Wordpress

WordPress SSL Kurulumundan Sonra Yapılacaklar

Wordpress SSL Kurulumundan Sonra Yapilacaklar

SSL sertifikaları sitelerin güvenilir bir bağlantıya sahip olduğunu belirten sertifikalardır ve son zamanlarda kullanımları iyice artmıştır. Sitelerde genellikle yeşil renkli olarak gördüğümüz kilit iconu bize o sitenin güvenilir olduğunu belirtmektedir ve SSL sertifikaları kullanıcı deneyimi için de son derece önem taşımaktadır. ‘SSL Sertifikası Kullanmanın Yararları‘ başlıklı makalemde SSL sertifikalarının yararlarına değinmiştim, o makaleyi de incelemenizi tavsiye ederim. WordPress tabanlı sitenizin cPanel’inden SSL sertifikası kurduğunuzda veya ilgili birimlere kurulum yaptırdığınızda iş kuruldu bitti ile kalmamaktadır. Ondan sonra da ek birkaç ayar yapmanız gerekiyor tam kurulum için. ‘WordPress SSL Kurulduktan Sonra Yapılacaklar‘ başlıklı makalemde WordPress tabanlı sitemize SSL kurulumu yaptıktan sonra yapmamız gerekenlerden bahsedeceğim, keyifli okumalar.

 #  Piyasada ücretsiz ssl veren siteler mevcut, ücretsiz SSL’yi CloudFlare aracılığı ile de alabilirsiniz. CloudFlare hakkında detaylara CloudFlare Kurulumu, CloudFlare Ayarları gibi bilgilerin yer aldığı makalemden ulaşabilirsiniz. CloudFlare Nedir ? Makaleme linke tıklayarak gidebilirsiniz.

WordPress SSL Kurulduktan Sonra Yapılacaklar

1) Htaccess 301 Yönlendirmesi

Wordpress SSL Kurulumu - Htaccess Yonlendirmesi

WordPress SSL Kurulumu – Htaccess Yonlendirmesi

WordPress SSL kurulumu için kesinlikle en önemli ayardır. SSL kurulumu yapıldıktan sonra sitenizin htaccess dosyasından 301 yönlendirmesi yapmalısınız. Bu 301 yönlendirmesini yapmamızın sebebi örneğin bir kullanıcı sitenize ‘http://hkirsan.com’ adresiyle giriyorsa onu ‘https://hkirsan.com’ adresine yönlendirir. Eğer yapmazsanız o kullanıcı sitenizde SSL kurulu olmasına rağmen http taglı versiyonunda dolaşacaktır.

Bu ayarı yapmak için htaccess dosyanıza şu kodu eklemeniz yeterlidir. Eğer işe yaramazsa internette daha çeşitli kodlar mevcut ama bu en idealidir diyebilirim.

RewriteEngine On
RewriteCond %{SERVER_PORT} 80
RewriteRule ^.*$ https://%{SERVER_NAME}%{REQUEST_URI} [R=301,L]

 2) Ana Site Adresinizi ‘HTTPS’ Olarak Belirtin

Wordpress SSL Kurulumu - Site Adresinizi Belirtin

WordPress SSL Kurulumu – Site Adresinizi Belirtin

‘Ayarlar » Genel’ yolunu izledikten sonra ‘WordPress Adresi (URL)‘ ve ‘Site Adresi (URL)‘ yazan kısımları sitenizin https ile başlayan adresi ile doldurun. Buda ufak ama yapmanızda fayda var diyebileceğim bir ayar. WordPress SSL kurulumunda bu noktayı da dikkate almanızda fayda var.


3) Tema Dosyanızda HTTP ile Çekilen Bağlantı Olmasın

Wordpress SSL Kurulumu - HTTP Baglantilar

WordPress SSL Kurulumu – HTTP Baglantilar

 ‘SSL kurdum ama yeşil bar yok‘, ‘SSL kurdum ama yeşil kilit yok‘ gibi sorunların en temel sebebi, ssl kurulumundan sonra hala tema dosyanızda veya herhangi bir yerde http ile çağırılan bir bağlantı olmasıdır. Bunun için çeşitli eklentiler var olabilir ancak en doğalı el ile yapmaktır. O nedenle tema dosyalarınızı tek tek inceleyin ve http ile çekilen bağlantı olup olmadığını kontrol edin, var ise https olarak düzeltin. CTRL+F veya F3 tuşlarında HTTP aramasını yaparak http ile çekilen bağlantıları görebilirsiniz.

  Ayrıca ana sayfanızda yeşil kilit simgesi var ancak makalelerde veya herhangi bir sayfanızda yok ise o sayfada veya makalede http ile çağırılan bir dosya veya resim bulunuyor olabilir. Onları da https olarak düzeltirseniz kilit simgesinin geldiğini göreceksiniz. WordPress SSL sorunları genel olarak bu maddeden kaynaklanmaktadır, https yönlendirmesi yapsanız bile ‘SSL yeşil bar görünmüyor‘, ‘SSL Kilit Simgesi Yok‘ gibi sorunlarla karşılaşmanız muhtemel.

İlginizi Çekebilir :  5 Maddede Blogger vs Wordpress

 #  Wordpress için en iyi kalıcı bağlantı ayarlarını görmek için ‘WordPress Kalıcı Bağlantı Ayarları‘ başlıklı makaleme göz atabilirsiniz.

4) Herhangi Bir Dosyayı HTTP ile Çağırmayın

  Yukarıda ufak olarak değindim. Ana sayfanızda kilit simgesi yok ise tema dosyalarınıza baktınız, düzelttiniz. Ana sayfanızda artık kilit simgesi var ama makalelerde veya sayfada yok mu ? O zaman sorun o sayfa veya makalededir. Eğer siz o makalede yahut sayfada http ile resim veya dosya çağırdıysanız o sayfada kilit simgesi veya yeşil bar olmayacaktır fakat yine https olarak görünecektir. Http ile çağırdınız dosyaları https olarak düzeltirseniz kilit simgesinin geldiğini göreceksiniz.

5) Web Yöneticilerine HTTPS Versiyonunu Gönderin

Wordpress SSL Kurulumu - Web Yoneticilerine Gonderim

WordPress SSL Kurulumu – Web Yoneticilerine Gonderim

  Arama sonuçlarında https kullanmak da sıralamalarda önemli rol oynar. O nedenle kullandığınız web yöneticisi araçlarına (Google,Bing,Yandex vs.) sitenizin https versiyonunu da gönderin ve doğrulayın. Doğruladıktan sonra o versiyon için de sitemap gönderimi yapın, yakın zamanda arama sonuçlarında linkleriniz https olarak görünecektir.

  Lütfen WordPress SSL kurulumu konusu hakkında bir sorunuz varsa yorum kısmında sormaktan çekinmeyin, cevaplamaktan memnuniyet duyarım. ‘WordPress SSL Kurulduktan Sonra Yapılacaklar‘ başlıklı makalemi beğendiyseniz sosyal ağlarda paylaşmayı ve yorum yapmayı unutmayın, hepinize iyi günler.

 

[Toplam Oy Sayısı: 1 Ortalama Puan: 5]