htaccess

.htaccess ile İp Engelleme

htcaccess-ip-engelleme-kucuk

Düzenli olarak blog yazmaya yoğun meşguliyetimden ve işlerimden dolayı bir süre ara vermiştim. Şimdi tekrar düzenime devam etmek umuduyla, bugün yeni bir makale ile karşınızdayım. Artık sizlere ‘webmaster blogu’ kısmını ilgilendiren her kısım ile ilgili bilgi vermeye çalışacağım. Zaten sitemde blog püf noktaları, webmaster makaleleri, wordpress, cPanel, domain, hosting ve benzeri konularda bilgi veriyordum. Bu makalemde ise ‘.htaccess ile İp Engelleme‘ konusuna değineceğim. .htaccess dosyası ile birçok şey pratik olarak yapılabiliyor, bunlardan en çok işe yarayanlarından biri de ip engelleme olayı. Basit bir kod ile ip engelleyebiliyoruz.

.htcaccess ile İp Engelleme

Belirli bir İp Engelleme

Aşağıda verdiğim kodu .htaccess dosyanıza ekleyin ve ip adresinin bulunduğu kısmı engellemek istediğiniz ip adresi ile değiştirin.

[code]order allow,deny
deny from 77.24.221.156
allow from all[/code]


Belirli Bir Sayıyla Başlayan İp Engelleme

Yine aşağıda verdiğim kodu .htaccess dosyanıza ekleyin. Aşağıdaki kod ile 77.93 ve 96.18.26 ile başlayan ip adreslerini engellemiş olduk. ‘deny from’ satırını çoğaltarak birçok ip ve belirli sayıyla başlayan ip engelleyebiliriz.

[code]order allow,deny
deny from 77.93
deny from 96.18.26
allow from all[/code]

Yukarıda vermiş olduğum kodlar ile rahatça ip engelleyebilirsiniz.

İp Engelleme Neden Gereklidir ?

İp engelleme sitenize saldıran birinin ip’sini engellemede fayda sağlar yahut belirli bir ip’den sürekli spam ziyaretçi geliyordur. Onu engellersiniz. Örnek vermek gerekirse bazı kişilere spam ziyaretçi geliyor, bunu Google Analytics ile anlayabilirsiniz. ‘Edinme’ sekmesine girdiğinizde garip garip url ler görürseniz bilinki spam ziyaretçidir. İp engelleme olayı ile bunların önüne geçebilirsiniz.

Bir önceki makalem ‘Youtube Abone ve İzlenme Sayısı Arttırma‘ makalesinde, Youtube kullanan arkadaşlar için çok doğal yollar verdim, bakabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir :  Sitede Geçirilen Süreyi Arttırma Yöntemleri
[Toplam Oy Sayısı: 1 Ortalama Puan: 2]