SEO, Wordpress

WordPress Kalıcı Bağlantı Ayarları | SEO için En İyi Ayarlar

Wordpress Kalici Baglanti Ayarlari

   Google siteleri sıralarken iki ana kriteri ele alır. Site dışı seo ve Site içi seo olarak iki ana dala ayrılan bu kriterlerden site dışı seo sitenizin dış kaynaklı çalışmalarını yani backlinkleri, sosyal medya paylaşımlarını vb. şeyleri kapsarken, site içi seo ise tamamı ile sitenizin içindeki ayarları kapsamaktadır. Site içi seo kriteri olarak birçok kriter bulunmaktadır. Örnek olarak hız site içi seo bakımından çok önemlidir. WordPress site hızlandırma konumda bunun önemine değinmiştim. Diğer bir site içi seo kriteri ise url yapısı yani WordPress kalıcı bağlantı ayarları konusudur. WordPress kalıcı bağlantı ayarları nasıl olmalı ? Diye soran arkadaşlar için faydalı bir makale olabilir diye düşünüyorum.

WordPress Kalıcı Bağlantı Ayarları Nasıl Yapılır ?

 1  Wordpress kalıcı bağlantı ayarlarını yapmak için öncelikle WordPress admin panelimize giriş yapalım. Ardından Ayarlar » Kalıcı Bağlantılar »  Özel Yapı yolunu izleyelim.

wordpress kalıcı bağlantı ayarları

WordPress Kalıcı Bağlantı Ayarları

 2  Özel sekmesine tik attıktan sonra wordpress kalıcı bağlantı ayarlarınız  ;

  • /%category%/%postname%/
  • /%postname%/

İkisinden biri olabilir, ikiside idealdir.

 #  ”%category%” yapısı linkinizde yazınızın kategorisini gösterir, kısa olsun öz olsun diyorsanız kullanmayabilirsiniz. Ancak bazen kategoriler de SEO için fayda sağlamaktadır çünkü yazınızın anahtar kelimelerinden birini içerebilir, kısacası %category% koyup koymamak size kalmış.


 #  Ancak yinede WordPress kalıcı bağlantı ayarlarında %category% kullanmamak yani direk /%postname%/ yapısını kullanmak daha sağlıklıdır. Çünkü ana domaine yakın olan url ler daha değerlidir.

SEO için En İyi URL Yapısı

 #  Seo için en iyi ve en verimli sonuç alacağınız url yapısı, en kısa olanıdır. Ancak kısa olacak diye makale bağlantı ayarında anahtar kelimenizi geçirmeyi ihmal etmeyin, anahtar kelimenizin geçmesi çok önemlidir.

  Seo için en iyi url yapısı kısa olanıdır dedik, bundan hareketle uzantı kullanmamanın iyi olacağı sonucuna varıyoruz. Url yapınızda “.htm, .html vs.” gibi uzantılar kullanmayın, daha doğrusu hiç uzantı kullanmayın. Bunlar hiçbir faydası olmayan ve fazladan karakter kaplayan yapılardır. O nedenle WordPress en iyi kalıcı bağlantı ayarları için uzantı kullanmamak, yapıyı sade tutmak gerekiyor.

İlginizi Çekebilir :  SEO Resim Optimizasyonu - Wordpress Resim Optimizasyonu Nasıl Yapılır

 Not :   Kendi blogumda şuan .html uzantı yapısını kullanmaktayım, ne yazık ki bunu geç fark ettiğimden dolayı değiştirmek biraz riskli. Yakın zamanda 301 yönlendirmesi yapacağım.

 #   WordPress SEO dostu url yapısı için makalelerinizde de mutlaka URL’yi kısa tutmaya çalışın, WordPress otomatik olarak yazı başlığını URL olarak atamaktadır. Bu url yapısını gereksiz kelimelerden arındırabilirsiniz.

WordPress için URL Yapıları başlığı için otomatik atanan URL :

  • https://hkirsan.com/wordpress-icin-url-yapilari

Bunu gereksiz kelimelerden arındırabiliriz.

  • https://hkirsan.com/wordpress-url-yapilari

“için” kelimesi gereksiz yer kaplayacağından onu attık ve fazladan karakter tasarrufu yaptık.

WordPress Kalıcı Bağlantı Ayarları‘ başlıklı makalem hakkında sorularınız veya eklemek istediğiniz bir şey varsa yorum kısmına geri dönüşlerinizi bekliyorum, bir sonraki makalemde tekrar görüşmek üzere iyi günler. Ayrıca WordPress SEO eklentileri konulu makaleme göz atarak WordPress için en iyi seo eklentilerini görebilirsiniz.

[Toplam Oy Sayısı: 4 Ortalama Puan: 3]