Hayattan

Engel Olma Destek Ol !

Engel Olma Destek Ol

Merhaba arkadaşlar, önceki yazılarımda artık sık içerik girişi yapacağımı belirtmiştim, bugün de belirtinin niteliğinde tekrar içerik girişi yapıyorum. Ancak bugünkü içeriğin konusunun biraz daha farklı olmasını istedim. Evet, kişisel ve webmaster konularında zaten güncel ve faydalı içerikler üretmeye çalışıyorum ama her şeyi sanal alem olarak görmemeli ve etrafımıza da bir göz atmayalım. Bu düşünceyi düşündükten sonra aklıma engelli kardeşlerimiz geldi ve onlar hakkında bir araştırma yapmaya karar verdim, araştırmayı makalenin devam kısmında göreceksiniz, ‘Engel Olma Destek Ol’ başlıklı bu makaleyi keyifle okumanızı dilerim.

Engellilerin Farkında Olmak

İşin bence en önemli noktası bu. Dünya’yı kendi etrafımızda dönüyor gibi düşünmeyi bırakıp biraz da diğer insanları önemsemeliyiz, özellikle engelli kardeşlerimizi. Çünkü bu insanlar bizden kat be kat zorluklarla boğuşuyorlar. O nedenle onları önemsemeli, daha doğrusu fark etmeliyiz, Dünya’yı toz pembe görmeyip gerçeklerle de yüzleşmeliyiz, onlara yardımcı olmalıyız.

Engellilerin Toplumda Yaşadığı Sorunlar

Engellilerin Toplumda Yasadigi Zorluklar

Engellilerin Toplumda Yasadigi Zorluklar

  • Başlı başına yaşadıkları en büyük sorunlardan biri toplumda ayrımcılığa uğramaları, dikkate alınmamalarıdır.
  • Çeşitli ulaşım sorunları yaşamaktadırlar. Örneğin, çoğu kaldırımda engelli rampası mevcut değildir.
  • Katları çıkarken zorlanmaktadırlar. Bunada örnek vermek gerekirse, örneğin bir müze gezisinde üst kata çıkamamaları.
  • Toplu taşıma araçlarına binerken zorlanmaları. Çoğu araçta buna yardımcı olacak düzenek var ama bizde onlara binerken yardımcı olmalıyız.

Toplumun Engellilere Koyduğu Engeller !

Toplumun Engellilere Koydugu Engeller

Toplumun Engellilere Koydugu Engeller

Zaten kendisi engelli olan güzel kardeşlerimize bizde toplum olarak engel koyuyoruz ne yazık ki.

  • Örneğin kaldırımlarda bulunan engelli rampasının önüne araç park ediyoruz.
  • Park yerlerinde engelliler için ayrılan yerlere sırf yer bulamadık diye aracımızı koyuyoruz.
  • Onlara zorlukları aşmasında çoğu zaman yardımcı olmuyoruz, onları fark etmiyoruz !

Denk Geldiğim Bir Site…

Araştırma yaparken denk geldiğim engelolma.net sitesi ilgimi çekti. Engelliler hakkında haberler, engelli problemlerin çözümleri gibi birçok faydalı konuya rast geldim. Ayrıca gündemden birkaç haber de gözüme çarptı. Ancak araştırmamda bana yardımcı olan en büyük ve en önemli bir kısmı şüphesiz ‘Engelli Hakları‘ kısmı oldu. Hak bir insanın özgürlüğüdür, dayanağıdır. Hakkımızı bilmezsek bu çok büyük bir eksiklik demektir. O nedenle engelli yakınları veya kendisi engelli olan dostlarımız varsa ve hakları bilmiyorlarsa bu kısma bir göz atmalarını tavsiye ederim.

İlginizi Çekebilir :  Girişimci Kitapları - Girişimciler için Altın Değerinde 5 Kitap

Engel Olma Destek Ol !‘ başlıklı makalemde bahsetmek istediklerim bu kadar arkadaşlar. Kısacası engelli kardeşlerimizi daha fazla önemsemeli, onlara ilgi göstermeliyiz, asla ve asla onları toplumdan dışlamamalıyız. Sizinde bu konu ile ilgili söylemek istedikleriniz varsa yorum kısmına davet ediyorum, iyi günler.

[Toplam Oy Sayısı: 1 Ortalama Puan: 5]