Wordpress

WordPress Yazıda Kod Gösterme Eklentisi

wordpress-yazida-kod-gosterme-eklentisi

  WordPress’te bazı siteler sadece kod üzerine dayalı bulunmakta. Nasıl yani ? Diyecek olursanız hemen açıklayayım, örneğin html css eğitimi, html css kod paylaşımları yapan bir WordPress tabanlı siteniz var. Böyle bir siteye sahip olduğunuzda eğitimlerin verimli olması için makale içinde kod göstermeniz gerekmektedir yahut normal bir blogta kod gösterilmesi gereken paylaşım yapmanız gerekiyordur. Bu tür durumlar için WordPress yazıda kod gösterme büyük önem teşkil etmektedir. Bende kendi blogumda da kullanmakta olduğum bir eklentiyi sizlerle paylaşmaya karar verdim.

WordPress Yazıda Kod Gösterme Eklentisi

Wordpress Yazıda Kod Gösterme _ SyntaxHighlighter Evolved

  Eklentinin adı SyntaxHighlighter Evolved arkadaşlar. Eklentiyi Eklentiler > Yeni Ekle > SyntaxHighlighter Evolved aramasını yaparak panelden kurabilirsiniz. Kurduğunuzda ise düzenleme yapabileceğiniz ayarları mevcut. WordPress yazıda kod gösterme konusunda en çok kullanılan ve beğenilen eklentilerden biridir.

SyntaxHighlighter Evolved Ayarları

  Aslında eklentiyi kurduğunuzda hiç ayar yapmasanız bile otomatik olarak kullanılabilir halde oluyor, yani ekstra bir ayara ihtiyaç yok. Ancak yine de Eklentiler > Yüklü Eklentiler > SyntaxHighlighter Evolved > Settings kısmından ayarları yapabileceğiniz sekmeye gidebilirsiniz.

  Ayarlar sekmesinde eklentinin görünüşünü yani temasını değiştirebilirsiniz, solda görünen satır numaralarını kaldırabilirsiniz. Daha detaylı ayarları da mevcut ancak kafa karışıklığı yaratmaması için onlara girmek istemiyorum. Basit ayarlarını kendiniz halledebilirsiniz. Eklentinin temasının değiştirebilmesi , kod gösterilen kutucukta ufak oynamalar yapılabilmesi bence en güzel yanlarından biri. Sonuçta özgür oluyorsunuz, sitenizin temasıyla ve renkleriyle uyumlu bir eklenti ortaya çıkarabiliyorsunuz.


Kodu Nasıl Göstereceğim ?

  Kodu [ code ] KOD BURAYA [ /code ] şeklinde gösterebilirsiniz. Ancak köşeli parantezler arasındaki boşlukları lütfen dolduralım, direk demo algılamaması için boşluk şeklinde verdim, siz kullanırken birleşik şekilde kullanın, boşlukları silin. Ayrıca yazı bölümünde görsel kısmından değil, metin kısmından kodu yapıştırın. Görsel kısmından kodu yapıştırdığınız takdirde ya ortaya sorunlar çıkıyor, yada eklenti çalışmıyor.

İlginizi Çekebilir :  Wordpress Şifre Sıfırlama - Pratik Yöntem

 Yazar Öneriyor:  WordPress şifre sıfırlama adlı makaleyi okuyarak unuttuğunuz WordPress şifresini nasıl sıfırlayacağınızı öğrenebilirsiniz.

Canlı Demo

  WordPress yazıda kod gösterme eklentisinin bir de canlı demosunu koyma gereği duydum. Böylelikle eklenti hakkında kafanızda daha net bir şeyler oluşacaktır. Canlı demo aşağıdadır.

[code] Kodlarınız burada görünecektir [/code]

  WordPress yazıda kod gösterme konusu hakkında sorularınız varsa bekliyor ve iyi günler diliyorum. Bir önceki makalem ‘Üye Olduğum Webmaster Forumları‘ makalesinde, üye olduğum webmaster forumlarını listeledim, bakmanızı tavsiye ederim. Ayrıca WordPress Galeri Eklentisi makaleme bir göz atmanızı da tavsiye ederim.

[Toplam Oy Sayısı: 0 Ortalama Puan: 0]