Webmaster

Sitede Geçirilen Süreyi Arttırma Yöntemleri

Sitede Geçirilen Süreyi Arttırma Yöntemleri _kapak

Bir ziyaretçinin  sitede geçirdiği süre , sitenin kalitesine , kitlesine ve Alexa’ya olumlu olarak yansımaktadır. (Bkz : Alexa Sıralama Düşürme Teknikleri). Çoğu internet sitesi sırf makale yazmak için işe yaramayacak çöp siteleri sitelerine koyuyorlar , sonrasında ise ortaya hemen çıkma oranı yüksek olan bir site çıkıyor. Hemen çıkma oranı , adından da anlayacağınız üzre ziyaretçinin siteden hemen çıkmasının oranıdır. Binevi , sitede geçirilen zamandır diyebiliriz. Bende ‘Sitede Geçirilen Süreyi Arttırma Yöntemleri‘ başlıklı bu makalemde , ziyaretçilerinizin sitede daha fazla kalması için püf noktalar vereceğim , iyi okumalar.

Sitede Geçirilen Süreyi Arttırma Yöntemleri

Kısa Yazmayın – İlgi Çeken Yazılar Yazın

kalem

Yazılarınızı kısa tutmayın , ancak sırf uzatmak için de bir şeyi çok uzatarak anlatmayın , uzunluğu orta derecede olsun. Ayrıca ziyaretçilerin ilgisini çekecek , ziyaretçiyi sıkmayan türden yazılar tercih edin. Bir konuyu ele alabildiğiniz tüm boyutlarıyla ele almaya çalışın. ‘Laf olsun torba dolsun’ tarzı içerikler değil, gerçekten kullanıcının faydasına olacak içerikler yazın. ‘Content is King’ yani içerik kraldır deyimi SEO için çok geçerli bir terimdir ve ziyaretçiyi adeta sitenize bağlayacaktır kaliteli içerikler. Eğer bir konuyu ziyaretçiyi sıkmadan ele alır, her detayına inmeye çalışır ve o konuyla ilgili çoğu şeyden bahsederseniz ziyaretçi o makaleyi bitirmek için zaman harcayacak dolayısıyla sitenizde geçirdiği zaman artacaktır.

Resim Kullanın

boya

Makalelerinizde resim kullanmak , yukarıda bahsettiğim kullanıcının ilgisini çekmeyi arttıracaktır. O nedenle yazılarınızda resim kullanmaktan çekinmeyin , ayrıca resimler yazıyla ilgili olsun.Bkz : Webmasterlar için Ücretsiz Resim Siteleri) Resimleri yazıyla ilgili olarak kullanmayı unutmayın lütfen, ayrıca resimler için seo optimizasyonu konusuna da önem verin. Çünkü resimler de seo sıralamanızda yukarı tırmanmanızı sağlayacak ve görsel aramalarda önde çıkmanıza yarayacak önemli faktörlerdendir.

İlgili Yazılar Bölümü

Makalelerinizin sonunda ilgili yazılar bölümü olması , ziyaretçinizin , siteniz içinde yazıdan yazıya geçiş yapmasını sağlayacak ve böylece hemen çıkma oranını düşürmüş olacaksınız. Bu bazı temalarda varsayılan olarak gelsede, eğer temanızda yoksa birkaç eklentiyle bu durumu çözebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir :  Yeni Blog Açanlara Altın Niteliğinde Tavsiyeler

Bir Önceki Makale Linki

Sitede geçirilen zamanı arttırma _link

Yazılarınızın sonunda yazdığınız bir önceki makaleye link vererek , makalede şunu anlattım bunu anlattım gibisinden cümleler kurarsanız yine ilgili yazıların işlevi gibi ziyaretçinin yazıdan yazıya geçiş yapmasını sağlarsınız.

Teşvik Etmek

Sitede geçirilen zamanı arttırma _yorum

Ziyaretçinizi teşvik edin. ‘Nasıl yani ?’ dediğinizi duyar gibiyim , şöyle anlatayım , kısa bir örnek vermek  gerekirse , makalelerinizin sonunda ‘siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz ? , yorumlarınızı belirtin’ gibi bir cümle kurarsanız , ziyaretçinin yorum yapma olasılığı artacak ve yorum yazarken sitenizde geçirdiği zaman da artacaktır. Ayrıca ziyaretçilerinizin yaptığı yorumlara ilgi gösterin ve onlara karşılık verin. Soru sorarlarsa cevaplarını verin, bilmiyorsanız da bilmiyorum gibi cevaplar kullanın ama karşılıksız bırakmayın. Yorumların karşılıksız kalmadığını gören diğer ziyaretçiler de yorum yapacaktır.

Etkinlikler Yapın

Sitede geçirilen zamanı arttırma _etkinlik _ cekiliş

Yazı İçinde Benzer Yazıları Gösterme

  Yine sitenizde geçirilen zamanı arttıracak ve hemen çıkma oranınızı düşürecek harika bir yöntem. Yazınızın içinde  (ortalarında da diyebiliriz) o yazıyla ilgili benzer yazıların linkine yer verirseniz ziyaretçi o makaleyi de merak edip o makaleye de bakacaktır. WordPress yazı içinde benzer yazıları gösterme başlıklı makalemi okuyarak WordPress tabanlı sitelerde makale içinde nasıl benzer yazıları göstereceğinizi öğrenebilirsiniz.

#1 : Eklentinin canlı demosunu bu yazının içinde görebilirsiniz. ‘İlginizi Çekebilir‘ ile başlayan kutulardan bahsetmekteyim.

Sitenizde çeşitli çekilişler vb. etkinlikler yapın ve bunları tanıtın , örneğin bir çekiliş yapın ve sitenizin sağ kısmında yani ‘sidebar’ tarafında ona banner reklamı verin. Böylece ziyaretçi yine site içinde dolaşacaktır.

Bu gibi taktikler ile hemen çıkma oranını düşürebilir ve daha sağlıklı kitlesi olan bir siteye sahip olabilirsiniz. Ayrıca Alexa gibi sistemlere de büyük katkısı vardır. Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Bir önceki makalem ‘SSL Sertifikası Kullanmanın Yararları‘ makalesinde , SSL sertifikası kullanmanın ne gibi faydaları olduğundan bahsettiğim , göz atmanızı tavsiye ederim. Ayrıca makale hakkındaki soru ve yorumlarınızı yorum kısmından belirtmeniz, beni büyük mutluluğa erdirecektir.

 

[Toplam Oy Sayısı: 0 Ortalama Puan: 0]