Wordpress

WordPress En İyi 3 Galeri Eklentisi | Premium Niteliğinde


WordPress tabanlı sitelerde ilk kurulumu yaptığınızda varsayılan olarak bir galeri eklentisi gelir, hani ihtiyacınız olur da kullanırsınız diye. WordPress’in varsayılan olarak getirdiği bu galeri eklentisi işlevsellik, görsel ve birkaç açıdan pek kullanışlı değildir, o nedenle bu sonuç bizi yeni wordpress galeri eklentisi aramaya itmiştir.  Wordpress eklenti tabanında pek çok galeri eklentisi mevcuttur ancak her eklenti kategorisinde olduğu gibi birçoğu faso fisodur, ben wordpress galeri eklentileri konulu bu yazımda sizlere en iyi 3 galeri eklentisini listeleyeceğim.

 #   Yazıma başlamadan önce galerilerin öneminden biraz bahsedelim. Bazı arkadaşlar internet sitelerini tamamı ile yazıya dayandırmışlar, sürekli yazı, sürekli yazı. Bu yanlış olan bir şey değil elbette, size illa da wordpress galeri eklentileri kurun demiyorum.

 #   Ancak her WordPress tabanlı site sizin siteniz gibi olmayabilir, örneğin gezi rehberi kategorili bir site tanıtacağı yerler için fazlasıyla fotoğraf yayımlamaya ihtiyaç duyar, bu tarz siteler için wordpress galeri eklentisi tercih değil kaçınılmazdır.

 #   WordPress galeri eklentisi seçimini yaparken dikkat etmemiz gereken belli başlı unsurlar vardır. Evet bir eklenti görsel ve işlevsellik açısından iyi olabilir, ancak hız açısından kötü ise o eklentiyi tercih etmenizi önermem. Bunun sebebi hız sitenizin site içi seosu bakımından en önemli 3 faktör arasında yer alır ve önemsemeniz gerekir. Size listeleyeceğim eklentileri de bunları göz önünde bulundurarak listelemeye çalışacağım.

WordPress Galeri Eklentileri – En İyi 3 WordPress Galeri Eklentisi

 ÖNEMLİ :   Wordpress galeri eklentisi listemin sıralamasında kesinlikle iyi kötü olarak sıralama yapmıyorum, rastgele sıralıyorum, 1.sıradaki eklenti en iyi veya en sondaki eklenti en kötü eklenti değil yani.

1) WordPress Photo Gallery – WordPress Galeri Eklentisi

Photo Gallery - WordPress Galeri Eklentisi

Photo Gallery – WordPress Galeri Eklentisi

Eklentiyi WordPress.org Adresinden İndir

WordPress için kullanabileceğiniz en iyi galeri eklentilerinden biridir. WordPress foto galeri eklentisi kategorisinde tercih edilen eklentilerdendir. Birçok fonksiyonel özelliği mevcuttur, zaten bunları şimdi alt kısımda listeleyeceğim.

 #   Bu eklenti oluşturduğunuz kategorileri tıpkı bir küçük resim gibi göstermekte. Ayrıca galerilerdeki resimlerin üstüne gelince hover özelliği olarak resim bir miktar büyüyor, görsel açıdan iyi bir özellik. Ayrıca resme tıkladığınızda ek bir pencerede resmin orjinal boyutunu göstermekte (lightbox olarak). Eklentiyi kurduğunuzda panel sekmenize eklentinin özel sekmesi eklenir ve ayarlarını buradan yapabilirsiniz.

Wordpress Photo Gallery - WordPress Foto Galeri Eklentisi - Lightbox

WordPress Photo Gallery – WordPress Foto Galeri Eklentisi – Lightbox

 #   Eklentinin ücretli versiyonları da bulunmakta. Eklentinin WordPress sayfasından ilgili linklere gidip detaylara ulaşabilirsiniz, burada baz aldığımız wordpress galeri eklentisinin versiyonu FREE versiyon. Eklentinin FREE versiyonu toplamda 300.000’i aşkın kez indirilmiş.

WordPress Photo Gallery – WordPress Galeri Eklentisi Özellikleri

 • Sınırsız galeri ve albüm ekleyebilirsiniz.
 • Eklenti responsive (duyarlı) tasarıma sahiptir, her cihaza ve her çözünürlüğe uyum sağlar.
 • Sosyal medya ile uyumludur.
 • Basit lightbox özelliği mevcuttur, görsel açıdan eklentiye bir artıdır.
 • Galerideki resimlerin görünmesi için 4 farklı tasarım mevcuttur. Bu tasarımları aşağıda görebilirsiniz.
 • Eklentiden oluşturduğunuz galerilere İnstagram ve Flickr hesabınızdan görseller ekleyebilirsiniz.

Masonry Görünümü

Wordpress Photo Gallery - WordPress Galeri Eklentisi - Masonry View

WordPress Photo Gallery – WordPress Galeri Eklentileri – Masonry View

Thumbnails Görünümü

Wordpress Photo Gallery - WordPress Galeri Eklentileri - Thumbnails View

WordPress Photo Gallery – WordPress Galeri Eklentileri – Thumbnails View

Mosaic Görünümü

Wordpress Photo Gallery - WordPress Foto Galeri Eklentisi - Mosaic View

WordPress Photo Gallery – WordPress Foto Galeri Eklentisi – Mosaic View

İmage Browser Görünümü

Wordpress Photo Gallery - WordPress Galeri Eklentisi - Image Browser View

WordPress Photo Gallery – WordPress Foto Galeri Eklentisi – Image Browser View

2) NextGEN Gallery – WordPress Galeri Eklentisi

NextGEN Gallery - WordPress Foto Galeri Eklentisi

NextGEN Gallery – WordPress Foto Galeri Eklentisi

Eklentiyi WordPress.org Adresinden İndir


İlginizi Çekebilir :  Wordpress Tüm Dış Linkleri Nofollow Yapma

WordPress galeri eklentisi listemize 2. sıradaki eklentimiz ile devam ediyoruz, NextGEN Gallery eklentisi bugüne kadar 1 milyonu aşkın indirilmiş, bu sayı bile eklentinin ne kadar kaliteli olduğunu anlamada bize yetiyor. Hem PRO versiyonu hem de FREE versiyonu bulunan bu wordpress galeri eklentisinin, FREE versiyonu bizim işimizi görecek türden, öyle olmasa +1 milyon gibi bir indirme sayısıyla karşılaşmazdık.

 #   Thumbnail galeride resimin tam boyutunu görmek için üstüne tıkladığınızda aşağıdaki gibi hoş bir görünüm penceresi açılıyor, dilerseniz sağ üst köşedeki çarpı butonundan kapatıp sitedeki sayfaya dönebiliyorsunuz.

NextGEN Gallery - WordPress Galeri Eklentisi - Slider

NextGEN Gallery – WordPress Galeri Eklentileri – Slider

NextGEN Gallery – WordPress Galeri Eklentisi Özellikleri

 • Responsive bir tasarıma sahiptir.
 • FREE versiyonda 4 farklı albüm oluşturma seçeneği mevcut. (Thumbnail, Slideshow, List, Compact)
 • Albümler için 2 farklı görüntüleme imkanı mevcuttur.
 • Eklenti kurulumunu yaptığınızda yazı panelinize galeri oluşturabilmeniz için bir buton ekler. Bu butonu kullanarak rahatça galeri oluşturabilirsiniz.
 • Seçtiğiniz galerileri ekleyerek albümler oluşturabilirsiniz.
 • Lightbox özelliği bu wordpress galeri eklentisinde de mevcuttur.
 • Eklenti wordpress foto galeri eklentisi listemdeki diğer eklentiler gibi bir çok tema ile uyumlu bir şekilde çalışmaktadır.
 • Resimlerin üstüne tıkladığınızda yeni bir pencerede orjinal boyut görünür ve alt kısımda da diğer resimler küçük bir şekilde görünür. Oradan diğer resimleri de kolayca görüntüleyebilirsiniz.

Thumbnail Galeri

NextGEN Gallery - WordPress Galeri Eklentisi - Thumbnail

NextGEN Gallery – WordPress Galeri Eklentisi – Thumbnail

Compact Albüm

NextGEN Gallery - WordPress Galeri Eklentisi - Compact

NextGEN Gallery – WordPress Galeri Eklentileri – Compact

Sideshow Galeri

NextGEN Gallery - WordPress Foto Galeri Eklentisi - Slideshow

NextGEN Gallery – WordPress Foto Galeri Eklentisi – Slideshow

Liste Albüm

NextGEN Gallery - WordPress Foto Galeri Eklentisi - List

NextGEN Gallery – WordPress Foto Galeri Eklentisi – List

3) Envira – WordPress Galeri Eklentisi

Envira - WordPress Galeri Eklentisi

Envira – WordPress Foto Galeri Eklentisi

Eklentiyi WordPress.org Adresinden İndir

Babayiğit eklentiyi sona sakladım desem yanlış olmaz sanırım. Envira wordpress galeri eklentisi, alanında en iyi eklentilerden biridir. 90.000+ indirilme sayısına sakın aldanmayın ! Sizde eklentiyi kullandığınızda kaliteyi hissedeceksiniz diyebilirim. Yine wordpress foto galeri eklentisi listemdeki diğer eklentiler gibi bu eklentinin de ücretli versiyonları mevcut, ben yine ücretsiz versiyonunu baz alacağım.

 #   Eklenti kurulumunu yaptığınızda WordPress panelinde ayrı sekmesini görebilirsiniz, oradan eklentinin ayarlarını yapabilirsiniz. Eklentide resim eklemek çok basittir. Şunu da söyleyeyim, Envira, WordPress galeri eklentileri arasında en hızlı eklentilerden biridir, hıza önem veriyorsanız tercihiniz Envira olmalıdır.

 #   Eklenti ile oluşturduğunuz galerileri hızlıca herhangi bir yazı, sayfa veya bileşene ekleyebilirsiniz.

Envira – WordPress Galeri Eklentisi Özellikleri

 • WordPress galeri eklentisi listemdeki diğer 2 eklenti gibi responsive özelliğe sahiptir, herhangi bir cihaz veya çözünürlükte bozulma yaşamaz, sorunsuzca çalışır.
 • Eklenti ile oluşturduğunuz galerilerdeki resimlerin üzerinde sosyal paylaşım butonları (Facebook, Twitter, Google+, Pinterest) mevcuttur. Buda güzel bir özellik.
 • Envira WordPress galeri eklentisi profesyonel fotoğrafçıları da düşünmüş. Gerekli ayarları yaptığınızda oluşturduğunuz galerilerdeki fotoğrafların altında ISO değerleri gibi teknik değerler gözükecektir.
 • Fotoğraflarınıza Watermark ekleyebilirsiniz. Watermark nedir diye soracak olursanız resim/fotoğrafın herhangi bir yerindeki logonuzdur diyebilirim. Örneğin ben kendim oluşturduğum çoğu resime logomu ekliyorum, bu makalede de örnekleri mevcut. Envira ile bunu tek tek fotoğraflara programlar ile eklemek yerine tek bir özellik ile tüm fotoğraflarınıza ekleyebilirsiniz, programla uğraşmazsınız.
 • Bazı wordpress foto galeri eklentisi kategorisindeki eklentilerden farklı olarak Instagram galeri imkanı mevcuttur.
 • En iyi özelliklerinden biri de galerilerinizdeki fotoğrafları tek butonla indirmeye sunmasıdır. Evet, bunu ziyaretçileriniz için aktif hale getirdiğinizde ziyaretçileriniz herhangi bir galerinizdeki fotoğraflarınızı indirebiliyor olacaklar.

 #  İnanın bana tek tek fotoğraflarla demo sunmaya kalkarsam hem sizin kafanızı karıştırırım, hem de tam potansiyel ile sunamayabilirim. Çünkü çok fazla demo mevcut. O nedenle Envira – Wordpress Galeri Eklentisi Demoları linkine tıklayarak eklentinin resmi sitesindeki demolara erişebilirsiniz.

WordPress Galeri Eklentisi | En İyi 3 Galeri Eklentisi | Bakmadan Geçme ‘ başlıklı makalem hakkında sorularınız, merak ettikleriniz ve öğrenmek istedikleriniz varsa bana yorum kısmından sorabilirsiniz. Ayrı zamanda makale hakkındaki düşüncelerinizi de yorum kısmında belirtirseniz memnun olurum, sizler için uğraşıyor, detaylı içerikler yazmak için çaba sarf ediyorum. Makaleyi sosyal ağlarda da paylaşarak bana en büyük desteği sağlamış olursunuz, hepinize iyi günler.

[Toplam Oy Sayısı: 0 Ortalama Puan: 0]