Kişisel, SEO

Uzmanından SEO ve Sorularla SEO Kitapları Hakkındaki Yorumlarım

Uzmanindanseovesorularlaseoyorumlarim

Merhaba arkadaşlar, uzun zamandır kişisel bir makale yazmıyordum. Bu yazacağım makale de tam kapsamlı bir kişisel makale sayılmaz ancak içinde yine kendi birkaç yorumum ve değerlendirmem bulunduğundan bu kapsama dahil ettim. Bildiğiniz gibi blogumda ‘webmaster blogu‘ sloganının hakkını vermek için internet sitesiyle uğraşan arkadaşlara faydalı bilgiler sunmaya çalışıyorum. Webmaster kategorisi kapsamlı bir kategori, içine siteyle ilgili çoğu şeyi dahil edebiliriz, bunlardan biri de SEO(Arama Motoru Optimizasyonu). SEO bir internet sitesi için en gerekli şeylerden biridir ve sitenin arama sonuçlarında önde çıkması için yapılan çalışmaları kapsar. SEO konusunda ülkemizde en çok satan kitaplardan biri, Kaan Gülten’in kaleme almış olduğu Uzmanından SEO ve Sorularla SEO kitaplarıdır. Bende bu makalemde bu iki kitap hakkındaki değerlendirmelerimden bahsedeceğim.

Uzmanından SEO ve Sorularla SEO

Kitabı 3 sene önce bir SEO Hocası’nın yapmış olduğu bir çekilişte kazanmıştım. Daha sonra yeni baskısı çıktığını duyunca bilgilerimi tazelemek adına 2016 senesinde Webtures’de bulunan bir formu doldurdum, kısa sürede ücretsiz kargo ile elime ulaştı. Webtures ve SEO Hocası ortak şirketler ve bu şirketlerin kurucusu kitabın yazarı Kaan Gülten. Bu iki şirket de kitaplar için bolca çekiliş yapmaktadır. Kitapları elde etmek isterseniz siteleri ve sosyal medya hesaplarını dikkatlice takip etmenizi öneririm. 


Uzmanından SEO

İki kitap da gerçekten çok güzel bir şekilde kaleme alınmış. Uzmanından SEO adlı kitapta SEO’yu öğreniyorsunuz, Sorularla SEO adlı kitapta ise sorularla SEO’yu kavrıyorsunuz. O nedenle ilk olarak Uzmanından SEO’yu, daha sonra Sorularla SEO’yu okumanızı öneririm. Uzmanından SEO kitabında baştan sona SEO ile ilgili temel bir bilgiye sahip olabilirsiniz, bunu ileriye götürmek de sizin elinizde. Bu kitap hakkında söyleyebileceğim, tek cümleyle kitabı özetleyeceğim cümle şudur : ” Uzmanından SEO kitabında Kaan Gülten size balığı vermiyor, balık tutmayı öğretiyor ! ” Bu ne demek şimdi  ? Diye soracak olursanız, çoğu e-kitap’ta veya normal kitapta direk ”üst sıralara çıkmak için şunu şunu yapın, ilk sayfa için şunu yapın” gibi sadece direk bilgi veriliyor. Ancak Uzmanından SEO kitabındaki bilgilerle balığı kendiniz tutmayı öğreneceksiniz, direk bilgi size gelmeyecek, siz bilgiye öğrendiğiniz bilgilerle ulaşacaksınız. Buda bilginin kalıcılığı ve faydası için çok önemli bir husus.

İlginizi Çekebilir :  SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır ?

Sorularla SEO

 Sorularla SEO kitabına gelecek olursam, ilk çekilişten kazandığım Sorularla SEO kitabı ile (5. Baskı) , 2016 senesinde kazandığım Sorularla SEO kitabında (13. Baskı) bir fark göremedim. Tabii ki yeni baskıda her şey değişecek diye bir kaide yok ancak sorular güncellenirse gerçekten hepimiz için faydası olur. Çünkü gün geçtikçe algoritmalar değişmekte ve insanların kafasında yeni sorular oluşmakta.

Makalemin sonuna gelirken hepinize iyi günler diliyor ve sizin de bu iki kitap hakkındaki yorumlarınızı bekliyorum. Ayrıca bende bu kitaplardan artık ikişer tane olduğundan bir çiftini ücretsiz olarak bir arkadaşımıza yollamayı düşünüyorum, netlik kazanınca haberdar edeceğim, hepinize tekrar iyi günler. Çıkmadan önce bir konuya değinmek istiyorum. Bu makalemi okuduğunuza göre seoya ilginiz var, ondan dolayı size wordpress seo eklentileri makaleme bakmanızı tavsiye ederim, faydası olacağını düşünüyorum.

[Toplam Oy Sayısı: 2 Ortalama Puan: 2.5]