Webmaster

En iyi Fotoğraf Siteleri | 21 Ücretsiz Yüksek Çözünürlüklü Stok Fotoğraf Sitesi

Fotoğraf Siteleri

  Fotoğraf ve fotoğrafçılık her zaman tasarımın en büyük parçalarından biri olmuştur. Tasarımın her alanında fotoğraflar yapılan işin değerini artıran, etkisini en üst düzeye çıkarmaya yarayan ve akılda kalmasını sağlayan en önemli araçlardandır. Grafik tasarım olsun , web tasarım olsun, reklamcılık olsun özellikle internetin her bir noktasında fotoğraflar dahil olduğu her konunun en öne çıkan özelliklerinden olmayı başarıyor. Bizler de bir web tasarımcı , seo uzmanı , reklamcı veya internet üzerinde herhangi bir işle uğraşanlar olarak hemen hemen her gün bir projemizde yüksek çözünürlüklü fotoğraflar kullanma ihtiyacı duyuyoruz. İşte bu noktada ücretsiz fotoğraf siteleri aramaya başlıyoruz. Bugün sizlere projelerinizde kullanabileceğiniz ve lisans sorunu olmayan en iyi 21 ücretsiz stok fotoğraf sitesi ( free stock photos )paylaşacağım.  Bana sonra teşekkür edersiniz.

  Stok fotoğrafçılık, eski katalog fotoğrafçılığının günümüz teknolojisine uyarlanmış hali. Katalog fotoğrafçılığı derken katalog tasarımı olarak değil de eski usül katalog stok fotoğrafçılığını kastediyorum. Yani eskiden bir projede veya bir basılı materyalde belirli konudan bir görsel kullanılacağı zaman fotoğrafçılara gidilirdi fotoğrafçıların katalogları olurdu o kataloglarda projeye uygun fotoğraf varsa fotoğrafçıya güzel bir meblağ ödenerek satın alınırdı. Ancak artık bu sistem kalktı, özellikle kurumsal firmalar fotoğraf başına cüzi miktarlar ödeyerek stok fotoğraf sitelerinden telif hakkı olmayan stok fotoğraflar satın alabiliyorlar. Diğer yandan da günümüz fotoğrafçıları bu fotoğraf siteleri aracılığı ile stok fotoğraf satarak para kazanabiliyor.

  Stok fotoğraf sitelerinin ücretli olanları olduğu gibi ( Depositphotos, shutterstock vb.) ücretsiz olanları da var. Peki ücretsiz kaliteli fotoğraf siteleri hangi amaca hizmet ediyor ? Fotoğrafçılar neden para ile satabilecekleri fotoğrafları para kazanmadan üstüne üstlük yüksek çözünürlüklü fotoğraflar olarak ücretsiz fotoğraf sitelerine yüklüyorlar ? Niye yüklemesinler, insanlık öldü mü diyebilirsiniz, bu da bir bakış açısı tabi. Bir kısmı portfolyo tutmak için, bir kısmı da isim yapmak için yüklüyor. Bu tarz yabancı sitelerde bağış imkanı da olduğundan ve ülkemizin aksine yurtdışında bağış kültürü gelişmiş olduğundan aslında ücretsiz de dağıtılsa fotoğrafçılar ücretsiz stok fotoğraf sitelerine yükledikleri fotoğraflardan para kazanabiliyorlar.

Siteleri tanıtmadan önce telif hakları konusunda bir hatırlatma yapalım. Bu sitelerin tamamı Creative Commons Public Domain lisansı ile dağıtım yapıyor yani fotoğrafları indirebilir, kopyalayabilir, üzerinde değişiklik yapabilir, iş için hatta para kazanmak için farklı alanlarda izin almadan kullanabilirsiniz.

Ancak yine de fotoğrafları indirirken kendi araştırmanızı yapmanızı da öneririm, çünkü nadir de ola bazı fotoğraflarda kısıtlı kullanım telifi olabilir. Neyse, artık lafı daha uzatmadan sitelerin arasına dalalım.

1 – StockSnap.io Stok Fotoğraf Sitesi

( fotoğraf – alt tag “ücretsiz fotoğraf indir”

StockSnap.io, ücretsiz ve yüksek çözünürlüklü stok fotoğraflardan çok sayıda seçkin bir içerik yelpazesine sahip. Site üzerinde bulunan gelişmiş arama özelliği mevcut binlerce görüntüye göz atmayı kolaylaştırıyor. Bunun yanı sıra en son eklenenler, en çok bakılanlar, en çok indirilenler gibi detaylı özellikler ile aradığınızı rahatça bulabilmenize olanak veriyor.

Her geçen gün artan fotoğrafçı ve fotoğraf kitlesi ile büyümeye devam eden Stocksnap.io’da ; fotoğraflar telif hakkı olmadan yayınlanmaktadır yani atıf gerekli değildir.

2 – Unsplash Stok Sitesi

ücretsiz stok fotoğraf sitesi

Unsplash bizlere ücretsiz yüksek çözünürlüklü fotoğraflardan oluşan geniş bir koleksiyon sunuyor ve stok görüntüleri için en iyi kaynaklardan biri haline gelmiştir.

Unsplash ekibi, yeni yüklenen ücretsiz stok fotoğrafları elden geçirerek bazılarını ana sayfaya alıyor. Yani anasayfadaki görseller yeniler arasında en iyileri diyebiliriz. . Tüm ücretsiz görseller Unsplash lisansıyla ücretsiz olarak yayınlanmaktadır.

3 – Burst (by Shopify) Fotoğraf İndirme Sitesi

yüksek çözünürlüklü fotoğraf sitesi

Burst, Shopify’a ait, web girişimcileri için ücretsiz stok fotoğrafları sağlayan bir platformdur. Tüm fotoğraflar Creative Commons CC0 kapsamında lisanslanmıştır ve sizin de gördüğünüz gibi kullanılabilir.

Shopify bu platformu üretirken temel amaç muhtemelen kendi platformunu kullanan kişilerdi ancak sonradan insanlık faydalansın diye ücretsiz olarak açmış olabilirler. Burst içerisinde çok acayip bir çeşitlilik var. Aradığınız hemen hemen herşeyi bulabiliyorsunuz.

4 – Pexels Ücretsiz Fotoğraf Sitesi

ücretsiz fotoğraf siteleri

Pexels benim en çok kullandığım favorilerimden. Tüm stok fotoğraflar tamamen ücretsiz ve çok yüksek çözünürlüklü fotoğraflar bulmak mümkün. 10000×7000  px ( piksel) gibi bir fotoğraf indirmişliğim var. Site içi organizasyon üst düzeyde yani aradığınız herşeyi rahatlıklar eğer mevcutsa bulabiliyorsunuz.

5 – FoodiesFeed Stok Fotoğraflar

yemek yiyecek fotoğraf siteleri

Bilin bakalım FoodiesFeed’de ne var. FoodiesFeed binlerce güzel ücretsiz yemek fotoğraflarını yüksek çözünürlükte sunuyor. Yemek fotoğrafı üzerine niche olan yabancı kaliteli fotoğraf siteleri arasında favorim. Yemek siteleri ve yemek blogcuları için mükemmel bir ücretsiz fotoğraf sitesi.

6 – Gratisography Ücretsiz Resim İndirme Sitesi

ücretsiz resim indir

Gratisography , kişisel ve ticari projelerinizde kullanabileceğiniz ücretsiz yüksek çözünürlüklü fotoğraflar sunuyor. Yeni harika fotoğraflar haftalık olarak eklenmekte ve telif hakkı kısıtlamaları bulunmamaktadır. Tüm resimler Bells Design’dan Ryan McGuire tarafından çekilerek siteye yüklenmektedir. Ücretsiz resim indir seçeneği ile kolay bir şekilde bilgisayarınıza resimleri kaydedebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir :  Yazacak Makale Konusu Bulma Taktikleri

7 – Negative Space Ücretsiz Görsel İndirme Sitesi

çözünürlüğü yüksek fotoğraflar

Çözünürlüğü yüksek fotoğraflar sunan ücretsiz görsel sitelerine devam ederken şimdiki durağımız Negative Space. Burada siteye Creative Commons CC0 kapsamında her hafta 20 yeni fotoğraf ekleniyor. Fotoğraflar aranabilir ve kategorilere, kopyalama alanlarına ve renklere göre sıralanabilir.

8 – Freestocks.org Stok Foto Sitesi

ücretsiz görsel

Ücretsiz görsel arayışlarına devam ederken denk geldiğim bir diğer site Freestocks.org . Bu sitede de Creative Commons CC0 kapsamında yayınlanan geniş bir yelpazede yüksek kaliteli fotoğraflar sunmaktadır.

9 – Picography Hazır Fotoğraf Sitesi

ücretsiz hazır fotoğraflar


Picography, Dave Meier ve diğer çeşitli fotoğrafçılar tarafından siteye yüklenen güzel ücretsiz hazır fotoğraflar içeriyor. Tüm fotoğraflar Creative Commons CC0 altında yayımlanır.

10 – MMT STock Kaliteli Fotoğraf Sitesi

kaliteli fotoğraf siteleri

MMT Stock, Jeffrey Betts tarafından sağlanan yüksek çözünürlüklü fotoğrafların toplandığı bir nevi kişisel sitedir.. Jeffrey, bilgisayarları ve çalışma alanlarının fotoğraflarını, çiçekleri ve doğayı paylaşmayı seven bir arkadaşımız. Çektiği fotoğrafları insanlığın faydasına sunmuş. Bir nevi kişisel yüksek çözünürlüklü fotoğraf arşivi . Tüm fotoğraflar Creative Commons CC0 altında yayımlanır. MMT Stock gönül rahatlığıyla fotoğraf indirebileceğiniz kaliteli fotoğraf siteleri arasında yer almaktadır.

11 – SkitterPhoto Stok Fotoğraf Sitesi

en iyi fotoğraf siteleri

SkitterPhoto, çok çeşitli ücretsiz stok fotoğraflar sunar ve Creative Commons CC0 kapsamında piyasaya sürülür. Tüm resimler orijinaldir ve Skitterphoto’nun sahipleri tarafından yaratılmıştır. En iyi fotoğraf siteleri arasında ilk 10’da olmasa da paylaşılan görsellerin tamamı oldukça kalitelidir ve en az 1 projenizde işinize yarayabilir.

12 – Life of Pix Fotoğraf Arşivi

yüksek çözünürlüklü fotoğraf arşivi

Yüksek çözünürlüklü fotoğraf arşivi arıyorsanız Life of Pix işinize yarayacak siteler arasında. Life of Pix, LEEROY reklam ajansı tarafından telif hakkı kısıtlamaları olmaksızın ücretsiz yüksek çözünürlüklü fotoğraflar sunan bir kaynaktır. Yeni resimler haftalık olarak eklenir.

13 – Little Visuals Kaliteli Fotoğraf Sitesi

kaliteli fotoğraf

Kaliteli ücretsiz fotoğraf siteleri arasındaki bu sitenin hikayesi biraz üzücü. Sitenin sahibi ve fotoğrafçı Nic isimli arkadaş 2013 yılında aniden vefat ediyor. Vefat edene kadar haftalık fotoğraflar çekip siteye yükleyen Nic güzel bir arşiv oluşturmuş. Nic’in ailesi de onun anısına siteyi açık tutmaya devam ediyor. Tüm görseller telif haksız. Kaliteli fotoğraf indirebileceğiniz güzel bir adres.

14 – Death to Stock Photos Fotoğraf İndirme Sitesi

fotoğraf indirme sitesi

Bu fotoğraf indirme sitesi adından da belli olacağı üzere ücretli stok fotoğraf sitelerine savaş açmış görünüyor.  Her ay belirli bir kategorideki 10 fotoğraf içeren bir fotoğraf paketi, email adresinize gönderiyorlar. Sitenin amacı, mockuplarda, bloglarda veya sosyal medyada kullanabileceğiniz çeşitli kaliteli fotoğraf seçenekleri sunmak.

15 – Picjumbo Ücretsiz Resim Sitesi

ücretsiz resim

Picjumbo, ticari ve kişisel eserleriniz kullanabileceğiniz için tamamen ücretsiz resim indirme sitesi . Yeni fotoğraflar günlük olarak soyut, moda, doğa, teknoloji ve daha pek çok kategoriden çok çeşitli kategorilerden eklenir.

16 – IM Free Stok Foto Sitesi

stok fotoğraf sitesi

Ücretsiz resim dağıtılan sitelerden derlenen fotoğrafların paylaşıldığı stok fotoğraf sitesi olan IM Free’den fotoğraf indirirken telif hakkı konusuna dikkat etmeniz gerekebilir.

17 – New Old Stock Görsel İndirme Sitesi

ücretsiz fotoğraf indirme

Herhangi telif hakkı bulunmayan Vintage stok fotoğraflar paylaşan bir fotoğraf indirme sitesidir.

18 – Pixabay Resim İndirme Sitesi

ücretsiz stok fotoğraflar

Pixabay, ücretsiz stok fotoğraflar, vektörler ve sanat illüstrasyonları geniş bir koleksiyon sunar. Tüm fotoğraflar Creative Commons CC0 altında yayımlanır.

19 – Jay Mantri Ücretsiz Stok Fotoğraflar

telif haksız ücretsiz stok fotoğraflar

Her gün 7 adet ücretsiz fotoğraf yayınlayan sitede her günün teması farklı oluyor ve tamamen telif haksız ücretsiz stok fotoğraflar.

20 – Kaboom Pics Yüksek Kaliteli Fotolar

yüksek kaliteli ücretsiz stok fotoğraf

Kaboom Pics, soyut, şehir / mimari, moda, yemek, manzara ve daha birçok yüksek kaliteli ücretsiz stok fotoğraf çeşitliliği sunmaktadır. Fotoğraflar ticari amaçlı kullanılabilir, ancak satılamaz veya yeniden dağıtılamaz.

21 – Epicantus Orijinal Stok Fotoğraf

ücretsiz orijinal stok fotoğraf

Epicantus, Daria isimli fotoğrafçı tarafından dağıtılan ücretsiz orijinal stok fotoğraf sitesidir. Bu yüksek çözünürlüklü fotoğrafları açılış sayfalarınız, blog yayınlarınız ve tasarımlarınız için kullanabilirsiniz. Tüm fotoğraflar CC0 yaratıcı ortak kullanımları kapsamında yayınlanmaktadır.

Sonuç olarak en iyi ücretsiz fotoğraf siteleri yazımın sonuna geldik. Gördüğünüz gibi benim araştırmalarım sonucunda hem ücretsiz hem de harika fotoğraflar paylaşılan onlarca stok fotoğraf indirme sitesi mevcut. Artık eskisi gibi iğrenç stok fotoğraflara veya çok pahalı sistemlere mecbur değilir. Teknolojinin gelişmesinin insanların birbirlerine faydalı olma isteklerinin bir sonucu. Bu sayede web tasarımcı , grafik tasarımcı , blog sahibi, webmaster, dijital pazarlamacı, google seo uzmanı iseniz, kısaca internette içerisinde tasarım geçen en ufak bir işle uğraşan herkes için büyük ve bulunulmaz bir nimet.

[Toplam Oy Sayısı: 4 Ortalama Puan: 5]