs. kullanılmak için gayet ideal bir font diye düşünüyorum açıkçası. O nedenle en iyi yazı tipleri listemi bu font ile bitiriyorum.

Sizin Tavsiyeleriniz Var mı ?

Bilgi güçtür, paylaştıkça büyür. Sizinde çok sevdiğiniz, gözünüze hoş gelen, severek kullandığınız bir yazı tipi var mı ? Varsa yorum kısmında belirtirseniz , hepimiz faydalanabiliriz. En iyi yazı tipleri listemden hepinize görüşmek üzere, hoşçakalın.

RESİM KAYNAĞI (İMAGE SOURCE) : fontsquirrel.com

[Toplam Oy Sayısı: 0 Ortalama Puan: 0]