Wordpress

WordPress Hız ve Optimizasyon Eklentileri

Wordpress Hız ve Optimizasyon Eklentileri

  WordPress kullananların en büyük sorunlarından biri eklentilerden , gereksiz kodlardan vb. faktörlerden kaynaklanan site yavaşlama sorunudur. Sitelerimizin yavaş olması ziyaretçi etkinlik verimliliğini düşüreceği gibi arama motorlarında hızlı index almamızı da zorlaştırmaktadır. Yavaş bir site ziyaretçi gözünde olumsuz bir etki bırakacağı gibi , arama motoru botları  da siteyi yavaş gezeceği için yavaş indexleyecektir. Bu makalemde WordPress kullanan arkadaşlar için ‘WordPress Hız ve Optimizasyon Eklentileri‘ paylaşmaya karar verdim. Listeleme şeklinde açıklama yaparak gideceğim , keyifli okumalar.

WordPress Hız ve Optimizasyon Eklentileri

 

1 ) W3 Total Cache

w3totalcache

  WordPress için en detaylı ve en çok verim sağlayan hız optimizasyon eklentilerinden biridir. GtMetrix , PageSpeed ve daha birçok site hızı ölçme aracında (Önerilen Makale : Kaliteli Site Hızı Ölçme Siteleri) yüksek puan almanızı sağlar. Sağladığı faydalardan bahsetmek gerekirse makale çok uzayabilir , ancak şunu bilin ki ayarlarını doğru ve verimli olacak şekilde yaptığınızda büyük fayda sağlıyor. Eklenti , ayrı zamanda WordPress kullanıcıları tarafından en çok kullanılan eklentilerden biri. Ancak eklenti ayarlarını bilen bir kişiyle yapmanız doğru olacaktır , çünkü çok fazla ayarı mevcut ve yanlış yapılması size fayda değil zarar sağlıyor. O nedenle ya Google’dan ayarlarını araştırabilir , ya da bilen bir kişiyle yapabilirsiniz.

2 ) WP Super Cache

wp_super_cache

  Buda W3 Total Cache gibi birçok hız faktöründe olumlu sonuç almanızı sağlıyor. 1 milyonun üzerinde kurulumu olan eklenti W3 Total Cache gibi detaylı bir eklenti , ancak hangisi daha iyi diye soracaksınız net bir söylemem doğru olmaz , araştırmalarım sonucunda iki eklentinin kullanıcıların da olumlu sonuç almış olduğuna şahit oldum.


3 ) WP Smush

wp_smush

  WordPress için en çok tercih edilen resim sıkıştırma eklentilerden biri olan WP Smush , resimlerinizi basit bir şekilde sıkıştırmanızı sağlıyor ve ayarladığınızda , yüklediğiniz her resimi otomatik olarak sıkıştırıyor. Eklentinin kurulumunu yaptığınızda ” Ortam » WP Smush ” kısmından ayarlarına ulaşabilirsiniz. O kadar aman aman bir ayarı yok , basit bir şekilde yapılıyor , tek tıkla bütün resimleri optimize edebiliyorsunuz.

İlginizi Çekebilir :  Kaliteli Tanıtım Yazısı Nasıl Olmalıdır ?

 Yazar Öneriyor:  WordPress şifre sıfırlama adlı makaleyi okuyarak unuttuğunuz WordPress şifresini nasıl sıfırlayacağınızı öğrenebilirsiniz.

4 ) WP Optimize

wp_optimize

  Bu eklenti WordPress veri tabanınızdaki gereksiz dosyaları vb. şeyleri ara ara temizleyerek verimlilik konusunda size fayda sağlıyor , o nedenle mutlaka kullanılması gereken eklentilerden biri diyebilirim bu eklenti için.

  Bu eklentileri kullanarak sitenizi bir nebze de olsun hızlandırabilirsiniz , ancak W3 Total Cache ve WP Super Cache isimli eklentileri aynı anda kullanmamanızı tavsiye ederim , aksi halde çakışma yaşayarak sorun çıkarıyorlar. O nedenle birini seçin , onu kullanın. Umarım makalenin faydası dokunur , hepinize iyi günler diliyorum.

  Bir önceki makalem ‘Facebook Çekiliş Sonuçları Açıklandı !‘ makalesinde Facebook’tan yaptığım çekilişin sonuçlarını açıkladım , merak ediyorsanız bakabilirsiniz. Ayrıca WordPress Galeri Eklentisi makaleme bir göz atmanızı da tavsiye ederim.

[Toplam Oy Sayısı: 0 Ortalama Puan: 0]