Wordpress

WordPress Tüm Dış Linkleri Nofollow Yapma

Wordpress Tum Linkleri Nofollow Yapma

SEO açısından siteden verilen dış linkler için başlı başına 2 link türü bulunmaktadır. Bunlar dofollow ve nofollow olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Dofollow olarak sitenizden herhangi bir siteye verdiğiniz dış linkler o siteye referans olduğunuzun göstergesidir ve o sitenin takip edilmesini önerirsiniz binevi. Ayrıca o site sizin seo kalitenizden istifade edecektir, DA PA vs. gibi değerler diyebiliriz. Ancak nofollow olarak verdiğiniz linkler o siteye referans olmadığınızın bir göstergesidir. WordPress tüm linkleri nofollow yapma başlıklı makalemde WordPress alt yapısında nasıl tüm dış linkleri nofollow yapabileceğinizden bahsedeceğim.

Linkleri Nofollow Vermenin Önemi Ne ?

Kısacası diyebilirsiniz ki tüm linkleri dofollow verirsem ne olur ? Eğer tüm linkleri dofollow verirseniz her siteye kefil olan bir internet sitesi olursunuz ve kaliteniz düşer. Herkese kefil olan bir insan düşünebiliyor musunuz ? Sizce artık onun referansının bir önemi kalır mı, sonuçta herkese referans oluyor. Sizde sitenizde bu şekilde düşünmelisiniz ve ücretli bağlantılar dışında (tanıtım yazıları, linkler) herkese dofollow link vermemelisiniz.

WordPress Tüm Linkleri Nofollow Yapma

İlk olarak ‘External Links‘ eklentisini kuralım sitemize. Kurduktan sonra Ayarlar > External Links yolunu izleyelim ve eklentinin ayar sekmesine gelelim.

Apply Globally: İşaretleyin arkadaşlar. Ayarların tüm site genelinde aktif olmasını sağlar.


Apply to Text Widgets: Ayarların post, yorum ve diğer text kutularında geçerli olmasını sağlar. İşaretleyelim.

Treat Subdomains as Local: Sub domainlerin de bu ayardan etkilenmesini sağlar. İşaretleyelim.

Auto Convert Text Urls: Açıkçası pek anlamadığım bir kısım, boş bırakabilirsiniz.

Add No Follow: Asıl işaretlemeniz gereken yer burası. Tüm dış linkleri otomatik olarak nofollow yapar.

Add Icons:  Nofollow olan dış linklerin yeni sekmede açılıyorsa yanında icon belirmesini sağlar. Ben kullanıyorum, kullanıp kullanmamak size kalmış.

İlginizi Çekebilir :  Wordpress Film Teması | Teknik Analizlerle En İyi 5 Tema

Open in New Windows:  Nofollow olan dış linklerin otomatik olarak yeni sekmede açılmasını sağlar, kullanmanızı öneririm. Ancak sadece nofollowları yeni sekmede açıyor bilginiz olsun.

 #  Geri kalan 2 ayar bölümünü de boş bıraktım.

Şimdi gel gelelim sitenizde hali hazırda bulunan dofollow linkler var ve bunların ayardan etkilenmemesini istiyorsunuz. O zaman ayarlarda en altta gördüğünüz kutucuğa bu ayarlardan etkilenmesini istemediğiniz dış linklerin adresini ekliyorsunuz ancak http:// ve www kullanmayın. Sadece domaini yazın.

WordPress tüm linkleri nofollow yapma işlemi işte bu kadar basit arkadaşlar, makaleyi beğendiyseniz sosyal medyada paylaşmayı ve yorum yapmayı unutmayın. Sorularınız varsa yine yorum kısmından sorabilirsiniz, iyi günler diliyorum. Bundan önceki makalem WordPress dizi teması makalesini de okumanızı tavsiye ederim.

[Toplam Oy Sayısı: 3 Ortalama Puan: 5]