SEO

Sık Karşılaşabileceğiniz 4 SEO Hurafesi

Doğru Bilinen 4 SEO Yanlışı

SEO sektörü kapsamlı bir sektör ve sürekli bir bilgi akışı bulunuyor bu sektörde. E sürekli bilgi akışının bulunduğu her şeyde olduğu gibi SEO’da da yalan yanlış bilgiler gezebiliyor piyasada.

Bu bilgiler bir çoğunuz gördünüz, duydunuz, bazılarınız ise hiç denk gelmediniz. İster denk gelin ister gelmeyin, bugün bu hurafelerin birçoğunu açıklayacağım.

SEO’da Yanlış Bilinen Doğrular

Fazla Anahtar Kelime Yoğunluğu – Daha İyi Sıralama

SEO Hurafeleri - Fazla Anahtar Kelime Yoğunluğu

SEO Hurafeleri – Fazla Anahtar Kelime Yoğunluğu

İçerikleriniz için bu makalenin yazım tarihi itibari ile en uygun anahtar kelime yoğunluğu %1-%2 arasıdır. Fazlasına çıkmayı ben dahil birçok kişi önermese de %5 diyen kişiler de var oraya şimdi geleceğim.

İster %2, ister %10 yoğunluk oranınız olsun, bir fark yok ! 

Bir fark olmadığı gibi çok yoğun anahtar kelime kullanımı spama yol açacağından sitenizi riske sokabilirsiniz. Ben ceza almamanız için size şu makalemde birkaç tavsiyede bulunmuştum.

Yani kafanızdan bu yanlışı çıkartın böyle bir düşünceniz varsa. Fazla anahtar kelime yoğunluğu size daha iyi bir sıralama vaat etmez. 

Çok Resim Kullanımı – Daha İyi Sıra 

Evet içeriklerinizi resimlerle süslemek çok güzel bir şey. Ziyaretçinin sıkılmamasından tutun da içeriğin kalitesinin artmasına kadar birçok faydası var.


Ama sırf 3 resim yerine 20 resim kullandınız diye daha iyi bir sırada yer almazsınız emin olun.

Ha daha kötü bir sırada da yer almazsınız ama işi getirmek istediğim nokta : 

Çok resim daha iyi sıra mantığının yanlış olduğunu belirtmek.

Ne Kadar Fazla Backlink – O Kadar Yüksek Sıra

Eminim şuan bu içeriği okuyan birçok kişi bunun yanlış olduğunu biliyor zaten ama bilmeyenler var diye bahsetmeden geçmeyeceğim.

1 backlink yerine 100 backlink aldınız, bravo, artık yükselmenin keyfini çıkarın (!)

İlginizi Çekebilir :  Ahrefs Alternatifleri : En İyi 3 Ahrefs Alternatifi

Ne yazık ki yok öyle bir dünya, SEO’da backlink sayısı değil, backlink kalitesi önemlidir.Üstüne basa basa neredeyse her makalemde alaka düzeyinden bahsederim, burada da edeceğim. Sitenizle alakalı 1 yerden doğal bir şekilde aldığınız backlink, alakasız yerlerdeki en az 10 backlinke bedeldir emin olun.

Net sayı vermem imkansız, ama siz çok çok daha değerli ve sağlıklı olduğunu bilin.

Yani çok backlink alırsam sıralamam daha çok artar diye bir olay yok maalesef. 

”Özgün İçeriğe Ne Gerek Var ?”

Evet ne gerek var gerçekten ? Burada oturup amele gibi 3 saat içerik yazıyoruz, başkasından çalıp çırpmak varken neden yazalım ki (!).

Özgün içerik, SEO’nun temelidir bunu asla kafanızdan çıkarmayın. Bu makaleyi okuyan kitlenin en az %90’ı bunun farkında ama yeni başlayan arkadaşlar için bahsetmem gerekiyor.

Vay efendim şu site benden içerik çalmış benden yukarıda çıkmış, o zaman bende çalayım bak bir şey olmuyor”, bunun çıkış noktası bunun gibi cümlelere dayanır. O site senden çaldıysa şikayet edersin, kaldırmasını rica edersin olur biter.

O ceza almadıysa belki de sen alacaksın bunun garantisini kim veriyor ? Kaldı ki, özgün olmayan içerik ile yüksek sıralarda çıkan sitelerde yapay unsurlar aramaktan çekinmeyin, inceleyin, elbet yamuk bir şey bulacaksınız.

Yoksa o kişi o içerikle o sıraya çıkamaz, ya çok yüksek otoritesi vardır ki otorite sahibi siteler bunu yapmaz. Ya da hacklink veya çok güçlü bir backlink kaynağı vardır, zamanı gelince düşeceğinden şüpheniz olmasın.

Bu ve bunun gibi hurafeleri gördüğünüzde kulak asmayın, çünkü bunlar makalemdeki gibi 4 adet değil, daha da fazla. Ben sadece başlıcalarını vermek istedim.

Eklemek istedikleriniz varsa ekleyebilir, bana sorularınız varsa da iletişim bölümünden veya yorum kısmından sorabilirsiniz, iyi günler.

 

[Toplam Oy Sayısı: 8 Ortalama Puan: 3.9]