Kişisel Gelişim

TED Nedir ? Size Ne Kazandırır ?

Ted Nedir Size Ne Kazandırır

Blogumu takip eden çok çok çok değerli takipçilerim için artık kişisel yazılarıma daha yoğun bir şekilde yer vereceğimi de belirterek başlıyorum bu yazıma. Yine SEO ve Webmaster blogu olarak devam edeceğim ancak kişisel makalelere de ağırlık vereceğim diyelim. Bugünkü makalemde sizlere TED’den bahsetmek istiyorum. Teknoloji Eğlence Tasarım (Technology, Entartainment, Design)  konularını barındıran bir konferans olarak 1984 yılında kurulan TED Nedir ? Size ne katar ? Bu makalemde bu konulara değineceğim.

Ted Nedir ?

Ted Konferansları

Ted Konferansları

Makaleye girişimde bahsettiğim gibi TED, 1984 yılında uzman konuşmacıların katıldığı bir konferans olarak hayatına başladı ve hızlıca kapsamlı bir şekilde büyüdü. Alanında uzman ve hitabette uzman kişilerin bu konferansa davet edilip belirli kitlelere konuşma yaptığı TED, konferansları izleyenlere çok şey kazandırıyor. Haydaaa, ben nasıl gideyim konferanslarını izleyeyim demeyin. TED’in sitesinde konferans videolarını görebiliyorsunuz (http://ted.com) ve her hafta yeni bir konferans videosu atılıyor.  Ayrıca Android ve İOS uygulaması olduğunu da belirteyim. Ayrıca Youtube kanalı da mevcut.

Kimler Geliyor ?

Ya kardeşim o kadar övdün anlattın bize de örnek ver bakalım kimler geliyor bu konferansa” diyorsanız hemen belli başlı birkaç isim sayayım size. Kimler geliyor dediyseniz sayacağım isimler düzenli olarak gelmiyor sadece davet edilirlerse ve davete icabet ederlerse gelip uzman oldukları konular hakkında konuşuyorlar.

  • Steve Jobs
  • Stephen Hawking

Yukarıda saydığım 2 dev isim bile TED konferansında katılıp konuşma yaptı. Yani konuşmacıların seçkin isimler olduğundan emin olabilirsiniz.

Bana Ne Kazandırır ?

Öncelikle şundan bahsedeyim. TED sadece yabancı ülkelerde yok, ülkemizde de mevcut ve İstanbul Volskwagen Arena‘da konuşuyorlar. Eğer yabancı TED konferans videolarını izlerseniz (Türkçe altyazılı olarak izleyebilirsiniz) İngilizceye büyük bir katkısı olduğunu söylemeden geçmeyeyim, çünkü konuşmacılar güzel bir diksiyona sahip ve kelimeleri rahatça anlıyorsunuz. Türkçe TED videolarını izlediğiniz zaman size çok farklı bakış açıları kazandıracağına eminim ama Türkçe videoları izlemek için Youtube kullanmanız gerekiyor, mobil uygulamada yok Türkçe videolar.

İlginizi Çekebilir :  Udemy Nedir ? Hakkında Düşüncelerim

Yabancı videolar nedense benim daha çok hoşuma gidiyor burada kesinlikle Türkçe konuşmalar kötü demiyorum tamamen tercih meselesi. Hem uygulamadan rahatça takip edebiliyorsunuz hem de güncel kalıyor. Ayrıca konuları bana daha bilimsel geliyor. Örneğin bir konuşmanın konusu ” Okullar yaratılıcılığı öldürüyor ” konusuydu izlemenizi tavsiye ederim. Zaten makale sonunda sizlere Webrazzi’de paylaşılan en çok izlenen TED Talks videoları makalesini atacağım oradan bulabilirsiniz popüler videoları.

TED Türkiye

Ted Türkiye - Nazlı Çelik

Ted Türkiye – Nazlı Çelik

Ülkemizde de olduğundan ve konferansların Volskwagen Arena’da gerçekleştiğinden bahsetmiştim. Aşağıya TED Türkiye ile ilgili detayların ve konuşmaların olduğu linki bırakacağım oradan inceleyebilirsiniz.

https://www.ted.com/tedx/events/14793

TED nedir, size ne kazandırır öğrendiyseniz ne mutlu bana diyor ve hepinize iyi günler diliyorum. Sorularınız varsa yorum kısmında almaktan büyük memnuniyet duyarım, haydi bakalım hepinize tekrardan mutlu günler.

En Çok İzlenen 20 TED Videosu: https://webrazzi.com/2012/08/22/en-cok-izlenen-20-ted-talks-videosu/

[Toplam Oy Sayısı: 2 Ortalama Puan: 5]