Vikipedi BTK Tarafindan Erisime Kapatildi !
Hayattan

Vikipedi BTK Tarafından Ülkemizde Erişime Kapatıldı !

Ülkemizin ve Dünya’nın en çok kullanılan açık kaynak ansiklopedisi Wikipedia, bu sabah BTK’nın aldığı karar ile Türkiye’de erişime kapatıldı. Sosyal medyada fazlasıyla yüksek yankı bulan olay, birçok kişi tarafından eleştiri aldı. Dünya’nın en büyük 5. sitesi olan ve neredeyse öğrencilerin her araştırmasında baş tacı olan bir site artık ülkemizde erişime kapalı.

Vikipedi BTK Tarafından Erişime Kapatıldı !

Sosyal medyada herkes tarafından BTK açıklaması yok açıklama olmadan kapatıldı dense de, birkaç yerde rast geldiğim bilgilere göre, Vikipedi’de Türkiye’yi terör örgütleriyle aynı düzlemde sayan içeriklerin var olduğunu, hükümet tarafından içerik kaldırma talebi gönderildiğini, ancak aksine Vikipedi tarafından içeriklerin kaldırılmadığı ve devamında Amerika kaynaklı sitenin hükümetin 4 uyarısını da yanıtsız bırakıldığı belirtiliyor.

BTK’nın site bilgileri sorgulama sayfasından siteyi sorguladığınızda sitenin mahkeme kararı olmaksızın idari tedbir amacıyla erişime kapatıldığını belirten şu metin karşımıza çıkmakta.

5651 sayılı Kanun uyarınca yapılan teknik inceleme ve hukuki değerlendirme sonucunda bu İnternet sitesi (wikipedia.org) hakkındaki Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ‘nın 29/04/2017 tarih ve 490.05.01.2017.-182198 sayılı kararına istinaden Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından İDARİ TEDBİR uygulanmaktadır. (After technical analysis and legal consideration based on the Law Nr. 5651, ADMINISTRATION MEASURE has been taken for this website (wikipedia.org) according to Decision Nr. 490.05.01.2017.-182198 dated 29/04/2017 implemented by Information and Communication Technologies Authority.)”

Peki siz ‘Vikipedi Kapatıldı !‘ konusu hakkında ne düşünüyorsunuz ? Yorum kısmına yorumunuzu bırakın, hep birlikte tartışalım. Ülkemizin için en iyisini dileyerek hepinize iyi günler dilerim.

[Toplam Oy Sayısı: 1 Ortalama Puan: 5]
İlginizi Çekebilir :  WannaCry için SMB Portu Kapatma İşlemi (Windows 10)