Webmaster

Kaliteli Site Hızı Ölçme Siteleri

sitehiziölcmekapak

Bir internet sitesinin hızı sitenin birçok noktası açısından birçok önem teşkil etmektedir. Neden diye soracak olursanız birkaç madde söyleyeyim , öncelikle ziyaretçiler herhangi bir arama motorundan sitenize tıkladığında , siteniz 3-4 saniyede anca açılırsa veya açılmassa , ziyaretçi siteye girmeden geri çıkacaktır. Ayrıca Google , hızlı siteleri daha çok sevmekte ve önemsemektedir , hepsini geçin , hızlı ve rahat dolaşılan bir site ziyaretçiler tarafından sevilir ve ziyaretçilerin site içinde daha fazla dolaşmasına sebep olur. Sitenizin hızını öğrenmek istiyorsanız ‘Kaliteli Site Hızı Ölçme Siteleri‘ başlıklı bu makalemde , sitenizin hızını ve etkileyen faktörleri detaylı bir şekilde öğrenebileceğiniz kaliteli siteleri listeledim , şimdiden iyi okumalar diliyorum.

Kaliteli Site Hızı Ölçme Siteleri

1) GTmetrix

gtmetrixsitehizi

En sevdiğim site hızı analizi sitelerinden biridir. Çoğu kişi tarafından da bilinen bir sitedir. Örneğin , tema satışlarında çoğunluka GTmetrix hız raporu yayınlanır , buda sitenin ne denli doğru sonuç verdiğini göstermekte. GTmetrix aynı zamanda , site hızını sunmasının yanında sitenizin yavaşlamasına engel olan faktörleri , sitenizi daha hızlı hale getirmek için tavsiyeleri raporda veriyor , böylelikle sizde o faktörleri dikkate alarak site hızınızı arttırabiliyorsunuz. Ayrıca sitenin alt tarafında ‘Top 1000 Site’ kısmından en hızlı açılan 1000 siteyi görebilirsiniz.

GTmetrix sitesine gitmek için tıklayın

2) Google PageSpeed Tools

googlesitehizi


Adı bile yeter diyebileceğim bir araç. İşin içinde Google varsa kesinlikle önemsemeniz gereken bir araç diyebilirim. Buda tıpkı GTmetrix gibi hızlıca site hızınızı ölçüyor , engelleyen faktörleri ve tavsiyeleri veriyor. Bunun güzel kısmı ise mobil kısmını da göstermesi. Sitenizin hem mobil , hem de masaüstü olarak hızlarını ayrı bir puanlama ile gösteriyor.

Google PageSpeed Tools sitesine gitmek için tıklayın

3) WmAracı Hız Testi

wmaracihiztesti

Diğer 2’si gibi detaylı bir araç değildir , çünkü diğer 2 sitenin ana amacı site hızıdır. WmAracı ise birçok webmaster aracını barındırdığından site hızı aracını o kadar detaylı tutmamıştır. Sorgulattığınızda site hızınıza bir puan verir , sayfa boyutunuzu ve kaç saniyede açıldığını size gösterir. Bu aracın güzel yanı toplu bir şekilde sorgu yaptırabiliyorsunuz , yani kıyaslama için pratik ve ideal bir araç diyebilirim.

İlginizi Çekebilir :  Wordpress Yazar Hakkında Eklentisi

WmAracı hız testi bölümüne gitmek için tıklayın

  Bu siteler ile pratik ve detaylı bir şekilde site hızınızı hesaplayabilir ve verilen tavsiyeler ile site hızını arttırabilirsiniz. Site hızı SEO gibi önemli faktörler için önemli olduğundan site hızına son derece önem vermelisiniz. Eğer WordPress altyapılı bir site kullanıyorsanız ‘WordPress Hızlandırma İçin : Lazy Load Eklentisi‘ makaleme bir göz atmanızı tavsiye ederim. Hepinize iyi günler dilerim.

  Bir önceki makalem ‘Hızlı İndex Alma Taktikleri‘ makalesinde , arama motorlarında yeni makalenizin hızlı bir şekilde çıkması için birkaç tavsiye verdim , bakabilirsiniz.

[Toplam Oy Sayısı: 0 Ortalama Puan: 0]