SEO

Hemen Çıkma Oranı ve SEO İlişkisi

Hemen Çıkma Oranı ve SEO İlişkisi

Hemen Çıkma Oranı, Google Analytics ve çeşitli analiz araçlarında gördüğümüz bir oran. Yeni başlayanlar ne ifade ettiğini tam olarak kavrayamamış olabilirler, adı üstünde sitenizdeki ziyaretçilerden sitenizden hemen çıkanların oranıdır bu oran. Peki hemen çıkma oranı ile SEO arasındaki ilişki nedir ?

Hemen Çıkma Oranı Nedir ?

Yukarıda da bahsettiğim gibi, sitenizdeki ziyaretçilerin sitenizi hemen terk etme oranıdır. Ziyaretçi sitenize gelip 10-20 sn içinde sitenizi terk ediyorsa (süre değişebilir) bu ziyaretçi sitenizden hemen ayrılmış demektir.

Bu oranın yükselmesi gerek site otoritesi adına gerek ise SEO adına hiç iyi değildir.

Hemen Çıkma Oranı ve SEO  İlişkisi

Peki bu oranın SEO ile ilişkisi nedir, gelin birlikte bakalım.

Şimdi, farz edelim ki sitenize gelen ziyaretçilerin %80’i sitenizi hemen terk ediyor, yani hemen çıkma oranınız %80 civarlarında geziyor. Sitenize 100 kişi geldiğini varsayarsak, bu 100 kişinin 80’i sitenizi hemen terk ediyor.

Buraya kadar anlaşılmayan bir şey yok.

Google, Analytics verilerine erişebildiği için, sizin bu oranınızdan haberdar oluyor ve şunu düşünüyor  : Bu siteye gelen ziyaretçilerin %80’i siteyi hemen terk ediyorsa bu site ziyaretçiler için pek verimli bir site değil.

Yani olumsuz düşünceye sebep oluyorsunuz Google gözünde. Google, ziyaretçilerin çoğunun sitenizi hemen terk ettiğini görünce, demek ki bu site iyi bilgiler sunan, verimli bilgiler sunan, kaliteli içerikler üreten bir sayfa değil.

Bu düşünceye sebep olduğunuz zaman bu sonuç sıralamalarınıza da yansıyor ve çok ilerleme kat edemiyorsunuz. Çünkü ziyaretçinize bir şey katmadığınız bu oranlar neticesinde belirlenmiş oluyor.

Yani SEO ile ilişkisi kısaca, bu oran yüksek ise pek olumlu sonuç almıyorsunuz. Google sizi ziyaretçisine bir şey katamayan bir site olarak görüyor ve bunu sonuçlara yansıtıyor.

İlginizi Çekebilir :  Wordpress Kalıcı Bağlantı Ayarları | SEO için En İyi Ayarlar

Tam aksine düşük ise, olumlu sonuçlar alıyorsunuz.

Unutmayın, SEO, ziyaretçiye verim demektir. Arama motorlarına verim demek değildir bunu kesinlikle aklınızdan çıkarmayın. Daima ziyaretçiye çalışın, ziyaretçi için içerik üretin, arama motorları için değil.

En İdeal Hemen Çıkma Oranı Nedir ?

Öncelikle şunu söyleyeyim, kesinlikle sabit bir oran yok. Şu en iyisidir şunun altında olsa en idealidir diye bir şey yok.

Vereceğim değerler tamamen ortalama değerlerdir ve sektörden sektöre değişebilir.

Ben %10-20 civarı hemen çıkma oranını ortalama olarak görüyorum. Bu oranları %3-%5 gibi değerlere çekmek çok zor değil, sadece ziyaretçiyi iyi tanımak gerekli.

Hemen Çıkma Oranı Nasıl Düşürülür ?

O kadar bahsettim birkaç püf nokta vermeden bırakmam sizi.

  • Kesinlikle uzun paragraflardan, uzun cümlelerden kaçınıyoruz.
  • Ziyaretçi için önemli olan kısımları bold,italik gibi niteleyicilerle işaretliyoruz. Ziyaretçinin dikkatini topluyoruz.
  • Ziyaretçinin ilgisini çekecek objeler (resim,video,infografik) kullanıyoruz.
  • Kullandığımız objelerin kaliteli olmasına, ilgi çekici olmasına dikkat ediyoruz.
  • Yazımızı ziyaretçinin en rahat okuyabileceği şekilde optimize ediyoruz. Kaliteli bir font kullanıyor,gri tonlarında arkaplan seçiyoruz. Gri tonlarında arkaplan UX araştırmaları sonucu en uygun olarak görülen arka plandır.
  • Yazı içinde muhakkak yazımızla ilgili diğer yazılara iç linkleme yapıyoruz. Bu hem SEO’daki başarınızı arttıracak, hem de hemen çıkma oranını düşürecek bir etkendir.
  • Benim bu makale içinde de kullandığım ‘İlginizi Çekebilir’ kutucuklarını kullanabilirsiniz, bir eklentidir, fazla ayara gerek yoktur, otomatik olarak çıkmaktadır. Buyrunuz : WordPress Yazı İçinde Benzer Yazıları Gösterme

Kendi bildiğimce birkaç şey karalamaya çalıştım, sizlere faydalı olması dileklerimle… Makale hakkındaki yorumlarınızı ve sorularınızı bekliyorum, makaleyi sosyal medyada paylaşarak ve yorum yaparak bana destek olabilirsiniz.

[Toplam Oy Sayısı: 8 Ortalama Puan: 4.5]