SEO

Sitenizi Google Cezalarından Nasıl Korursunuz ?

Sitenizi Google Cezalarından Korumanın Yolları

Arama motorlarına ve organik trafiğe önem veren bir internet sitesi sahibinin en son isteyeceği şey, sitesinin Google’da ceza alıp bunun sitenin genel durumuna yansımasıdır. Neden Google’da ceza alırız ? Bunu hiç düşündünüz mü ? Eminim kafanızda birkaç temel şey var ama bu makalemi okuduktan sonra iyice şekillenecek, kafanızda şimşekler çakacak.

Sitelerinizi Google cezalarından nasıl korursunuz, onu öğreneceksiniz !

Google Cezaları Almamak için Tavsiyeler

 İşin Temeli :  Doğallık unsuruna aykırı davranmamak ve kesinlikle yasa dışı yöntemlerden kaçınmak, bu temel ilkelere uyduğunuz zaman zaten çoğu şey kendiliğinden gelişecek.

Yine de size birkaç belli başlı tavsiyede bulunacağım.

Backlinkler

Backlinklerin SEO’da çok önemli bir nokta olduğunun hepimiz farkındayız. Backlinklerin temelinde ne yatar ? Bir sitenin size link vererek, sizi referans göstererek size referans olması.

Burası tamam. 

Evet şimdi geldik dananın kuyruğunun koptuğu yere. Misal verelim siz bir sağlık sitesisiniz. Ama ne hikmetse size bir moda sitesinden backlink geliyor, o site size referans oluyor, ve bunların birçoğu sizin bilinçsiz link alımlarınızdan kaynaklanıyor, ben de dahil çoğu kişi zamanında bu hataya düşmüştür.

Yukarıda verdiğim örnek ne biliyor musunuz ? Bir avukatın bir dişçiye referans olduğunu düşünün, sizce o referans bir katkı sağlar mı ona ? İşte işi gerçek hayatla bağdaştırdığınızda nasıl her şey kolaymış değil mi ?

Buralarda değinmek istediğim nokta sitenizle alakası olmayan sitelerden sırf sektöründe otoritesi yüksek diye link almayın. Avukat sektörünün en kral avukatı gelse sizi bir hastahaneye dişçi olarak önerse , referansı bir işe yaramaz emin olun.

Bizim insanımız haber sitelerini çok sevdiği için paket halinde satılan News haber sitesi paketlerinden alıyor. Uzak durun onlardan, link çöplüğüne dönmüş sitelerdir. Ha paket halinde satılmayan, herkese tanıtım satmayan haber sitelerinden, sitenizle ilgili bir kategoride haber niteliği taşıyan bir yazı ile tanıtım yazısı alabilirsiniz bunda doğallık dışı bir şey yok tabii ki.

Başka bir nokta ise..

Sadece tek anahtar kelimeye odaklanarak link almayın, bu da yapay gibi görünecektir. Doğallığı sağlamak için farklı çapa metinleri yani farklı anahtar kelimelere linkler vererek çeşitlilik yaratabilirsiniz.

Doğallık sağlamak için bir püf nokta kesinlikle açık url yani açık linkler kullanın.

Zararlı Backlink Analizi

Ahrefs, Semrush, Moz gibi araçlar ile backlinklerinizi düzenli aralıklarla analiz edin. Eğer para vermek istemiyorsanız Ahrefs alternatifleri makalemde bahsettiğim link analiz araçlarını kullanabilirsiniz.

Bazı kişiler sektörünüzde iyi durumdaysanız size zararlı backlinkler vererek sitenize zarar vermek isteyeceklerdir.

Zararlı backlink analizi verdiğim, sektöründe otoriter bir site olan sitenin linklerine baktığımda yaklaşık 400 adet +18 anchor textlere verilmiş linkler gördüm. Bunların yanında siteyle alakasız sitelere (Çin siteleri vs.), siteyle alakası olmayan kelimelere verilmiş linkleri saymıyorum bile.

O nedenle düzenli aralıklarla siz de link profilinizi inceleyin.


Hacklinkler

 Bilmeyenler için :  Bir siteye yasa dışı yollar ile link yerleştirilmesidir, sitenin açığının bulunarak ve sitesi sahibinden tamamen habersiz, izinsiz yapılır bu işlem.

İlginizi Çekebilir :  Resimleri Sıkıştırabileceğiniz Site, Program ve Eklentiler

Kesinlikle herhangi biriyle anlaşıp hacklink satın almayın. Bu kişiler tamamen yasa dışı yollar ile güçlü bir siteye linkinizi ekler, gerçekten çok güzel sonuç verir ama düşerseniz de çıktığınız gibi hızlı düşersiniz.

Evet güçlü sitelere verilir ama yasa dışıdır ve site sahibinin fark edip sizi Google’a şikayet etmesi takdirinde ceza alma olasılığınız yüksektir.

İçerikleriniz

İçerikler ile Google Cezalarından Korunma

İçerikler ile Google Cezalarından Korunma

İçeriklerinizin kaliteli olması, sizi Google cezalarından koruyacak en önemli faktörlerden biridir. Diğer makalelerimde de düzgün içerik yazmanın inceliklerinden pek çok bahsetmiştim.

O yüzden burada kısa keseceğim.

Doğru anahtar kelime planlamasıyla yazılmış, yan anahtar kelimeleri de barındıran, kapsamlı, ziyaretçinin sıkılmayacağı, ele aldığınız konuyu en iyi şekilde anlatan içerikler yazdığınızdan emin olun. Ziyaretçilerinizi yorum yapmaları için teşvik edin. Uzun içerikler yazın, ancak uzun yazacağım diye 1 cümlelik olayı 10 cümlede ele almayın, ziyaretçi sıkılır.

Başka bir nokta.

Çok benzer içerikler yazmamaya dikkat edin. Google bunları kopya içerikler olarak algılayabilir ve bu da pek hoş bir durum değildir.

Eğer sağlam içerikler üretiyor ve ziyaretçilerinize bir şey katıyorsanız, emin olun ceza alma olasılığınız çok çok düşüktür.

Sosyal Medya

Google sosyal medyada otoriter olan siteleri sever, sosyal paylaşıma önem veren sitelere Google da önem verir.

Sosyal medya denince bazılarının aklına sadece Facebook, Twitter geldi biliyorum. Çünkü sadece bu ikisine önem veren bir kesim var.

Yanlış.

Bakın, siz her konuda ne kadar çeşitliliği ele alırsanız, o kadar fayda görürsünüz. Sosyal medya için de aynısı geçerli.

Facebook ve Twitter’ın dışında Google+, Linkedin, Pinterest, StumbleUpon ve daha birçok sosyal medyada siteleriniz için sayfalar oluşturup paylaşımlara başlayabilir, takipçi sayınızı arttırma yönünde yol izleyebilirsiniz.

Sosyal medyada ne kadar çok takipçiniz varsa, o kadar çok paylaşımlardan verim alırsınız ve Google sosyal medyada otoriter olan siteleri daima sever, bunu bilin.

 Dikkat :  Sosyal medya sinyallerinde kesinlikle doğal davranın. Twitter ReTweet paketi gibi yapay paketlerden uzak durun, çünkü paylaşım sayısı ile aldığınız ziyaretçi arasında dengesiz bir oran varsa bu size zarar olarak geri döner. Facebook’ta makalenizi 400 kişi paylaşıyor ama ne hikmetse 30 kişi tıklamış, bunu biz düşünebiliyorsak Google düşünemiyor mu ? Tabii ki de düşünüyor.

Sonuç…

Hepsini tek bir noktaya bağlamam gerekirse eğer, kesinlikle yapay şeylerden uzak durun derim. Sitenizi sevin, ilgilenin ama ona yapay bir şey kazandırmayın. Daima doğal, ziyaretçilerinizi önemseyen bir site olma yolunda ilerlerseniz bu makaleyi ileride okuma gereksinimiz bile kalmayacaktır zaten.

Sorularınız varsa bana hem mail yolu ile hem de bu makaleye yorum yaparak sorabilirsiniz. İnanın her yorumunuzu okuyor ve ilgilenmeye çalışıyorum. Hepinize iyi günler, saygılar…

 

[Toplam Oy Sayısı: 9 Ortalama Puan: 4.3]