SEO

Unutmamanız Gereken 16 SEO Tavsiyesi

16 SEO Tavsiyesi

SEO, internet sitemizin konusuyla ilgili kitleye ulaşmak için en organik yol. Neticesinde Google ve diğer arama motorlarından gelen ziyaretçiler sizin sitenizin ne olduğunu bilerek giriyor ve böylelikle uygun kitleye ulaşıyorsunuz. İnternet sitemizi SEO konusunda geliştirmek için birçok teknik bulunmaktadır, bunların yanında hurafe olarak nitelendirebileceğimiz kulaktan duyma bilgiler de vardır. Bu makalemin kafanızda farklı bir bakış açısı yaratacağını ve SEO konusunda kendinizi biraz olsun geliştireceğinizi umarak yayınlıyorum. Listede birçok teknik bildiğiniz bilgiler de olsa yeni başlayan arkadaşlarımız için saygı duymak gerek. Genel olarak WordPress SEO üzerine gidecek olsak da genel SEO adına da yararlı bilgiler var.

SEO Teknikleri

1) Hız Hayat Kurtarır

Wordpress SEO - Hız

WordPress SEO – Hız

Bundan önceki yayınladığım birçok makalede sitenizin hızlı olması için birçok atıfta bulundum. Ziyaretçi bazında değerlendirdiğiniz zaman kimse yavaş bir sitede dolaşmak istemez. Google bazında bakacağınız zaman ise sitenizin hızlı olması önemli SEO kriterlerinden biridir ve Site İçi SEO’da önemli bir konuma sahiptir bu kriter. WordPress site hızlandırma makalemi okuyarak WordPress tabanlı siteleriniz için hazırladığım bu 2000 kelimelik dev rehberden faydalanabilirsiniz. Yine WordPress site hızlandırma eklentileri ile Worpdress tabanlı siteniz için bu konuda fayda sağlayacak eklentileri görebilirsiniz.

2) Resim Optimizasyonu

Sitenizde yayınladığınız resimleri uygun biçimlerde optimize etmeniz gerekir. Bunu başlıklara ayırabiliriz.

Resim Sıkıştırma

Resimlerinizin boyutunu düşürme işlemidir ve mutlaka yapmanızı öneririm. İlk maddemizdeki hıza da büyük katkısı olacak ve sayfanız daha hızlı açılacaktır. Resim sıkıştırma için site, program ve eklentiler makaleme göz atarak bu konuda az çok fikir sahibi olabilirsiniz.

Diğer Resim Optimizasyon Aşamaları

Resimlerin alt etiketinin doğru girilmesi, altyazı gibi ek şeyler eklenmesi ve saçma bir adla yüklenmemesi gibi aşamaları içerir. SEO & WordPress resim optimizasyonu makaleme göz atarak WordPress için resim optimizasyonunun nasıl yapıldığını uygun bir anlatım ile öğrenebilirsiniz.

Özgün Resim

Kullandığınız resimlerin özgün olması da önemli bir durumdur. Örneğin, Google görseller aracılığı ile yahut ücretsiz resim siteleri makalemde bahsettiğim sitelerden aldığınız resimlere logonuzu koyarak özgünleştirebilirsiniz. Yada boyutunu vs. küçültebilirsiniz. Sadece telif hakkı olayına dikkat edin, ücretsiz telif hakkı derdi olmayan resim sitelerinde telif hakkı gibi bir baş ağrınız yoktur ancak Google görseller aracılığı ile aldığınız resimlere dikkat etmeniz gerekir.

3) Heading Tagları

Heading tagları hem sitemizde hem de makalelerimizde kullandığımız başlık etiketidir diyebiliriz. H1 H2 H3 H4 H5 H6 olarak gruplandırılır ve sayı ne kadar büyürse başlık o kadar küçülür. Örneğin en büyük başlık H1 yani ana başlık, en küçük başlık ise H6 başlığıdır.

Heading taglarının kullanımında belli başlı püf noktalar bulunmaktadır. H1 dediğimiz ana başlığın bir makalede 1 adet olması önerilir. Zaten makalenin ana başlığı olacağından ek bir kullanıma gerek yoktur. Geri kalan Heading taglarını kullanırken de büyük başlıktan önce küçük başlığı kullanmayın. Örneğin H2’den önce H3 kullanmayın yahut H3’den önce H4 kullanmayın gibi. Bu başlıkları gruplar gibi düşünün. Hiyerarşik bir şekilde kullanılması önemlidir.

4) Etkileşim

Google son yaptığı güncellemeler ile sitedeki ziyaretçi ile etkileşime son derece önem verdiğini bize kanıtlamıştır. Sitenizde mutlaka ziyaretçi ile etkileşim alabileceğiniz alanlar bulundurmaya özen gösterin. Ha nedir bunlar diye sorarsanız kısaca açıklayayım. Örnek olarak bir makale sayfasını ele alalım. Bu sayfada sosyal paylaşım butonları kullanarak ziyaretçinin o makaleyi sosyal medyada paylaşmasına olanak tanırsınız ki bu bir etkileşimdir. Bunun haricinde ise yorum alanları, bülten aboneliği gibi alanlar da bulundurabilirsiniz. Genel olarak site bazında düşünürsek soru cevap alanları, test niteliğinde içerikler yararlı olabilir. SEO teknikleri için verebileceğim en iyi tavsiyelerden biridir etkileşim.

5) Ziyaretçiyi Doyuran İçerik

Bir içerik yazdığınız zaman elbette ki Google’da üst sıralarda yer alması için SEO kurallarına uygun yazmaya özen gösterirsiniz ki bu iyi bir şeydir. Ancak olaya birde ziyaretçi bazında bakmak, ziyaretçinin verim alabileceği bir içerik yazmak gerekiyor. İçeriğinizi bitirdiğiniz zaman kendinizi o içeriğe ihtiyacı olan biri gibi düşünün ve bu içerik bana fayda sağlar mı deyin. Objektif davranırsanız eksiklerinizi fark edebilirsiniz.

Örnek olarak anahtar kelimelerimizi bold, italik yaparız arama motoru botlarının gözüne çarpsın diye. Peki niye ziyaretçi verim alsın diye önemli olan, dikkat çekici yerleri bold yapmıyoruz. Demek istediğim şu ki makaleniz ziyaretçiyi doyurucu ve okunabilir nitelikte olsun.

6) SSL Kullanımı

SSL gitgide kullanım önemi artan site içi SEO faktörlerinden biri haline geldi. Özellikle Google Ekim ayında SSL kullanmayan siteleri güvensiz olarak damgalayacağını açıkladıktan sonra. Bu açıklamaya maksimum ölçüde önem gösterin aksi halde güme gelebilirsiniz. Sitenizin güvensiz olarak damgalanması pek iyi bir durum değildir.

Şuan ülkemizdeki birçok hosting firması hosting paketlerinin yanında ücretsiz SSL hediye ediyor bir ana firmanın kampanyasından dolayı. Bu fırsatı değerlendirebilirsiniz veya mevcut hosting firmanıza ticket atabilirsiniz. SSL hostinginize kurulduktan sonra eğer siteniz WordPress tabanlı ise WordPress SSL kurulumu makalenizi okuyabilirsiniz. SSL sertifikasının önemini merak ediyorsanız SSL Sertifikası Neden Önemlidir ? makaleme göz atabilirsiniz.

7) Sitenizde Geçirilen Süre / Hemen Çıkma Oranı

Sitenizde Geçirilen Zamanı Arttırın - WordPress SEO

Sitenizde Geçirilen Zamanı Arttırın – WordPress SEO

Google sitenize gelen ziyaretçilerin sitenizde hangi sayfalara göz attığı, kaç dakika kaldığı ve hemen çıkıp çıkmadığı verilerine erişebilmektedir. Ziyaretçinin sitenizde geçirdiği süre ortalaması yüksek ise Google demek ki bu site kaliteli bir site ki ziyaretçiler uzun kalıyor diye düşünmektedir. Bu nedenle ziyaretçiyi mutlak ölçüde sitenizde tutmaya çalışın ve hemen çıkma oranını düşük tutun. Ziyaretçinin sitenizde geçirdiği süreye arttırma yolları makalem bu konuda size yardımcı olabilir.

8) SEO Uyumlu Tema Kullanmak

Kullandığınız temanın SEO uyumlu olması, yani başlıca sıralayacak olursak temiz kodlanmış olması, hızlı olması ve içerik alanlarının temiz olması size SEO açısında güzel katkılarda bulunacaktır. Ayrıca temanızın W3C standartlarına uygun olması (temiz kodlama da diyebiliriz) da cabası olabilir. Genel olarak bir tema seçimi nasıl yapılır diyorsanız makaleme göz atabilirsiniz. WordPress SEO uyumlu tema bulmak için ben genelde Theme Forest’a göz atıyorum ama bizim yapımcılarımızın da kaliteli temaları var tabii ki.

İlginizi Çekebilir :  Sık Karşılaşabileceğiniz 4 SEO Hurafesi

9) Anahtar Kelime Sorunsalı

Birçok SEO ile uğraşan kişi bu konuda tartışmaktadır. Örneğin anahtar kelime yoğunluğuna baktığımız zaman kimisi %3-%5 arası derken bazı SEO firmalarının paylaştığı makalelerde de bu orana rastladım. Bana soracak olursanız spam yapmamak en iyisi diyor ve maksimum %1 – %2 arasını uygun görüyorum. Elbette ki %1’den aşağısı da az kalabilir bu nedenle %1,5 oranlarında tutabilirsiniz.


 Bilgi:  WordPress SEO için kullandığımız Yoast SEO da bize maksimum %2,5 düzeyinde kullanmamızı tavsiye etmekte.

Anahtar kelimeleri vurgulama konusunda da benzer hurafeler vardır. Kimisi neredeyse makalede kullandığı her anahtar kelimeyi vurgularken (bold yapma, italik yapma vs.) kimisi ise sadece 1’er 2’şer anahtar kelimeyi vurgulamaktadır ki bence de en doğrusu budur. Fazlası spama girebilir.

10) LSI Keywords

LSI Keywords’leri herhangi bir Google aramasıyla ilgili olan ve ziyaretçilerin yaptığı diğer aramalar olarak nitelendirebiliriz. LSI keywordsleri öğrenmek için öğrenmek istediğimiz kelimeyi Google’da aratıp en alta bakabiliriz. Örnek olarak ‘Ücretsiz WordPress Temaları‘ kelimesine ait LSI Keywordsler şunlardır.

LSI Keywords Örneği

LSI Keywords Örneği

Bu anahtar kelimeleri ilgili makalemizde kullanırsak gerçekten verimli sonuçlar alabiliriz. Hem potansiyel trafiğimizi arttırırız hem de daha geniş yelpazede bulunuruz. Yine burada dikkat edilmesi gereken nokta fazla aşırıya kaçmamak kullanımda.

11) URL Yapımız

WordPress kalıcı bağlantı ayarları makalemde bahsettiğim gibi SEO için en doğru URL yapısı anahtar kelimenizi barındıran ve kök domaine yakın en iyi url yapısıdır. Makaleye göz atarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

12) Sosyal Medya

Sosyal Medya - Seo Teknikleri

Sosyal Medya – Seo Teknikleri

Sitemize ait sosyal medya hesaplarınızı geniş bir yelpazede bulundurmak bize katkı sağlayacaktır. Ne diyorsun Hayri ? Dediğinizi duyar gibiyim. Yani sadece Twitter ve Facebook’tan ibaret kalmasın. Örnek olarak ben hkirsan.com için Facebook, Twitter, Linkedin, Google+, Reddit, Pinterest sosyal medyalarını kullanıyorum. Ha daha da arttırabilir mi ? Evet. Diğer sosyal medya sitelerinden hesap açıp takipçi sayısını arttırıp makalelerimizi orada da paylaşmak bize katkı sağlayacaktır.

13) Tıklama Oranını Arttırın

İyi güzel, diyelim ki anahtar kelimenizde 7. sırada yani ilk sayfadasınız. Ancak sizin sitenize tıklayan olmadıktan sonra bu hiçbir şey ifade etmeyecektir. Bu nedenle tıklama oranımızı arttırmaya mutlak ölçüde önem gösterelim. WordPress Yet Another Stars Rating eklentisini kullanarak arama sonuçlarında yıldızlı bir şekilde çıkabilirsiniz bu da dikkat çekecektir.

Diğer uygulayabileceğiniz bir yol ise Meta Description’da ziyaretçinin dikkatini çekecek bir metin kullanmak. Aynı şey başlıkta da geçerli tabii ki. Tıklama oranımız arttıkça anahtar kelimede yükselme şansımız da artacaktır.

 Bilgi:  Google’da her sıra için ortalama tıklama oranları bulunmaktadır. Örneğin 11. sıra için tıklama oranı %2 ve sizin sitenize kelimeyi arayan kişilerin %4’ü tıklıyorsa Google demek ki bu sitenin yeri burası değil der ve sitenizi yükseltir.

14) Backlinkler

Backlinkler site dışı SEO’nun olmazsa olmazlarındandır. Sitemize backlink alırken mümkün mertebe dikkat etmeliyiz. Örnek olarak tanıtım yazısı satın alırken dikkat etmemiz gereken birkaç nokta vardır. Tanıtım yazısı için doğru site seçimi makalemde bunlardan bahsettim.

Genel olarak link alırken sitemizle alakalı ve otoriter yerlerden almaya özen göstermeliyiz. Açık url kullanımı da yardımcı olabilir. Backlink kaynaklarımızı sınırlı tutmamalıyız. Örneğin sadece bloglardan alıyorsak, forumlardan,sözlüklerden,Reddit tarzı yerlerden de link almalıyız. Ayrıca footer link kullanırken de dikkatli davranmanızı tavsiye ederim.

 Analiz:  Backlink analizi için aşağıda bahsedeceğim araçları kullanabilirsiniz hepsi de birbirinden güzel araçlardır. Ayrıca ücretsiz olarak Majestic de kullanabilirsiniz. Tamamen ücretsiz değildir, Majestic ile Detaylı Backlink Analizi makaleme göz atabilirsiniz.

15) Sitenizden Çıktığınız Linkler

Sitenize aldığınız linkler kadar çıkış yaptığınız linklere de dikkat etmelisiniz. Makaleniz ile alakalı otoriter sitelere link çıkmalısınız ancak nofollow olarak çıkmaya özen gösterin. Nofollow link çıktığınız sitenin sizin kalitenizden istifade edemeyeceğini, dofollow ise tam aksine sizin kalite puanınızdan istifade edebileceğini gösterir. Zaten dofollow genelde ücretli link alımlarında kullanılmaktadır.

Sitenizden çok fazla dofollow link çıkışı yapmamaya özen gösterin. Elbette ki siz de sitenizden tanıtım veya footer link satabilirsiniz ve dofollow vermeniz gerekir genelde ücretli olduğundan ve müşterinin daha çok fayda almasından dolayı. Bu satışları çok abartmamaya dikkat edin.

Makaleden link çıkış olayına geri dönecek olursak, örneğin ben Dizi konularını paylaştığım sitem için makale yazarken IMDB’ye nofollow link veriyorum. Böylelikle otoriter siteyi referans göstermiş oluyorum ve daha faydalı oluyor.

WordPress için External Links eklentisini kullanarak sitenizden çıktığınız tüm linkleri nofollow yapabilir, sadece istediklerinizi dofollow bırakabilirsiniz. Bu konuda detayları WordPress Tüm Linkleri Nofollow Yapma makalemde aktardım.

16) SEO için Ek Araç ve Eklentilerden Faydalanın

Eklentileri WordPress SEO Eklentileri makalemde bulabilirsiniz. Araçlara dönecek olursak belli başlı birkaç tane sıralayacağım ancak hepsini değil, bu liste yetersiz kalabileceğinden yakın zamanda detaylı bir liste yayınlayacağım SEO araçları için.

Ahrefs

Ahrefs Logo

Ahrefs Logo

Ahrefs, en popüler SEO araçlarından biridir ve kendi çapınızda SEO teknikleri geliştirmek için kullanabilirsiniz. Kelime analizi, site analizi, içerik analizi, organik anahtar kelime ve en önemlisi de backlink analizlerini size profesyonel bir şekilde sunar. Fiyatları biraz tuzludur ancak 14 günlük deneme sürümünden faydalanabilirsiniz. Ahrefs alternatifleri makalemde bu aracın alternatiflerini paylaştım ama hiçbiri tam olarak yerini tutmuyor tabii ki.

Moz

Moz da gerçekten SEO platformu açısından güzel bir sitedir ve Ahrefs gibi detaylı analizleri bu sitede de yapabilirsiniz. Ayrıca İngilizceniz varsa MOZ’un blogunu da mutlaka takip etmenizi öneririm çok faydalı bilgiler paylaşıyorlar. 30 günlük ücretsiz deneme seçeneğiniz var.

Semrush

Semrush da yine Ahrefs ve Moz gibi bir SEO analiz sitesidir. Anahtar kelimenin tık başına verdiği Adsense ücretini görmekten tutun da birçok detaylı analizi yapabilirsiniz.

Ancak ben bu 3’ü arasından Ahrefs’i tercih ediyorum.

Size 16 adet püf nokta sunmaya çalıştım SEO teknikleri adı altında. Umarım faydası olur ve SEO konusunda biraz gelişme kaydedersiniz. Yaklaşık 1600 kelime olan bu içeriği hazırlarken gerçekten büyük emek verdim, sizde en azından bir yorumunuzu eksik etmeyip makaleyi sosyal medyada paylaşırsanız bana çok büyük fayda sağlarsınız. Hepinize iyi günler diliyorum.

 Sorularınız Varsa  Sorularınız olursa bana iletişim sekmesinden veya sitemin Facebook sayfasından ulaşabilirsiniz.

[Toplam Oy Sayısı: 7 Ortalama Puan: 4.4]