SEO, Wordpress

Resimleri Sıkıştırabileceğiniz Site, Program ve Eklentiler

resimsikistirmasiteprogrameklenti

Resim optimizasyonu gerek kullanıcı deneyimi açısından, gerek ise site hızı açısından son derece önemli bir konudur. Resim optimizasyonu dediğimiz zaman çok kapsamlı bir konudan bahsediyoruz demektir. Resim optimizasyonunun içinde resim boyutlandırmaları, resim açıklamaları, resim alt yazıları, resim etiketleri, resim sıkıştırmaları ve daha da fazlası yer almaktadır. Bugünkü makalemde başlıktan da anlayabileceğiniz üzre ‘Resimleri Sıkıştırabileceğiniz Site, Program ve Eklentiler‘ konusuna değineceğim, hepinize keyifli okumalar ve yararlı olmasını diliyorum.

Resim Sıkıştırmaları Neden Gerekli ?

Resim sıkıştırmaları yukarda da bahsettiğim gibi resim optimizasyonu içinde yer almaktadır. Ayrıca site hızına da muazzam derecede katkısı vardır. Sıkıştırılmış 1 resim, en az sıkıştırılmamış 5 resim edebilmektedir. Buda site hızınıza katkı sağlayacağını göstermektedir. Site hızının da SEO’ya etkisinin olduğunu göz onunda bulundurursak resim sıkıştırmanın ne denli önemli olduğunu kavrayabiliriz.

Resim Sıkıştırabileceğiniz Siteler

Resimleri sıkıştırabileceğiniz siteler kısmında benim en çok tercih ettiğim siteyi sizlere aktaracağım. Png ve Jpg benzeri formatlar için gayet güzel sıkıştırma sağlıyor. Bu sitenin yanında bulduğum bir siteyi de aktarmak isterim, ikincisini hiç kullanmadım ancak boyut ayarlaması da yapabiliyorsunuz ikinci sitede.


Resim Sıkıştırabileceğiniz Programlar

  • PIXresizer – Daha önce kullanmış olduğum bir program. Boyut ayarlaması ve çoklu sıkıştırma seçenekleri mevcut, format da ayarlayabiliyorsunuz. – gezginler.net/indir/pixresizer.html
  • Fotosizer – Hiç kullanmamış olduğum bir program. Kullanıp deneyimlerinizi yorum kısmına aktarırsanız iyi olabilir. – gezginler.net/indir/fotosizer.html

 Yazar Öneriyor:  WordPress şifre sıfırlama adlı makaleyi okuyarak unuttuğunuz WordPress şifresini nasıl sıfırlayacağınızı öğrenebilirsiniz.

Resim Sıkıştırabileceğiniz Eklentiler

  • WP Smush – WordPress için resim sıkıştırmada en popüler eklentilerden biridir ancak ben kullandığımda GTMetrix gibi sitelerden sonuç alamadım, ücretli ve ücretsiz olmak üzere iki versiyonu mevcut.
İlginizi Çekebilir :  Wordpress için Altın Değerinde SEO Eklentileri

Sizinde ‘Resimleri Sıkıştırabileceğiniz Site, Program ve Eklentiler‘ konusu hakkında eklemek istediğiniz bir şey varsa yorum kısmından ekleyebilirsiniz, aynı şekilde sorunuz varsa da yorum kısmına bekliyorum, hepinize iyi günler. Ayrıca WordPress Galeri Eklentisi makaleme bir göz atmanızı da tavsiye ederim.

[Toplam Oy Sayısı: 0 Ortalama Puan: 0]