SEO, Wordpress

WordPress için Altın Değerinde SEO Eklentileri

Wordpress SEO Eklentileri Nelerdir

WordPress, gerek pratiklik, gerek ise dinamik yapıdan en çok kullanılan içerik yönetim sistemlerinden birisidir. Belkide WordPress’in bu denli dinamik olmasını sağlayan bir unsur da eklentilerdir. Bazı eklentileri WordPress siteler için olmazsa olmazdır. Örneğin Akismet eklentisi birçok WordPress tabanlı site tarafından spam yorumları engellemek amaçlı kullanılır. WordPress’te SEO için de tıpkı Akismet gibi mutlaka denemeniz gereken eklentiler mevcut, birçoğu pek bilinmese de bu makaleyle öğreneceğinizi umarak WordPress SEO eklentileri konulu yazıma başlıyorum.

WordPress SEO Eklentileri

Genel SEO Eklentileri

Aşağıda listelediğim 2 eklenti de WordPress SEO eklentileri arasında en çok kullanılan ve en yüksek indirilme sayılarına ulaşılan eklentilerdir. Genel SEO bakımından WordPress’te birçok eklenti mevcut ancak bu 2 eklenti en otoriter olanlarıdır diyebilirim.

Yoast SEO

Wordpress SEO Eklentileri - Yoast SEO

WordPress SEO Eklentileri – Yoast SEO

Yoast SEO , WordPress’te en çok kullanılan SEO eklentilerinden biridir ve benim de size genel SEO eklentileri kategorisindeki tavsiyem Yoast olacaktır. Çünkü oldukça detaylı ayarlara sahip, birçok kişi ayarları karışık geldiğinden All ın One SEO’ya yöneliyor ancak Yoast tek geçer benim nezimde. Ayarlarını da yapmaya başladıkça ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz. O nedenle WordPress SEO eklentileri arasında Yoast’ı mutlaka denemenizi tavsiye ederim.

All ın One SEO

Wordpress SEO Eklentileri - All in ONE SEO Pack

WordPress SEO Eklentileri – All in ONE SEO Pack

WordPress kullanan kişiler genellikle ikiye ayrılıyor, Yoast kullananlar ve All in One SEO Pack kullananlar, ben tabii ki her ne kadar Yoast tercih etsem de All ın One kullananlara saygılıyım çünkü bu eklenti de Yoast kadar kaliteli bir eklentidir ve size pek de eksikliğini hissettirmeyecektir. Ayarlar kısmına geldiğimizde Yoast kadar karışık bir ayarlama sistemi yoktur.

WordPress Diğer SEO Eklentileri

Redirection (301 Yönlendirme)

SEO açısından 301 yönlendirmeler büyük önem taşımaktadır. 301 yönlendirmeleri doğru yapılmadığı zaman backlink kayıpları yaşanmakta, 404 hata sayfaları bizi karşılamaktadır. 301 yönlendirmelerini doğru yapmak için WordPress SEO eklentilerinden Redirection eklentisini mutlaka denemelisiniz. Kendim de kullandığım güzel eklentilerden biridir ve SEO için kullanılması gereklidir.

External Links

 #  Bu eklenti SEO açısından maksimum önem taşımaktadır. Lütfen bu eklentiyi atlamayınız ve detaylı olarak üşenmeden okuyunuz, aksi takdirde çok şey kaybedersiniz.

External Links eklentisi WordPress SEO eklentilerinden link yönetimini sağlayan eklentilerden biridir. Genel anlamda sitemizden dışarıya verdiğimiz linkleri 2’ye ayırırız. Nofollow ve Dofollow olmak üzere. Nofollow olarak başka siteye verdiğimiz linkler varsa, link verdiğimiz site bizim SEO kalitemizden istifade edemeyecektir.

Eğer dofollow olarak dışarıya link veriyorsak link verdiğimiz site bizim hem SEO kalitemizden, hem domain otoritemizden yararlanacaktır. Dışarıya dofollow link vermek sakıncalı değildir ancak dışarıya verdiğiniz her linki dofollow olarak veriyorsanız bu arama motorları tarafından anormal algılanmaktadır. Dofollow linkleri sadece sitenizden tanıtım yazısı veya footer link sattığınızda tercih etmenizi öneririm.

İşte External Links eklentisi burada yardımımıza koşmaktadır. Bu eklenti ile şimdiye kadar sitenizden dışarıya her linki dofollow olarak vermiş olsanız bile tek bir tıkla tüm linkleri nofollow yapabilirsiniz. Buda sitenizin doğal SEO’su açısından maksimum derecede önemlidir. O nedenle WordPress SEO eklentileri arasında mutlaka ama mutlaka bulundurmanız gereken bir eklenti.

 Dipnot:  Eklenti ile sadece tüm linkleri nofollow yapma işlemini değil, linklerle ilgili çeşitli işleri de yapabiliyorsunuz. Örneğin tüm dış linkleri yeni sekmede açma, yanına ikon ekleme gibi işlemler. Ayrıca tüm linkleri nofollow yaparken nofollow olmasını istemediğiniz link varsa bunuda eklenti ayarlarından belirtebiliyorsunuz.

SEO Friendly İmages

Wordpress SEO Eklentileri - SEO Optimized Images

WordPress SEO Eklentileri – SEO Optimized Images

 #  Resimlerin SEO üzerindeki etkisi büyüktür, gerek görsel arama sonuçlarında, gerek ise normal arama sonuçlarında. O nedenle güzel bir optimizasyon şarttır.

Türkçesi SEO dostu resimler anlamına gelen SEO Friendly İmages eklentisi, resimler için seo konusunda size büyük katkı sağlamaktadır. Alt etiketleri, title ve tanım etiketleri gibi değerleri otomatik olarak ayarlıyor diye bilmekteyim. Ancak benim kullanmadığım bir eklentidir çünkü resimler için SEO’yu manuel olarak yapmakta daha çok fayda var diye düşünmekteyim. SEO Resim Optimizasyonu  başlıklı makalemden SEO için resim optimizasyonunun WordPress tabanlı sitelerde nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir :  Wordpress Yazı İçinde Reklam Gösterme

Google XML Sitemap

Wordpress SEO Eklentileri - Google XML Sitemap

WordPress SEO Eklentileri – Google XML Sitemap

 #  Eklentiyi açıklamadan önce söyleyeyim. Yukarıda bahsettiğim Yoast SEO eklentisini kurduysanız bu eklentiyi kullanmanıza gerek yok çünkü Yoast içinde dahili site haritası ile gelmektedir. Site haritasına ihtiyacınız varsa bu eklentiyi kullanabilirsiniz.

 Google XML Sitemap WordPress üzerinde en çok indirilen sitemap eklentisidir. Kolay ve detaylı ayarları ile dinamik bir site haritasına sahip olabilirsiniz. Sanırım site haritasının SEO açısından öneminden bahsetmeme gerek bile yok. WordPress seo eklentileri arasında bu eklentiye de yer vermek istedim, basit ve fonksiyonel bir eklenti.

Yet Another Stars Rating

Wordpress SEO Eklentileri - Yet Another Stars Rating

WordPress SEO Eklentileri – Yet Another Stars Rating

 #  Hiç daha önce arama motorlarında yıldızlı sonuçlar ile karşılaştınız mı ? Evet aynen aşağıdaki resimdeki gibi olan sonuçlardan bahsediyorum.

Wordpress SEO Eklentileri - YARS

WordPress SEO Eklentileri – YARS

 #  Bu tarz yıldızlı çıkan sonuçlar daha çok ilginizi çekiyor ve genelde ona tıklıyorsunuz değil mi ? İşte bu Schema biçimlendirmeleriyle olmaktadır.

Yet Another Stars Rating eklentisini kullanarak WordPress üzerinde bunu gerçekleştirebilirsiniz. Yakın zamanda ayarlarını yayınlayacağım ama beklemek istemiyorsanız internetten araştırabilirsiniz, eklentinin Türkçe desteği de mevcuttur. Bu eklentiyi kullanarak mutlaka arama sonuçlarında dikkat çekeceğinizden emin olabilirsiniz.

Wp Fastest Cache

 #  Hatırlarsanız WordPress site hızlandırma konulu makalemde hızlı bir sitenin seo için öneminden bahsetmiş ve sizlere 2000 kelimelik hızlandırma rehberi sunmuştum. Hızlı bir siteye sahip olmanın ilk koşullarından biri güzel bir cache eklentisi kullanmaktır.

 Wp Fastest Cache tamamen yerli yapım olan ve Emre Vona tarafından geliştirilen WordPress cache eklentisidir. Tam anlamıyla WordPress seo eklentileri arasında yer almasada dolaylı yoldan site hızına etki ettiği için SEO’ya da artı puan sağlamaktadır. O nedenle ben tamamen pratik ve etkili bir cache eklentisi olan Wp Fastest Cache eklentisini denemenizi mutlaka tavsiye ederim.

Broken Link Checker

 #  Sitenizde bulunan kırık linkler genel manada sitenizin SEO’suna olumlu yansımamaktadır. O nedenle sitenizdeki kırık linkleri belirli periyotlarla kontrol etmeniz gerekmektedir.

Broken Link Checker eklentisini kullanarak kırık linklerinizi tarayabilir ve düzeltebilirsiniz, böylelikle hem seo açısından puanınızı düşüren, hem de kullanıcı deneyimini olumsuz yönde etkileyen kırık linklerden kurtulursunuz.

Breadcrumb NavXT

 #  Breadcrumbu genel olarak sayfanızın üstünde yer alan ve o sayfaya geliş yolunuzu gösteren navigasyonlar olarak tanımlayabiliriz. Breadcrumb kullanımı SEO için önemlidir, bazı temalarda varsayılan olarak gelmektedir, varsayılan olarak gelmeyen temalarda ise bu eklentiyi kullanabilirsiniz.

 Breadcrumb NavXT eklentisini kullanarak sizde güzel Breadcrumblar oluşturabilirsiniz. Kullanıcı deneyimine olumlu yönde etki eden, ziyaretçinin sayfada kaybolmamasını sağlayan ve seo açısından artı puan olarak yansıyan Breadcrumbları kullanmanızı tavsiye ederim. WordPress seo eklentileri arasında bu eklentiyi de es geçmemek istedim bundan dolayı.

Share Buttons by AddThis

Wordpress SEO Eklentileri - AddThis

WordPress SEO Eklentileri – AddThis

 #  Sosyal medya kullanımının SEO üzerindeki etkisi gün geçtikçe artmaktadır. O nedenle sitenizi sosyal medyalara entegre etmek için birkaç eklenti kullanmanız gerekmektedir. Bu eklentilerinden biri de sitenizde sosyal paylaşım butonları göstermenizi sağlayan AddThis eklentisi.

AddThis eklentisi WordPress üzerinde en çok bilinen sosyal paylaşım eklentilerinden biridir. Makalenizde veya sayfanızda, ayarları yaptığınızda sosyal paylaşım butonları görünür. Buda hem etkileşimi arttırmak, hem de sosyal medya ile uyum sağlamak açısından son derece önemlidir.

WordPress SEO eklentileri konulu makalemden bu kadar arkadaşlar. Sizler için emek veriyor ve yazıyorum, sadece tek bir buton ile bu faydalı makaleyi sosyal mecralarınızda paylaşmaya ne dersiniz ? Buda bana hem ek kitle kazandıracak, hem de faydalı makalelerin ilgili kitleye ulaşmasını sağlayacaktır.

Aşağıda bulunan sosyal medya butonları ile makaleyi paylaşabilirsiniz. Ayrı zamanda tavsiye eklentileriniz veya makale hakkında sormak istedikleriniz varsa yorum kısmından sorunuz, muhakkak cevap veririm, hepinize iyi günler.

 

 

[Toplam Oy Sayısı: 9 Ortalama Puan: 3.8]