Webmaster

FileZilla Kullanımı – Resimli ve Pratik Anlatım

FileZilla Kullanimi

Web sitesi sahipleri sitelerine, daha doğrusu sunucularına dosya yüklemek, sunucudan dosya almak için ftp programlarını kullanırlar. Aslında tarayıcı üzerinden de ftp kullanımı mümkündür ancak ftp programları bizlere birçok imkan sunmakta ve işlerimizi pratik hale getirmektedir. Bu ftp programlarından en popüleri FileZilla programıdır. Birçok webmasterın da tercihi olan FileZilla programını ilk kullanışta bazı soru işaretleri yaşayabilirsiniz. FileZilla Kullanımı adlı rehberimizde size bu programın kullanımını pratik bir şekilde anlatmaya çalışacağız.

FileZilla Nedir?

Yukarıda da değindiğim gibi bir ftp programıdır. Birçok webmasterın tercih ettiği FileZilla programı, sunucuya dosya gönderme, sunucuya bağlanma, sunucudan dosya alma, dosya aktarma, sunucudaki dosyaları değiştirme gibi işlemler için birebir bir programdır. Benim tek yakındığım noktası programa çok sık aralıklarla güncelleme gelmesi ancak gülü seven dikenine katlanır diyerek bunu es geçmek zorundasınız. Piyasa üzerinde birçok ftp programı var ancak FileZilla gerek pratikliği, sade tasarımı ve kullanıcı dostu arayüzü sayesinde ben de dahil birçok kişi tarafından tercih edilen bir program. Şimdi isterseniz FileZilla kullanımı rehberimize başlayalım.

FileZilla Kullanımı

Gel gelelim bu program nasıl kullanılır ? Programı indirip açtığınızda size yabancı gelecek bir arayüzle karşılaşabilirsiniz, hepsini anlatmaya çalışacağım.

#  FileZilla kullanımı rehberime başlamadan önce buradaki linke tıklayarak FileZilla’nın resmi sitesine gidebilir ve programı oradan indirebilirsiniz. Resmi sitesi olduğundan güven konusunda en ufak bir probleminiz olmasın.

FileZilla Kullanımı – Arayüz Tanıma

 #  Programı indirip açtığınızda sizi aşağıdaki arayüz karşılayacak. Bu arayüz üzerinden anlatımımı gerçekleştireceğim.

FileZilla Kullanimi - Arayuz Tanima

FileZilla Kullanimi – Arayuz Tanima

 1  Sunucunuzun adres bölümüdür. Genellikle ftp.siteismi.com şeklinde olmaktadır. Direk site adresini de deneyebilirsiniz. Ayrıca CloudFlare gibi sistemler kullanıyorsanız sunucunuza bağlanmak için ip adresini girmeniz gerekir, bu adresi CloudFlare panelinizde görebilirsiniz. (CloudFlare Rehberi makalemden CloudFlare neymiş ne değilmiş detaylıca öğrenebilirsiniz)


 2  Kullanıcı adınızdır. Sunucunuza bağlanmak için gereklidir. Hosting firmanıza ticket atarak veya e mail adresinizi kontrol ederek bu bilgileri öğrenebilirsiniz.

 3  Filezilla kullanımı rehberimize devam ediyoruz. Bu kısım ise şifre bölümüdür, genellikle bu şifre size e-mail olarak hosting firmanız tarafından yollanır ve siz değiştirirsiniz. Eğer yollanmadıysa ve bilmiyorsanız hosting firmanıza ticket atarak destek alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir :  Kaliteli Blog için Altın Tavsiyeler

 4  Kapı yani porttur. Yine sunucuya bağlanmak için gereklidir ancak çoğu zaman boş bırakınca da girmektedir. İp adresi ile sunucuya bağlanımlarda gereklidir, zaten bu bilgilerin hepsini toplu bir şekilde temin edeceğinizden yazayım mı yazmayayım mı çelişkisine düşmez, yazıp geçersiniz. Genellikle ”21” veya ”22” değerleri kullanılır.

 5  Bilgi bölümüdür diyebiliriz. FileZilla kullanımında programı kullanırken, sunucuya bağlanırken sunucuya bağlanılma adımlarını gösterir. Bağlanılmadıysa burada görünür.

 6  Bilgisayarınızdaki dosyalardır. Buradan bilgisayarınızdaki istediğiniz dosyanın dizinine gidip onu sürükle bırak yöntemi ile sağ tarafa atar ve sunucunuza yüklersiniz. Tabii sunucunuzda da yüklemek istediğiniz dizine gitmeniz gerekli.

 7  Sunucunuzun dizinidir. Sunucunuzdaki tüm dosyalar burada görünür ve ilgili dizine gidip dosyalarınızı vs. düzenler, oradaki dosyaları indirirsiniz. İstediğiniz dosyayı sunucunuza gerek sol taraftaki bilgisayar dosyalarınızdan sürükle bırak yaparak, gerek ise masaüstünden veya bilgisayardaki herhangi bir yerden sürükle bırak yaparak yükleyebilirsiniz.

 8  Sunucunuza dosya aktarmak istediğinizde siz tek bir klasör olarak atarsınız ancak sunucuya yüklenirken içindeki her dosyalar ayrı bir şekilde yüklenir. Bu dosyaların yüklenip yüklenilmediğini, hangi dosyaların aktarılıp, hangilerinin aktarılmadığını, hangilerinin sırada olduğunu görebilirsiniz.

Filezilla kullanımı rehberimin arayüz tanıma kısmı burada bitiyor arkadaşlar. Programın arayüzünü ne kadar iyi tanırsanız o kadar verimli kullanır ve Filezilla kullanımı rehberinin diğer adımlarını o kadar iyi kavrarsınız.

FileZilla Kullanımı – Sunucuya Bağlanma

Arkadaşlar bu kısmı hiç uzatmak istemiyorum. Yukarıdaki Filezilla kullanımının arayüz tanıma bölümündeki ilk 4 maddeyi bilmeniz gerekmektedir. İlk 4 maddedeki tüm bilgileri doğru olarak yerine yazdığınız zaman ‘Hızlı Bağlan’ diyerek sunucunuza hızlıca bağlanabilirsiniz. Yine dediğim gibi bu bilgileri hosting firmanızda destek talebi oluşturarak edinebilirsiniz.

FileZilla Kullanımı rehberi hakkında kafanıza takılan en ufak şeyi bile yorum kısmından sorabileceğinizi unutmayın ! Destek için makaleyi sosyal medyada paylaşıp görüşlerinizi yorum olarak bırakabilirsiniz. Hepinize iyi günler.

 

[Toplam Oy Sayısı: 1 Ortalama Puan: 3]