Wordpress

WordPress Font Değiştirme – Pratik Yöntem

Wordpress Font Degistirme

Bir blogtaki içeriklerin okunabilirlik düzeyi çok önemlidir. Siz her ne kadar canınızı dişinize takıp, emek verip faydalı içerikler üretseniz bile, eğer o içerik okunaklı değilse, okunabilirlik oranı düşükse ziyaretçileriniz o içeriği okumadan çıkacak ve buda hemen çıkma oranınızın yükselmesine sebep olacaktır. Okunabilirlik oranını yükseltmenin en önemli yönteminden biri okunaklı, güzel bir font kullanmaktır. Bende bu wordpress font değiştirme konulu makalemde WordPress’te nasıl font değiştirebileceğinizi anlatacağım.

WordPress Font Değiştirme

 #  Öncelikle şuna değinmek istiyorum. Bazı temaların ayar panelinde font değiştirme özelliği oluyor, oradan gerek temanızın, gerek ise içerik kısmının fontlarını düzenleyebilirsiniz. Eğer hali hazırdaki temanızda böyle ayar yapma imkanınız varsa wordpress font değiştirme makalesini okumanıza gerek yok.

 #  Wordpress font değiştirme işleminin anlatımını bir eklenti üzerinden yapacağım çünkü çok daha pratik ve özelleştirilebilir. Elbette ki kod bilginiz varsa kendiniz de yapabilirsiniz.

 1  İlk olarak Wp Google Fonts isimli eklentiyi sitemize kuruyoruz.

Wordpress Font Degistirme - Ayar Sekmesi

WordPress Font Degistirme – Ayar Sekmesi

 2  WordPress font değiştirme için eklentimiz kurulduktan sonra yan panelde ayar için sekmesi çıkacaktır. O sekmeye tıklayarak ayar kısmına geçiyoruz.

 3  Ayarlar sekmesine geldiğinizde ayrı ayrı 5 font seçme imkanınız var. Şimdi detaylara gireceğim. Aşağıdaki resimde örnek bir font ayarını görüyorsunuz. Sadece 1 font için bu ayarlar.


Wordpress Font Degistirme - Font Secimi

WordPress Font Degistirme – Font Secimi

Font Ayarları

 #  Öncelikli olarak fontunuzu seçiyorsunuz, en iyi fontlar başlıklı makalemden güzel fontları görebilirsiniz. Fontunuzu seçtikten sonra o fontun kalın mı, italik mi, yoksa normal mi olacağını seçip, kalınlık derecesini de belirliyorsunuz. ”Normal 400” bölümünü seçtiğim yer orası.

 #  2. kısımda ise bu ayarını yaptığınız fontu sitenizin neresinde kullanmak istiyorsanız orayı seçiyorsunuz.

  • All (Body Tags) tema genelinde fontu aktif ediyor.
  • Ana başlık etiketi (H1)
  • Alt başlık (H2)
  • H3 H4 H5 H6 da alt başlıklardır. Sayı büyükdükçe başlık boyutu küçülür.
  • Blockquotes alıntılardır. Yazı panelinizde kalın ve italik butonunun sağında çift tırnak şeklinde gördüğünüz buton alıntı butonudur.
  • Lists ise listelerdeki kullanımıdır.
İlginizi Çekebilir :  Wordpress Yazıda Kod Gösterme Eklentisi

İşte bu tarz varyasyonlar oluşturarak sitenizdeki font çeşitliliğini arttırabilirsiniz. Örneğin ilk fontu sadece paragraflarda, ikinci seçtiğiniz fontu başlıklarda kullanabilirsiniz.   

 #  Fontlar sitenizin görünüşüne oldukça etki edecektir. Ancak sitenizin görünüşüne en çok etki eden unsur temalardır.  Ücretsiz WordPress Temaları , WordPress Dizi Teması, WordPress Film Teması makalelerime göz atarak WordPress temaları ile ilgili kaynak makalelerime ulaşabilirsiniz.

WordPress font değiştirme konulu makalem burada sona eriyor, sorularınız ve düşüncelerinizi yorum kısmında dile getirebilirsiniz. Ayrıca makaleyi sosyal medyada paylaşarak bana en büyük desteği sağlamış olursunuz, hepinize iyi günler diliyorum, hoşçakalın. Ayrıca WordPress Kalıcı Bağlantı Ayarları başlıklı makaleme de mutlaka bir göz atmanızı öneririm, seo için en pratik ve en iyi ayarları bulacaksınız.

 

[Toplam Oy Sayısı: 1 Ortalama Puan: 4]