Windows 10 SMB Portu Kapatma
Hayattan

WannaCry için SMB Portu Kapatma İşlemi (Windows 10)

Geçenlerde ortaya çıkan ve adeta ortalığı kasıp kavuran WannaCry virüsü gerek kişilerin, gerek ise kurumların büyük ölçekte baş belası oldu. Bilgisayarınıza ağdan sızan virüs, tüm dosyalarınızı şifreliyor ve 300 – 600 $ arasında bir para talep ediyor. 3 gün içinde bu parayı ödemezseniz bilgisayarınız sıfırlanıyor. Bu denli ciddi bir virüs olan WannaCry birçok kurum ve kuruluşun hizmetlerinde aksaklıklara sebep oldu. Çoğu ülkede ATM ler çalışamaz hale geldi, Renault üretimini kısa bir süre için durdurdu. Bazı ülkelerde Starbucks’da kredi kartı ödemeleri yapılamadı.

İşte bu kadar büyük etkilere sebep olan WannaCry’dan korunmak için güncel kalmak, sağlam antivirüs programları kullanmak ve SMB portlarını kapatmak gerekiyor. SMB 1.0 portundaki açıktan faydalanarak ağlara sızdığı düşünülen virüsten, SMB portlarını kapattığınızda büyük ölçekte korunabilirsiniz.

 #  Ancak virüsün her zaman güncellendiğini de hatırlatalım. Saldırılarda genel olarak Windows 10 işletim sistemi zarar görmüyor ancak birkaç tane rastladım. Bu nedenle bu makalemde Windows 10 SMB portu kapatma işlemini anlatacağım.

WannaCry SMB Portu Kapatma

SMB Portu Kapatma Windows 10 - Adim 1

SMB Portu Kapatma Windows 10 – Adim 1

İlk olarak Başlat » Arama kısmına gelerek ‘Programlar ve Özellikler‘ aramasını yapın. Bu aramayı yaptıktan sonra karşımıza çıkan sekmeden ‘Windows ayarlarını değiştir’ kısmına tıklayın.

SMB Portu Kapatma Windows 10 - Adim 2

SMB Portu Kapatma Windows 10 – Adim 2

Daha sonra listeden SMB kısmını bulun ve devre dışı bırakın. Tamam dedikten sonra biraz bekleyeceksiniz. Daha sonra bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda sorun SMB portu kapanacak ve biraz daha güvende kalabileceksiniz.

Makale hakkında sorularınız varsa yorum kısmına bekliyor ve hepinize iyi günler diliyorum.

 

[Toplam Oy Sayısı: 0 Ortalama Puan: 0]
İlginizi Çekebilir :  Vikipedi BTK Tarafından Ülkemizde Erişime Kapatıldı !