Webmaster

Yeni Blog Açanlara Altın Niteliğinde Tavsiyeler

yeni-blog-acanlara-altin-niteliginde-tavsiyeler

Yeni bir blog açtınız, öncelikle şunu bilin ki önünüzde upuzun bir yol var. Ancak önemli olan bir şey, blogu ilk açtığınız zamanlarda attığınız adımlar. Blogumuzu ilk açtığımızda yapmamız ve yapmamamız gereken birkaç şey bulunmaktadır. ‘Yeni Blog Açanlara Altın Niteliğinde Tavsiyeler‘ başlıklı bu makalemde ayrı ayrı gruplar halinde onları sizlere listeleyeceğim.

Yeni Blog Açanlara Altın Niteliğinde Tavsiyeler

 

Neler Yapmalıyız ? 

Altyapı

altyapı

  Kullanacağınız blog altyapısını mutlaka iyi seçmelisiniz. İnternette blog kurabileceğiniz birçok altyapı mevcuttur. Eğer baştan yazılan özel bir script tercih etmeyecekseniz benim size önerim WordPress veya Blogger kullanmanızdır. 5 Maddede Blogger vs WordPress başlıklı makalemde 2 popüler altyapının karşılaştırmasını görebilirsiniz, böylelikle kafanızda soru kalmaz.

Tema Seçimi

tema secimi

  Gerçekten tema bir sitenin olmazsa olmazlarındandır. Blogunuz için çok karmaşık olmayan güzel bir tema seçin, ancak fazla sadelikten de kaçının. Ne çok dolu görünüp ziyaretçinin kafasını karıştırsın, ne de boş görünüp ziyaretçiyi hüsrana uğratsın. O nedenle blogunuz için iyi bir tema seçmenizde fayda var, paraya kıyıp güzel bir tema da alabilirsiniz.

Gerekli Sayfaları Ekleyin

gerekli sayfaları ekleyin

  Hakkımızda, iletişim, künye, telif hakkı gibi sayfalar, sitede mutlaka bulunması gereken sayfalardır. Belki birkaç tanesini çıkarabiliriz ancak mutlaka ihtiyacınız olacak sayfalar vardır. Örneğin iletişim sayfası koymazsanız ziyaretçiniz sizinle iletişime geçemez, yada hakkımızda sayfasını koymazsanız hakkınızda bilgi sahibi olamazlar. Telif hakkı ve künye sayfası da mutlaka bulunması gereken sayfalardandır.

Ana Kategorinizi Seçin

ana kategori

  Kendinize blog yazılarını hangi konuda hazırlayacağınız amacıyla ana bir kategori belirleyin ve o kategoride gelişim için sağlam yazılar paylaşın. Örneğin, WordPress blogu açıyorsunuz, Blogger makalesi paylaşıyorsunuz. Bu pek de doğru bir durum değil açıkçası, o nedenle ana kategoriniz üzerine yoğunlaşın.

SEO’ya Dikkat !

seo


  Mutlaka SEO’ya önem verin. Makalelerinizi SEO uyumlu olarak hazırlamaya çalışın(Bkz: SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır ?). Site içi SEO’ya da önem gösterin lütfen. Eğer WordPress altyapılı bir site kurduysanız mutlaka blogunuzda güzel bir SEO eklentisi bulunsun. Benim önerim Yoast SEO veya All ın One SEO Pack eklentisini tercih etmenizdir, ben kendi blogumda Yoast SEO kullanıyorum, memnunum. Güzel tarafı makalelerinizi SEO uyumlu yazmanız konusunda çok fayda sağlaması.

İlginizi Çekebilir :  Kaliteli Blog için Altın Tavsiyeler

Gerekli Eklentileri Kurun

eklenti ikon / plugin icon

  Eğer WordPress altyapılı bir site kurduysanız kurmanız gereken belli başlı eklentiler vardır, yakın zamanda bununla ilgili bir makale yayınlayacağım ancak siz şimdilik araştırarak öğrenebilirsiniz.  Blogger’da da kodlar yardımıyla eklentiler kurabilirsiniz.

Google ve Diğer Arama Motorlarına Sitenizi Gönderin

google

  Google Webmaster bölümünden Google hesabınıza giriş yapın, sitenizi gönderin ve doğrulayın. Doğruladıktan sonra sitemap gönderme, sitenizin Google’daki durumunu öğrenme gibi pekçok şeyi halledebilirsiniz.

Tanıtım Yazıları Alın

tanitim yaziları

  Blogunuzu açtıktan ve kaliteli birkaç makale girdikten sonra seçkin sitelerden tanıtım yazısı alabilir ve anahtar kelimenize link verebilirsiniz. Ancak bunu lütfen fazla abartmayalım, her kelimeye link vermeyelim. 100-150 kelimelik bir tanıtım yazısı için 2-3 anahtar kelimeye link vermek faydalı olacaktır. Blogu açtıktan yaklaşık 1 ay sonra tanıtım yazısı almak idealdir. 

Neler Yapmamalıyız ? 

Backlink Alımı

backlink

  ‘Yeni Blog Açanlara Altın Niteliğinde Tavsiyeler‘ makalesinde yapmamamız gereken yerler de mevcut. Bunlardan en önemlisi erken backlink alımı.Kesinlikle ama kesinlikle blogunuzu açtıktan kısa bir süre sonra gidip backlink almayın. Backlink alımı %100 keyword oranlı bir linke sebep olacağından sitenizin Google’da spama düşmesine sebep olabilir, o nedenle blogu açtıktan 1,5 – 2 ay sonra backlink alabilirsiniz. Erken backlink yarardan çok zarar verebilir.

Tüm Makaleleri Hemen Girmeyin

düzenli istikrar

  Makale girme sürecinizi bir düzene koyun. Örneğin, günde 1 makale veya 2 günde 1 makale gibi. Diğer makalelerimde de sıkça bahsettiğim gibi düzenli yazı girmek çok fayda sağlamaktadır. 1 günde 5 yazı girip o hafta diğer günler hiç yazı girmemektense, 3 günde 1 yazı girmeniz bile daha yararlı olacaktır. Buradaki asıl konu düzenli yazı girişi ve istikrardır.

  Bunlar dışında aklıma gelen herhangi bir şey yok ancak mutlaka başka faktörler de vardır, sizin de ‘blog açtıktan sonra ilk ne yapılmalı ?‘ konusu hakkında fikriniz varsa lütfen yorum kısmına belirtin, hepinize iyi günler diliyorum.

  Bir önceki makalem ‘WordPress Yazıda Kod Gösterme‘ makalesinde WordPress’de nasıl makale içinde kod gösterebileceğimizden bahsettim.

[Toplam Oy Sayısı: 3 Ortalama Puan: 2.7]