Wordpress

Tema Seçimi Yapılırken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Tema Seçimi Yapılırken Nelere Dikkat Edilmeli

Temalar bir internet sitesinin bel kemiğidir. Hiç teması düzgün olmayan, renkleri gözü yoran, sitede dolaşmayı zorlaştıran bir temaya sahip siteyi ziyaret etmek ister misiniz ? Böyle düşündüğümüzde temaların önemini daha rahat kavrayabiliriz. Peki bu denli önemli olan temaları web sitemiz için seçerken nelere dikkat etmek gerekir ?

Tema Seçimi Faktörleri

Hız

Tema Secimi - Hiz

Bu faktörü ilk sıraya koydum. Neden derseniz çünkü kimse yavaş bir sitede dolaşmak istemez. Ondan dolayı satın alacağımız veya indireceğimiz temanın hızını ölçmemiz gerekiyor. Bunun için temanın demo sayfasının olduğu adresin hız ölçümünü yapabiliriz. Hız ölçümü yapabileceğiniz siteler makalemde hız ölçüm sitelerinden bahsettim. Ayrıca şuan mevcut temanız ile siteniz yavaş ise WordPress site hızlandırma makaleme göz atmanızı tavsiye ederim.

Karmaşıklık

Sizde gidip kişisel blogunuza magazin teması koymayın. İnanın bunu yapan çok insan var, kişisel blog dediğin sade olur ama adam gidip teknoloji sitesinin kullandığı temayı sitesine koyuyor ve makaleler desen kişisellikle alakası yok. Her neyse bu ayrı bir konu, burada bahsedeceğim kullanacağınız tema çok karmakarışık olmasın, ziyaretçi temayı rahat kullanabilsin, sitede rahat dolaşabilsin. Örneğin Breadcrumb olması iyi bir faktördür çünkü ziyaretçi nerede olduğunu bilir.

Breadcrumb temalarda sayfaların üstünde bulunan navigasyon gibi bir şey. Örneğin ” Ana Sayfa > Makaleler > İnternet Makaleleri > Android Oreo Alacak Cihazlar ” bu tarz bir navigasyon ile ziyaretçinin nerede olduğu gösterilir ve ziyaretçi sitede kaybolmaz. SEO açısından da iyidir. Breadcrumb’a ileriki makalelerimde daha detaylı değinirim ancak olması şart değil, olmasa da birkaç kod veya eklenti yardımıyla kurabilirsiniz zaten.


İçerik Bölümü

Bir sitenin kalbi içerikleridir. İçeriklerin iyi ve rahat okunması da ziyaretçiler açısından maksimum önem taşır. Kullanacağınız temanın içerik bölümüne dikkat edin. Çok dar veya çok çok geniş olmasın, orta düzeyde olsun. Ayrıca içerik arkaplanının da griye yakın renkler olmasını tercih edebilirsiniz. Tabii bunlar düzeltilebilecek durumlar.

İlginizi Çekebilir :  Wordpress Şifre Sıfırlama - Pratik Yöntem

SEO Uyumluluk

Belki de işin en kilit noktası ancak çoğu kişi atlıyor. Kullanacağınız temaların SEO uyumlu olmasına çok dikkat edin. Temanız hızlı mı, W3C standartlarına uyuyor mu ? (W3C temanın seo uyumlu ve temiz kodlanmasıyla ilgili bir ölçüt, ölçümünü araştırarak yapabilirsiniz.) Heading etiketleri yerinde mi, yeterli mi ? Breadcrumb kullanılıyor mu gibi soruları kendinize sorarak bu ölçümü yapabilirsiniz. Elbette seo uyumluluk için daha birçok faktör var, makaleden sonra detaylıca araştırabilirsiniz.

Destek

 Sadece satın alanlara özel  Evet arkadaşlar temayı paranıza kıyıp satın alıyorsunuz ancak ileriki zamanlarda oluşabilecek problemler için tema yapımcısından destek almanız çok önemli. Temayı tema yapımcısından daha iyi kimse bilemez bu nedenle sorunlarınızın sebebini o daha iyi bilecektir. Bu nedenle temayı satın alırken güzel bir destek süresinin olmasına dikkat edin. Theme Forest gibi yerlerden satın alıyorsanız ek para ödeyerek standart 6 aylık olan destek süresini 12 aya çıkarabilirsiniz. Ancak 6 ay bence çoğu kişi için yeterlidir.

Bu makalemde sizlere temayı seçerken dikkat etmeniz gereken faktörleri açıklamaya çalıştım. Faydası olmasını dileyerek hepinize iyi günler diliyorum. Ayrıca çıkmadan bir WordPress tabanlı sitenin temasını öğrenmek istiyorsanız WordPress Tema Öğrenme, yabancı dilde olan bir temayı Türkçeleştirmek istiyorsanız da WordPress Tema Türkçeleştirme makalelerime göz atabilirsiniz.

 

[Toplam Oy Sayısı: 3 Ortalama Puan: 4.3]