Webmaster

Etkili Domain Seçme Tavsiyeleri

Etkili Domain Seçme Tavsiyeleri _kapak

Domainler yani Türkçe anlamıyla alan adları , bir internet sitesinin olmazsa olmazlarındandır. Domainler içerdiği kelimelere göre sitenin anahtar kelimesinde yüksek sırada olmasını , akılda kalıcık ile siteye daha fazla kişinin girmesini sağlar. Bunlar ve daha birçok noktada önemi beliren alan adlarının etkili seçilmesi çok önemlidir , bende ‘Etkili Domain Seçme Tavsiyeleri‘ başlıklı bu makalemde etkili bir domainin nasıl seçileceğinden bahsedeceğim.

Etkili Domain Seçme Tavsiyeleri

 

1) Akılda Kalıcılık

etkilidomainsecme_akıldakalicilik

Alan adınızın mutlaka akılda kalıcı olmasına dikkat edin , bu , siteye direk ziyaretçi girişini arttıracaktır.

2) Hizmet veya Kategorinizle İlgili Olsun

etkilidomainsecme_hizmetveyakategori

Seçeceğiniz domain , hizmet verdiğiniz kategori ve paylaştığınız makalelerin konusu ile alakalı olsun , buda etkili domain seçme konusunda önemlidir.

3) Uzantı

etkilidomainsecme_uzanti


Kurumsal bir site olarak hizmet veriyorsanız com.tr uzantısını tercih edebilirsiniz , ya da adınızla bir site açacaksanız yine com.tr tercih edebilirsiniz. Uzantı seçenekleri oldukça boldur , popüler olan uzantıları veya site adınızla iyi giden uzantıları tercih etmenin size faydası dokunacaktır.

4) Sadelik ve Kısalık

etkilidomainsecme_sadelikvekisalik

Alan adınız ne kadar sade ve kısa olursa hatırlanması o kadar kolay olur. Sadelikten kastım , site adınızın tek olmasıdır , yani yanında ek olarak herhangi bir karakter veya sayı olmaması.

Kısa alan adlarına gelecek olursam çoğu uzantının 3-4 karakterli olan alan adları doludur , ceşitli forumlarda ve sitelerde satışları yapılmaktadır ancak biraz uçuk fiyatlıdırlar. Kısa alan adlarının hatırlanması kolaydır.

5) Keyword ve Jenerik Domain

Keyword ve Jenerik Domain Nedir ?‘ başlıklı makalemde , bu ikiliden detaylı bir şekilde bahsettim , okumanızı tavsiye ederim. Keyword ve jenerik domainler de etkili domain seçme konusunda önemlidir , okumanızı öneririm.

Bildiklerimi olabildiğince aktarmaya çalıştım , kafanızda bir soru varsa yorum kısmından çekinmeden sorun lütfen , hepinize iyi günler dilerim.

İlginizi Çekebilir :  Adsense Alternatifleri : Onay Alamayanlar için Reklam Firmaları

Bir önceki ‘Okuduklarımdan #1 : Orhan Pamuk Masumiyet Müzesi‘ başlıklı , ‘Okuduklarımdan’ blog serimin ilk makalesinde , Orhan Pamuk’un kaleme aldığı Masumiyet Müzesi kitabından bahsettim.

[Toplam Oy Sayısı: 0 Ortalama Puan: 0]