SEO, Webmaster

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır ?

SEO Uyumlu Makale Nasil Yazilir

Günümüz internet sitelerinde kaliteli makale yayınlayanlar her zaman bir adım öne çıkıyor. Kaliteli makaleden kastım , kullanıcıyı sıkmayan , akıcı , bilgilendirici ve düzgün bir şekilde kurallara uyularak yazılmış makaleler. Her ne kadar ziyaretçilerimiz için kaliteli makale yazmak önemli olsa da , Google ve SEO için SEO uyumlu makale yazmak çok önemli. SEO’ya uygun olarak yazılan makaleler her zaman arama motorlarında bir adım öne çıkmaktadır. Bende bu yazımda 2 yıldır bulunduğum makale hizmeti sektöründen edindiğim , kitaplar ve çeşitli sitelerden araştırmalarım ile desteklediğim bilgiler ile sizlere ‘SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır ?‘ başlıklı makalemi yazmaya karar verdim.

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır ?

1) Görsellik – Resim Kullanımı

Seo Uyumlu Makale Nasıl Yazılır - Resim Kullanımı

Seo Uyumlu Makale Nasıl Yazılır – Resim Kullanımı

Yayınladığınız makalede konunuzla alakalı bolca resim bulunmalı. Görsellik her ne kadar SEO için faydalı da olsa görünüş açısından makaleye güzellik katmaktadır. Ayrıca yayınladığınız resimlerin alt etiketini girmeye özen gösterin. Alt etiketleri resim hakkında Google’a bilgi verirler. O nedenle resimde ne görüyorsanız onu kısaca alt etiketine yazarsanız iyi olabilir. Makalelerimizde bolca resim kullanmaya özen gösterelim. ‘ SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır ? ‘Konusunda en önemli hususlardan biri de resimlerdir. Ayrıca SEO Resim Optimizasyonu başlıklı makalemi okuyarak SEO’ya uyumlu olarak resimlerinizi nasıl optimize edebileceğiniz öğrenebilirsiniz.

2) Genel Makale Düzeni – H1 H2 H3 Başlıkları

Seo Uyumlu Makale Nasıl Yazılır - H1 H2 H3 Başlıkları

Seo Uyumlu Makale Nasıl Yazılır – H1 H2 H3 Başlıkları

Makalenizi giriş, gelişme , sonuç olarak hazırlarsanız düzenli bir makaleye sahip olmuş olursunuz. Ayrıca makalelerinizi yazarken yazım imla kurallarına da dikkat etmeniz gerekmektedir. Makalenin başlığı da düzen ve bütünlülük için önem taşır. O nedenle başlığı konuyla ilgili ve mümkünse anahtar kelimenizi içeren bir başlık olarak ayarlayın. Makale içinde mutlaka H1 H2 H3 vb.  başlıkları mutlaka kullanın. Ancak bu başlıklar sıralı bir yapıda olsun. Örneğin , gidip de H2’ten önce H3 kullanmayın. Zaten yazınızın ana başlığı büyük ihtimal H1 olarak belirlenmiştir. Sizde devamında H2 H3 … vb. başlık yapılarını getirebilirsiniz. Ayrıca anahtar kelimenizi H etiketleri ile kullanabilirsiniz. Anahtar kelimenizi H tagları içinde (özellikle H2) kullanmanız seo uyumlu makale yazma konusunda size büyük bir fayda sağlayacaktır.

3) SEO Uyumlu Makale URL Yapısı

SEO uyumlu makalenizin URL yapısı olabildiğince öz ve kısa olmalıdır. Url yapısında gereksiz kelime ve bağlaçlardan kaçınılmalıdır. SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır ? konusunda en önemli hususlardan bir tanesidir. Ayrıca makale urlsinde mutlaka ama mutlaka anahtar kelimeniz bulunmalıdır. Anahtar kelimenizin bulunduğu ve kısa/öz olan url yapısı, SEO uyumlu makale için en doğal URL yapısıdır. Ayrıca WordPress SEO Dostu Url Yapısı Nasıl Olmalı ? Başlıklı makalemi okuyarak SEO dostu url yapısı hakkında faydalı bilgiler edinebilirsiniz.

4) SEO Uyumlu İdeal İçerik Uzunluğu

Makalenizde konuyu olabildiğince ele almaya çalışın, seo uyumlu makalenizi yazarken şunu düşünün. Örneğin bir sorunun çözüm yolunu anlatıyorsunuz makalenizde, yazarken ‘Acaba bu sorun bende olsaydı bu makale bana faydalı olur muydu ?’ diye düşünün bi’. Siz en iyi faydayı nasıl alacaksanız ziyaretçinizin de o faydayı alması için konuyu olabildiğince ziyaretçiyi sıkmadan ele alın. SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır ? Sorusundaki işin teknik kısmı ise makalenizi 300 kelimeden az yazmamanız. Google genel anlamda kelime sayısı ne kadar fazlaysa içerikleri o kadar ön planda çıkarır. Seo uyumlu makale için de 300 kelimeyi geçmeye çalışalım.


İlla da 300 kelimeyi geçmek için bir cümlede anlatılacak şeyi 10 cümlede anlatmanıza gerek yok, olmuyorsa olmuyordur, çok da sorun değil, seo uyumlu makalede ana kavram kullanıcı deneyimi zaten, kullanıcı o makaleden fayda alacaksa problem yok, ama Google’ın gözüne girmek için biraz uzun yazmak gerekiyor diyebilir. Bir yerde gördüğüm grafiğe göre 1500-2500 civarı makaleler (yani çok detaylı makaleler) Google’da daha ön planda çıkıyormuş, buda aklınızda bulunsun.

İlginizi Çekebilir :  Sitede Geçirilen Süreyi Arttırma Yöntemleri

Ancak her içeriğe de 300 kelime yazacağım, 2000 kelime yazacağım diye başlamayın. Konunuzu olabildiğince ziyaretçiyi sıkmadan ele alın. Sonra birkaç ekleme yapabilirsiniz. Çok aşırı kısa yazmadığınız sürece bir problem yok. Atıyorum adam ‘Masa Nedir ?’ diye aratıyor sen ise 2000 kelimelik ‘Masa Nasıl Yapılır ?’ makalen ile sonuçlarda çıkıyorsun. Ama adam sadece masanın ne olduğunu aratıyor, o yüzden yerine göre uzun, yerine göre kısa yazılacak içerik konuları var. Her içeriği 2000 kelime yazamazsınız. SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır ? Konusunda önemli bir nokta da içerik uzunluğudur, olabildiğince değindiğimi düşünüyorum.

5) Anahtar Kelimeler – Anahtar Kelime Vurgulama

Seo Uyumlu Makale Nasıl Yazılır - Anahtar Kelimeler

Seo Uyumlu Makale Nasıl Yazılır – Anahtar Kelimeler

İçeriğiniz için anahtar kelime analizi yapın, içeriğinizle alakalı hangi anahtar kelimeler en çok aratılıyor bunların aranma hacmini sorgulatın, tek kelimeye değil, konunuzla alakalı birkaç kelimeye yoğunlaşın. Anahtar kelime analizini Adwords Kelime Planlayıcı aracı ile yapabilirsiniz. Bunun için Google Adwords hesabınızın olması gereklidir.

Yazacağınız içerik ile alakalı kelimeleri bulup bu kelimelerin aranma hacimlerini de tespit ettikten sonra içeriğinizi yazmaya başlayabilirsiniz. Şimdiki amacınız tespit ettiğiniz bu anahtar kelimeleri makalenizde uygun yerlerde abartmadan kullanmak. Anahtar kelime yoğunluğunuz kelimenin zorluğuna göre değişebilir ancak maximum  %2,5 idealdir. Fazla kullanım size yarar değil zarar sağlayacaktır.

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır ? Konusunda anahtar kelimelerin tespit ve yazıda geçirilmesi kadar vurgulanması da bir o kadar önemlidir. Anahtar kelimelerinizi vurgulamanız gerekir, vurguladığınızda bu Google botlarının gözüne çarpacaktır ve içeriğinizin o kelime ile alakalı olduğunu anlayacaktır. (Vurgulama yapmazsanız da anlar ama yapmanızda fayda var) Seo uyumlu makalelerde anahtar kelime vurgulama için kelimeyi kalın yapma, italik yapma, altını çizme, renkli gösterme gibi yöntemlerden faydalanabilirsiniz. H taglarında bahsettiğim gibi anahtar kelimenizi bu alt başlıklarda da kullanmaya çalışın.

Dikkat : Kesinlikle anahtar kelimenizi makalenizde geçirirken aşırı kullanım yapmayın, dediğim gibi maximum %2,5 değeri ideal bir değerdir. Ayrı zamanda anahtar kelimenizi vurgularken metinde geçirdiğiniz her anahtar kelimeyi vurgulamayın, farklı olan anahtar kelimeleri birkaç kez vurgulayın yeterli. Hepsini vurguladığınızda doğallık dışı bir kavram oluşacaktır.

6) Diğer noktalar

Seo Uyumlu Makale Nasıl Yazılır - Diğer Hususlar

Seo Uyumlu Makale Nasıl Yazılır – Diğer Hususlar

Yukarıdakiler  ‘SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır ?‘ makalem için ana başlıklar diyebileceğim başlıklar. Bu başlıkta ise diğer dikkat edebileceğiniz noktaları söyleyeceğim. Öncelikle makalenizi kesinlikle ‘copy-paste’ olarak hazırlamayın , bu hem çalıntı içerik damgası yemenize yol açabilir , hem sitenizin itibarını düşürür , hem de SEO’da kalıcı başarı sağlamaz. O nedenle mümkünse makalenizi %100 özgün olarak hazırlamaya çalışın.  Bilmediğiniz bir konuyu araştırıp kendi cümlelerinizle özgün makale haline dökebilirsiniz. Sadece ıvır zıvır olsun diye makale paylaşmayın , gerçekten ziyaretçilerinize katkı sağlayacak türden makaleler paylaşın.  Ayrıca makalenizin sonunda bir önceki yazınıza link de vermeniz SEO açısından size ekstra puan olarak dönecek faktörlerden biridir.

Bu makalemde ‘SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır‘ başlıklı konuyu olabildiğince , kendi bilgilerim ile ele almaya çalıştım. Sizde bu ve benzeri tavsiyelere uyarak SEO uyumlu makale yazabilirsiniz. SEO uyumlu makale yazmanın inanın daha birçok püf noktası var , ben bu makalemde konuya genelden değinmeye çalıştım. Eğer sizin de kafanızda bir yol varsa yorum yaparak paylaşabilir ve herkesin bilgilenmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca wordpress seo eklentileri ile seo konusunda büyük destek alabilirsiniz, eklentiler ile.

Bir önceki makalem ‘Bilgisayarı Soğutma Yolları‘ makalesinde , bilgisayarı çok ısınanlar için tavsiyeler verilmektedir. Eğer sizde bilgisayarınızın daha verimli çalışmasını istiyorsanız makaleme göz atabilirsiniz.

[Toplam Oy Sayısı: 3 Ortalama Puan: 4.3]