Dijital Pazarlama

Reklam Ajansı Seçimi Nasıl Yapılmalı ?

Reklam Ajansı Seçimi Nasıl Yapılmalı

Reklam ajanslarının sayısı her geçtiğimiz gün artıyor. Bu bir yandan iyi bir şey olmasına karşın öte yandan kötü bir şey. Neden diyecek olursanız çok reklam ajansı arasından birçoğu yeni olduğu için hangisine iş vereceğiniz konusunda kararsız kalıyorsunuz. Yeni olanlara da iş verdiğiniz zaman bir kısmı deneyimsiz olduğu için sonuç hüsran olabiliyor. O nedenle kendimce gayet önemli bulduğum bu konuyu yazma gereksinimi hissettim. Reklam ajansı seçimi konusunda kararsız iseniz vereceğim birkaç tavsiyeye dikkat etmeniz güzel olabilir.

Reklam Ajansları Ne Fayda Sağlar ?

  • Sitenize hitap eden uygun kitleye ulaşmanızı sağlar.
  • Bir kısmı SEO çalışmaları ile sitenizi arama motorlarında hak ettiği yerlere ulaştırır, tabii işi biliyorsa.
  • Ürününüzden, hizmetinizden yahut sitenizden tam verim almanıza olanak sağlar, hitap ettiğiniz kitleye ulaşırsınız çünkü.
  • Doğru pazarlamalar ile ürününüzün, hizmetinizin, sitenizin veya projenizin adının duyulmasını sağlar.
  • Sosyal medya danışmanlığı ile sosyal medyada da adınızın duyulmasını sağlar.

Reklam Ajansı Seçimi

Makaleye girişimde bahsettiğim gibi birçok kişinin kararsız kaldığı bir durumdur, kararsız kalmayanlar da yanlış seçim yaparlarsa başlarına geleceklerden ve paralarının boşuna gideceğinden habersizdirler. O nedenle bu tavsiyelerimi dikkate almanızı rica ediyorum sizlerden.


Güven

Güven Oluşturma

Güven Oluşturma

Güven baktığımızda birçok şeyin yapı taşı aslında. Aşkın, evliliğin, ilişkinin, hizmetlerin, satışların… Bu liste uzadıkça uzar. Güven unsuru gündelik hayatımızdan birçok noktada yapı taşı olduğu gibi internetteki hizmetlerde de önemli bir unsur. Size güven vermeyen bir reklam ajansıyla çalışmanız, dolandırılmanızı veya paranızın boşuna gitmesine olanak sağlayabilir. O nedenle hizmet aldığınız sitenin hakkındaki şikayetleri vs. inceleyin. Ayrıca ufak bir tüyo olarak 256- Bit şifreleme yani SSL sertifikası kullanmasını da göz önünde bulundurun.

Referanslar

Hizmet alacağınız reklam ajansının referanslarını inceleyin. Mümkünse çalışma yaptığı kişiler ile konuşun, memnun musunuz diye sorun onlara. Çalışmanın detaylarından bahsetmesini rica edin. Konuşma imkanınız yoksa genelde reklam ajanslarının sitelerinde referans kısmı olabilir, oradan da bilgi alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir :  Dijital Rekabette Çok Yönlülük Öne Çıkmaya Başladı !

Örnek Çalışmalar

İnceleme imkanınız varsa reklam ajansının örnek çalışmalarını inceleyin, bakalım ne yapıp ne etmişler de hizmet verdikleri kişinin adını duyurmuşlar, bunları analiz edin. Çalışma yaptıkları kişilerden rica edebilir veya hizmet alacağınız reklam ajansından talepte bulunabilirsiniz.

Bu 3 tavsiye basit gibi görünebilir ancak dikkate alındığında çalışma yapacağınız reklam ajansını bulursunuz. Birçok reklam ajansı için bu analizleri yaparak hangisinin daha iyi olduğunu kendi kafanızda idrak edebilirsiniz. Türkiye’deki reklam ajanslarına örnek vermem gerekirse Morinek reklam ajansını örnek verebilirim sizlere. Kendileriyle çalışma fırsatım olmadı o yüzden detaylara sahip değilim, kendiniz verdiğim bu kriterlere dayanarak inceleyebilirsiniz. 

  Tanıtım amacı içermektedir.

[Toplam Oy Sayısı: 1 Ortalama Puan: 5]