SEO

Tıklama Oranı (TO) Nasıl Arttırılır ?

Tıklama Oranı Nasıl Arttırılır

SEO’da içeriklerimizin ilk sayfalarda, ilk sıralarda yani yüksek sıralamalarda olması kadar bu içeriklerin tıklanma oranı yani ”TO” sıralamadan daha önemlidir. Çünkü sitenize arama sonuçlarında kimse tıklamadığı yahut çok az kişi tıkladığı zaman o kelimede yüksek sırada olmanın pek bir manası olmayacaktır. Bunu makalenin ilerleyen bölümlerde analizler ile açıklayacağım, tıklama oranı nasıl arttırılır temelden değinmeye çalışacağım.

Tıklama Oranı Nedir ?

Tıklama oranı sitenizi arama motorlarında gören ve tıklayan kişilerin bilgisiyle hesaplanan bir orandır. Ne kadar yüksek olursa bu oran, anahtar kelimenizin hakkını o kadar çok verir ve verim alırsınız. Aylık 6200 aranma hacimli bir kelimede 3. sıradaysanız ve sitenizi 6200 kişi görüp de bunların 200’ü tıklıyorsa geriye kalan 6000’lik kısım çok büyük bir potansiyel trafik kaybıdır. Bu durumda tıklama oranınız %4 civarı olacaktır. Şimdi daha iyi oturdu değil mi ?

Size bunu aşağıdaki resim ile daha rahat bir şekilde açıklayabilirim. Bu benim başka bir siteme ait grafik. Yeterli optimizasyon yapmadığımdan böyle kötü bir tabloyla karşılaşmışım.

Tıklama Oranı Analizi

Tıklama Oranı Analizi

Görüyorsunuz değil mi ? 36.400‘lük bir trafik kaybı, ne kadar acı ! Şimdi bize püf nokta veriyorsun ama daha kendin yüksek oranlara ulaşamamışsın diyebilirsiniz ancak gerçekten bu yeterli ilgi gösteremediğim bir sitem ve başarısızlığımı da kabul ediyorum.

 Tıklama Oranı Ne Kazandırır ?  Anahtar kelimenizin aranma hacminden tam verim alarak trafiğinizi arttırmanızı sağlar. Ayrıca eğer bulunduğunuz sıraya göre yüksek bir tıklanma oranınız mevcutsa Google sizi üst sıralara taşıyacaktır. Her sıranın kendine has tıklanma oranı vardır Google’da. Siz 7. sırada 3. sıradaki siteden daha fazla tıklanma alıyorsanız bu o sırayı sizin hak ettiğinizi gösterir.

Tıklama Oranı Nasıl Arttırılır ?

Gelelim fasulyenin faydalarına. Tıklama oranı nedir ne değildir öğrendikten sonra gelin bu oranı nasıl arttırıp anahtar kelimeden tam  verim ile trafik alabileceğimize.


1) Schema Biçimlendirmeleri

Arama sonuçlarında yıldızlı çıkan siteleri muhakkak görmüşsünüzdür ve genelde sarı yıldızlar diğer sitelerden daha çok dikkatimizi çekmiştir. Bunu WordPress’te Yet Another Stars Rating eklentisi ile gerçekleştirebileceğiniz gibi WordPress dışı sitelerde de Schema Biçimlendirmeleri diye araştırırsanız sonuca ulaşırsınız. Sadece yıldızlı değil, indexin solunda resimli veya video iconuyla çıkan sitelere de denk gelmişsinizdir, işte Schema biçimlendirmeleri bunların tamamını kapsıyor.

İlginizi Çekebilir :  Sık Karşılaşabileceğiniz 4 SEO Hurafesi

2) Meta Description (Meta Açıklamaları)

Meta açıklamaları indexteki başlığın altındaki açıklamalara denmektedir ve 160 karakteri geçmemesi önerilir bu açıklamanın. Genelde spam sevenler burayı anahtar kelimeye boğduğu için tam manasıyla verim alamazlar ancak doğru kullanımı yapıldığında hem TO arttırabilir hem de anahtar kelimeye fayda sağlayabilirsiniz. Burada önerilen anahtar kelime ve önemli varyasyonlarını abartmadan kullanmak ve ziyaretçiyi çekecek cümleler yazmak. 

Evet, ziyaretçinin ilgisini çekecek cümleler yazdığınız zaman ziyaretçi orayı okuduğu anda sitenize bir göz atmak isteyecektir. Yazdığınız içerikle ilgili ziyaretçinin ilgisini çekecek cümleleri belirledikten sonra anahtar kelimenizi buraya serpiştirebilirsiniz, ancak dediğim gibi 160 karakteri geçmemek iyidir.

3) Title (Başlık)

Title SEO’daki en önemli kriterlerden biridir. Muhakkak özgün ve anahtar kelimenin başında olduğu bir başlık kullanmaya dikkat edelim (Başında olması şart değil tabii ama daha çok verim alırsınız). Başlıkta da maksimum 65 karakter sınırı olduğunu hatırlattıktan sonra TO arttırmak için başlığı nasıl şekillendirebileceğimiz konusuna geleyim.

Başlıkta ‘mıknatıs’ denen kelimeleri kullanabilirsiniz. Nedir bunlar ? ‘En,Dikkat,Harika,Süper,Mükemmel,Detaylı vb.‘ kelimelerdir, çoğaltabiliriz. Örneğin ben WordPress tema türkçeleştirme makalemde ‘Sadece 5 Dakikada‘ diye bir ibre eklemiştim başlığın sonuna.

Tıklama Oranı Arttırma için Başlık

Tıklama Oranı Arttırma için Başlık

Yukarıda gördüğünüz resimde hem meta açıklamasında hem de başlıkta ‘mıknatıs‘ diyebileceğim kelime grubunu göreceksiniz. Bunu gören kişi vakitten zaman kazanmak için benim içeriğime tıklayacaktır çünkü ülkemizde de 5 dakika kalıplaşmış kısa zaman grubu. ‘5 dakikada halledersin kısa iş‘ , ‘5 dakika daha uyuyayım geliyorum‘ gibi gerçek hayattan cümleler tamamen kalıplaştığı için 5 dakika kısa bir zaman grubu, bakın günlük hayattan da örnek verdim çünkü gerçekten öyle.

4) Kısa Öz Başlık

Başlık için önerebileceğim ve makalemin son püf noktası ise kısa ve öz başlık kullanmak. Hem anahtar kelimenizin, hem de mıknatıs kelimelerin olduğu kısa öz başlık en iyi başlıktır.

4 püf nokta az gibi görünebilir ancak etkili bir şekilde uyguladığınızda maksimum verim alacağınız püf noktalardır. Tıklama oranı nasıl arttırılır makalem burada sona eriyor, görüşmek üzere, esen kalın!

[Toplam Oy Sayısı: 5 Ortalama Puan: 4]