Webmaster

Keyword ve Jenerik Domain Nedir ?

etkilidomainsecme_uzanti

Sitemizin olmazsa olmazları alan adlarının (yani domainlerin) birkaç çeşidi vardır. Alan adları sadece bir kişi tarafından sitesi için alınmaz , ayrı zamanda alan adlarının bir satış piyasası da vardır. Çoğu webmaster forumunda ve birkaç sitede alan adı satış bölümünü görebilir ve piyasayı takip edebilirsiniz. ‘Keyword ve Jenerik Domain Nedir ?‘ başlıklı bu makalemde , domainin türlerinden olan jenerik ve keyword domainden bahsedeceğim.

Domain Nedir ?

Öncelikle domainden bahsedelim. Domain bir sitenin adresine verilen isimdir. com/net/org gibi adresin sonundakiler uzantı , site adıyla birlikte geneline domain adı verilmektedir.

Jenerik Domain Nedir ?

keyword

Jenerik domain , akılda kalıcı domain demektir. Ancak her akılda kalan domain jenerik olarak sayılmamaktadır. Örneğin gözlük domaini jenerik , gözlükler domaini jenerik değildir. Fakat yapım eki aldığında jeneriklik bozulmaz ,örneğin gözlükçü kelimesi de jeneriktir.


Keyword Domain Nedir ?

keywordjenerikdomain2

Keyword domain , Google’da çok aranan anahtar kelimeleri barındıran domaindir. Direk olarak anahtar kelimeyi icinde barındırır. Örneğin ‘balina’ domaini keyword domaindir ve Google’da üst sıralarda yerini alır. Balinaları araştırmak isteyen biri üst sıralarda bu siteyi görür ve ziyaret eder , buda siteye artı olarak döner.

 Editörün Seçimi:  Filezilla Kullanımı başlıklı makalemi okuyarak popüler ftp programı Filezilla’nın kullanımını kolayca öğrenebilirsiniz, sitenizin yönetimi için şarttır.

Bu makalemde sıkça karıştırılan ve bazen de bilinmeyen bu kavramları kısa bir şekilde anlattım , işinize yaradıysa bir yorumunuzu eksik etmeyip teşekkür ederseniz çok mutlu olurum. ‘Jenerik Domain Nedir ?‘ , ‘Keyword Domain Nedir‘ konuları hakkında sorularınız varsa yorum kısmına bekliyor, hepinize iyi günler dilerim.

Bir önceki makalem ‘WordPress Otomatik Yazı Pingletme‘ makalesinde , yazılarımızın hızlı index alması için gerekli olan ping işlemini WordPress’te nasıl otomatik yapılacağını anlattım.

İlginizi Çekebilir :  Alexa Sıralama Düşürme Teknikleri
[Toplam Oy Sayısı: 0 Ortalama Puan: 0]