Wordpress

WordPress Tema Türkçeleştirme | Sadece 5 Dakikada

Wordpress Tema Turkcelestirme

Merhaba arkadaşlar, bildiğiniz gibi WordPress için yapılan kaliteli temaların çoğu yabancı yapımcılardan çıkıyor. My Theme Shop, Theme Forest gibi sitelerde bulabileceğiniz bu kaliteli temalar, yapımcı sebebiyle bizlere İngilizce olarak sunuluyor ve buda sitemizin kullanımında problem olabiliyor, hatta benim Ücretsiz WordPress Temaları makalemdeki birçok temanın da dili İngilizce. Ondan dolayı bu makalemde sizlere WordPress tema türkçeleştirme işlemini anlatmaya karar verdim, keyifli okumalar diliyorum.

WordPress Tema Türkçeleştirme

Sizlere bu işlemi Poedit programı üzerinden anlatacağım, hemen linke tıklayarak programın sitesine gidip programı indirebilirsiniz, daha sonra başlayabiliriz. Programın kurulumunu yaptıktan sonra aşağıdaki adımlara geçebilirsiniz.

Temamızın Language Dosyalarını Alalım

WordPress tema türkçeleştirme işlemine başlamak için ilk olarak FileZilla programını kullanarak sitemizin sunucusuna bağlanalım. Nasıl kullanacağınızı bilmiyorsanız Filezilla kullanımı makalemi okuyabilirsiniz. Bağlandıktan sonra aşağıdaki yolu izleyelim.

 »   /wp-content/themes/temaadınız/languages

Wordpress Tema Turkcelestirme - Tema Dil Dosyalari

WordPress Tema Turkcelestirme – Tema Dil Dosyalari

Daha sonra karşınıza çıkan iki dosyayı masaüstünüze atın ve Poedit programını açın. WordPress tema dili değiştirme işlemine programla devam edeceğiz şimdi.

Poedit Programı ile WordPress Tema Türkçeleştirme

Programı açtıktan sonra karşınıza aşağıdaki gibi bir pencere çıkacaktır. Kırmızı ile göstermiş olduğum ‘bir çeviriyi düzenle’ diyorsunuz ve masaüstüne atmış olduğunuz dosyalardan .po ve .pot uzantılı olanı seçiyorsunuz, daha sonra karşınıza çeviri aşaması gelecektir.

Wordpress Tema Turkcelestirme - Poedit Asamasi

WordPress Tema Dili Değiştirme – Poedit Asamasi

Çeviri aşaması karşınıza geldikten sonra aşağıda kırmızı ile belirttiğim yere tıklayarak yeni çeviri oluştur diyorsunuz ve Türkçe seçip tamama basıyorsunuz. Daha sonra çeviri aşaması başlıyor.


Wordpress Tema Turkcelestirme - Turkcelestirme Asamasi

WordPress Tema Dili Değiştirme – Turkcelestirme Asamasi

Çeviri aşamasında çevirmek istediğimiz metni seçiyoruz kelime listesinden. Poedit programı bize 10 adet hediye çeviri veriyor, profesyonel sürümde bu sınırsız diye biliyorum. Ancak mantıken bildiğiniz kelimeler çıkacağından kendiniz de yapabilirsiniz bu çeviriyi. Kelimeyi seçtikten sonra kaynak metin bölümünün altındaki kutucuğa Türkçesini yazıyorsunuz. Zaten resimde göreceksiniz. Daha sonra diğer kelimeler için de aynı işlemi yapıyoruz.

Wordpress Tema Turkcelestirme - Turkceye Cevirme

WordPress Tema Turkcelestirme – Turkceye Cevirme

 Önemli:   Dikkat etmeniz gereken nokta php hatalarına mahal vermemek. Örneğin bazı kelimelerin sonu % ile bitiyor, sizde Türkçesinde sonunda % koymalısınız. Zaten program size bu hataları kayıt ederken söyleyecektir. Çeviri dosyasında gördüğünüz tüm kelimeler temadaki kelimeler değil. Bazıları tema panelinin kelimeleri, onları da Türkçeleştirmek istiyorsanız bir sorun olmaz ancak ben bu işlemi yaparken temayı inceleyip İngilizce gördüğüm kısımları programdan bulup sadece onları Türkçeleştiriyorum. Ama paneli de Türkçeleştirmek size bir zarar vermeyecektir.

İlginizi Çekebilir :  Tema Seçimi Yapılırken Nelere Dikkat Edilmeli ?

 √   Tüm kelimeleri Türkçeleştirdikten sonra WordPress tema Türkçeleştirme işlemini başarı ile tamamladınız demektir. Geriye bir tek kaydetmek ve son bir işlem kaldı. Programdan Dosya » Farklı Kaydet yolunu izleyerek dosyanızı hiç bir şeye dokunmadan kaydedin masaüstünüze. Kayıt işlemini yaptıktan sonra masaüstünüzde iki adet tr adlı dosya göreceksiniz.

 Önemli:  Bu dosyaların adını tr_TR olarak değiştirmeniz gerekiyor. Bazı temalar sadece tr adlı olan dil dosyalarını algılamıyor, buna birçok kez şahit oldum. İki tr adlı dosyanın adını da tr_TR olarak değiştirmeniz gerekmekte.

Sunucunuza Dosyaları Yükleme

Daha sonra son adım olarak bu iki tr_TR adlı dosyayı temanızın Languages klasörüne yüklemeniz gerekli FileZilla ile sunucunuza bağlanarak.(ilk başta tema dil dosyalarını indirdiğimiz klasör Languages). İki dosyayı da oraya yüklediğinizde eğer sitenizin varsayılan dili Türkçe ise otomatik olarak algılayacaktır ve tema Türkçeleşecektir. Ancak değil ise ayarlardan değiştirebilirsiniz. WordPress Tema Türkçeleştirme makalemin sonuna burada geliyorum ve hepinize iyi günler diliyoruz. Sorularınız varsa yorum kısmından sorabilirsiniz, ayrı zamanda makaleyi sosyal medyada paylaşırsanız da çok memnun kalırım.

Herhangi bir WordPress tabanlı sitenin temasını öğrenmek istiyorsanız WordPress tema öğrenme makaleme bakabilirsiniz.

 

[Toplam Oy Sayısı: 1 Ortalama Puan: 5]