Wordpress

WordPress Kategori İd ve Yazı İd Öğrenme

wordpress-kategori-id-ve-yazi-id-ogrenme-mini

WordPress’te bazı temalarda özel olarak magazin bölümleri bulunur. Bu magazin bölümlerinde yayınlanacak yazıların kategorisini belirlemek için tema panelinizden kategori id girmeniz gerekmektedir. Her kategorinin farklı bir id’si  vardır ve öğrenmesi gerçekten çok basittir. Yazı id ise birçok durumda lazım olmaktadır. ‘WordPress Kategori İd Öğrenme’ , ‘WordPress Yazı İd Öğrenme’ konulu başlıkları bu makalemde bulabilirsiniz.

WordPress Kategori İd Öğrenme

Öncelikle WordPress yönetici panelimize giriş yapalım. Daha sonra Yazılar » Kategoriler sekmesine girelim. Bundan sonra karşımıza aşağıdaki gibi bir sayfa çıkacaktır. Kategori id’sini öğrenmek istediğimiz kategorinin üstüne gelelim ve düzenle sekmesine tıklayalım.

wordpress-kategori-id-yazi-id-ogrenme-kategorisayfa

WordPress Kategori id ve Yazı id Öğrenme

Düzenle butonuna bastıktan sonra karşımıza düzenleme sayfası çıkacak. Daha sonra düzenleme sayfasındayken tarayıcımızın url sekmesine tıklayalım. Karşımıza aşağıdakinin benzeri bir url sekmesi çıkacaktır.


wordpress-kategori-id-yazi-id-ogrenme

WordPress Kategori İD ve Yazı İD Öğrenme – URL

Yukarıdaki URL’de ‘İD=18’ yazan yer düzenlemekte olduğunuz kategorinin İD’sidir. Yani kategorimizin id numarası 18. İD ile bütün olarak almayın, İD hangi sayıya eşitse o kategorimizin id’si. WordPress kategori id öğrenme işlemi işte bu kadar basit.

WordPress Yazı İD Öğrenme

Yazı İD Öğrenmek için yine aynı mantığı izleyeceğiz o yüzden detaylı detaylı resimlere gerek yok. Yazılar » Tüm Yazılar » Düzenlemek İstediğiniz Yazı » Düzenle yolunu izleyin. Düzenle sekmesine girdikten sonra yine tarayıcınızın url barına bakın. Yine ‘İD = Sayı’ gibi bir ifade göreceksiniz. Sayı yazan kısımdaki sayı yazınızın İD’sine eşittir.

WordPress kategori id öğrenme, WordPress yazı id öğrenme konusu hakkında kafanızda soru işaretleri varsa bana ulaşarak sorabilirsiniz, bildiğim kadarıyla cevaplarım. Hepinize iyi ve neşeli günler diliyorum.

 

[Toplam Oy Sayısı: 0 Ortalama Puan: 0]
İlginizi Çekebilir :  Resimleri Sıkıştırabileceğiniz Site, Program ve Eklentiler